پوکی استخوان چیست؟ + غذاهای ضد پوکی استخوان

منبع: رکنا

5

1400/7/21

21:27


پوکی استخوان چیست؟ + غذاهای ضد پوکی استخوان

پوکی استخوان ممکن است در هر سنی سراغ فرد بیاید.

به گزارش رکنا، مهرناز ایمانی فوق تخصص غدد درباره بیماری استئو پروز یا پوکی استخوان و دلایل ایجاد آن گفت: پوکی استخوان بیماری خاموش است که ممکن است هیچ علامتی نداشته باشد تا اینکه فرد با شکستگی در بدن به همراه ضربه‌ای خفیف مواجه شود. این افراد با تغییر حالت در نشستن که انتظار شکستگی از آن وجود ندارد دچار شکستگی می‌شوند و فرد با درد زیاد متوجه شکستگی و بیماری خود می‌شود.

وی تاکید کرد: پزشک باید برای بیمارانی که فاکتور‌های خطر مثل بیماری‌های زمینه‌ای داشته و کورتون مصرف می‌کنند درخواست تراکم استخوان دهد تا در صورت پوکی استخوان درمان صورت گیرد.

تست تراکم استخوان در خانم های یائسه

این فوق تخصص غدد خاطرنشان کرد: برای خانم‌هایی که هیچ فاکتور خطری ندارند تست تراکم استخوان ۵ سال پس از یائسگی درخواست می‌شود. این تست برای آقایان در صورت نداشتن هیچگونه فاکتور خطری پس از ۶۵ سالگی درخواست می‌شود.

ایمانی تغذیه مناسب، مصرف نکردن دخانیات و ورزش کردن را برای تداوم استحکام استخوان‌ها ضروری دانست و گفت: رعایت این موارد باعث می‌شود افراد به استئو پروز مبتلا نشوند، ولی رعایت نکردن آن سن ابتلا را جلو نمی‌اندازد. ما در آزمایشات دوره‌ای کمبود ویتامین D یا هرگونه اختلال هورمونی را که می‌تواند موجب درخواست تست تراکم استخوان شود را دنبال می‌کنیم. هرگونه مشکل هورمونی و کمبود الکترولیت در بدن می‌تواند منجر به درخواست تست تراکم استخوان در سنین مختلف شود.

اهمیت تغذیه در کودکی برای جلوگیری از پوکی استخوان

این فوق تخصص غدد بر تغذیه مناسب از سنین کودکی در راستای جلوگیری از پوکی استخوان تاکید کرد و اظهار داشت: استفاده از لبنیات، حبوبات و مغز‌های مختلف مثل پسته و بادام و گردو و انواع گروه‌های غذایی برحسب کالری مناسب در صورت نداشتن منع مصرف باید در رژیم غذایی قرار گیرد. ورزش برای سلامت ضروری است که می‌تواند در حد پیاده روی ساده باشد. از استعمال دخانیات جدا باید دوری کرد و در آخر از مصرف دارو‌های هورمونی پرورش اندام باید خودداری کرد و در صورت لزوم این دارو‌ها باید تحت نظر پزشک استفاده شوند.

آیا این خبر مفید بود؟

مطالب مشابه


تصویری


ویدئو