کشاورزان از سوزاندن بقایای گیاهی پرهیز کنند

منبع: رکنا

4

1400/7/21

16:55


کشاورزان از سوزاندن بقایای گیاهی پرهیز کنند

به گزارش خبرگزاری رکنا در اردبیل،علی حسین احدی عالی گفت: سوزاندن بقایای گیاهی بعد از برداشت محصول از سطح مزارع باعث از بین رفتن مواد ارزشمند خاک، افزایش شوری خاک زراعی، آلودگی آب و هوا و محیط زیست شده و سبب تخریب شدید مواد مغذی در سطح خاک می‌گردد که همین امر فقیر شدن خاک را در پی خواهد داشت.

مضرات سوزاندن کاه و کلش مزارع

وی افزود: سوزاندن کاه و کلش موجودات زنده و مفید خاک را از بین برده، رطوبت خاک را کاهش داده و خاک زراعی را فشرده و سفت کرده، حاصلخیزی خاک را کاهش می‌دهد و لطمات جبران‌ناپذیری به مزارع و خاک‌های کشاورزی و مواد آلی خاک وارد می‌کند.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان اردبیل بیان کرد: کشاورزان برای این اقدام خود دلایلی نظیر سریع‌تر آماده شدن زمین برای کشت بعدی و از بین بردن آفات و علف‌های هرز را عنوان می‌کنند که باید به جای این روش غلط، استفاده از سموم مناسب و تناوب زراعی و اجرای خاکورزی حفاظتی را جایگزین کرد.

احدی عالی گفت: آتش زدن کاه و کلش بعد از برداشت گندم و جو طبق ماده ۶۸۸ قانون مجازات اسلامی و ماده ۲۰ قانون هوای پاک ممنوع بوده و جرم تلقی شده و متخلفان به مراجع قضایی معرفی خواهند شد.

وی به مردم و دوستداران محیط زیست توصیه کرد در صورت مشاهده هرگونه تخلف زیست محیطی مراتب را از طریق تماس با شماره ارتباطات مردمی ۱۵۴۰ و یا ادارات حفاظت محیط زیست شهرستان‌ها اطلاع دهند.

 

آیا این خبر مفید بود؟

تصویری


ویدئو