دایون Y5 به بازار می‌آید؛ سومین شاسی‌بلند از خاندان زامیاد و فوودی

دایون Y5 به بازار می‌آید؛ سومین شاسی‌بلند از خاندان زامیاد و فوودی


منبع: دیجیاتو

10

1400/7/21

20:35


دایون Y5 به بازار می‌آید؛ سومین شاسی‌بلند از خاندان زامیاد و فوودی

روز گذشته شرکت صنایع خودروسازی ایلیا اعلام کرد به زودی خودرو دایون Y5 را در بازار کشورمان عرضه خواهد کرد و احتمالا تا پایان سال خط تولید این شاسی‌بلند به مرحله بهره‌برداری نهایی می‌رسد. این خودرو در واقع نمونه دیگری از محصول جنجالی زامیاد (فودای لندفورت) و وانت مکث موتور (فودی f22) است که طی ماه‌های اخیر قرار بوده به بازار ایران وارد شوند.

https://newsparsi.com/goto/file/image/4457876

دایون Y5 را می‌توان نسخه کپی‌شده فودای لندفورت در نظر گرفت که انتظار می‌رود بتواند خلا موجود در بازار خودروهای آفرودی را پر کند. البته چندان هم نمی‌توان انتظار داشت که این شاسی‌بلند بتواند موفق ظاهر شود چراکه با چالش‌هایی همچون قیمت بالا، عدم جذابیت طراحی نسبت به رقیبان غیرچینی و عدم به‌روز‌رسانی امکانات فنی و رفاهی مواجه است. از جمله رقبای این خودرو می‌توان به محصولاتی همچون هاوال H9 بهمن موتور، فوتون ساوانا عظیم خودرو، یواز پاتریوت سروش دیزل و هنگتیان L4600 اشاره کرد.

https://newsparsi.com/goto/file/image/4025411

نسخه وانت که قرار است توسط مکث موتور از زیرشاخه های ماموت خودرو وارد بازار شود.

طبق آخرین خبرهای رسیده از این شاسی‌بلند جدید، دایون Y5 با قیمتی در حدود ۸۹۰ میلیون تومان در بازار عرضه خواهد شد. هرچند این برچسب قیمتی هنوز توسط شرکت صنایع خودروسازی ایلیا تایید نشده است.

شاسی‌بلند دایون Y5 در راه است [به روز رسانی] - مهر ۱۴۰۰

شایعات منتشر شده در فضای مجازی حکایت از آن دارد که احتمالا به زودی شاسی‌بلند دایون Y5 توسط یکی از خودروسازان فعال در بخش خصوصی در بازار کشورمان عرضه خواهد شد. هرچند نام این خودروساز هنوز مشخص نیست اما به احتمال قوی مونتاژ این محصول به خودروساز دیگری به غیر از مکث موتور و کرمان دیزل سپرده خواهد شد.

این دو خودروساز به ترتیب وظیفه مونتاژ و عرضه پیکاپ دایون V5 و کشنده دایون را به عهده داشته و با توجه به سیاست‌های اتخاذ شده از سوی دایون گزینه‌های چندان محتملی برای مونتاژ Y5 به نظر نمی‌رسند.

https://newsparsi.com/goto/file/image/4025409

با توجه به رفتار فعلی شرکت خودروسازی دایون احتمالا این خودروساز نیز همچون گروه دانگ‌‌فنگ مونتاژ محصولات کاری و تجاری سنگین، پیکاپ و شاسی‌بلند خود را به سه خودروساز مختلف خواهد سپرد.

هنوز مشخص نیست که چه خودروسازی و در چه تاریخی و با چه برچسب قیمتی‌ای شاسی‌بلند دایون Y5 را در بازار کشورمان عرضه خواهد کرد اما شایعاتی به گوش می‌رسد که محل مونتاژ این محصول در محدوده شهر ساوه است و عرضه آن است به زودی اتفاق خواهد افتاد.

دایون Y5 چه مشخصاتی دارد؟

براساس اطلاعات ارائه شده از سوی دایون، Y5 یک شاسی بلند آفرودی دو دیفرانسیل است که به همراه یک پیشرانه ۲ لیتری توربو راهی بازارهای مختلف شده است. هرچند این شاسی‌بلند در کشور چین با برند دایون عرضه شده اما در بسیاری از بازارهای جهانی از آن تحت عنوان یکی از محصولات برندهای تجاری فودی یا دانگ‌فنگ یاد میشود. دور از انتظار نیست که این محصول در بازار کشور ما نیز تحت عنوان برند دانگ‌فنگ عرضه شود.

https://newsparsi.com/goto/file/image/2864380

بهترین نسخه دایون Y5 به یک پیشرانه ۲ لیتری توربو مجهز است که می‌تواند ۲۰۲ اسب‌بخار قدرت و ۲۸۰ تا ۳۱۰ نیوتن‌متر گشتاور تولید کند. اما از آنجا که این موتور توربو است احتمال دارد که شرکت مونتاژکننده برای کاهش بهای تمام شده آن موتور ۲٫۴ لیتری تنفس طبیعی را زیر کاپوت این خودرو قرار دهد. در این حالت قطعا قیمت خودرو کمتر خواهد بود.

هنوز اطلاعات موثقی در خصوص مشخصات کامل خودرو در دسترس نیست اما انتظار می‌رود که Y5 در بازار ایران از یک جعبه دنده ۶ سرعته اتوماتیک بهره برد.

مطالب مشابه


تصویری


ویدئو