پرفسور ناجی: بازگشایی مدارس و دانشگاه ها اشتباه است/ کمتر از یک چهارم جامعه واکسینه شده اند + صوت

منبع: رکنا

12

1400/7/23

00:12


پرفسور ناجی: بازگشایی مدارس و دانشگاه ها اشتباه است/ کمتر از یک چهارم جامعه واکسینه شده اند + صوت

حدود دو سال است که محدودیت های کرونایی مختلفی در کشورمان اعمال می شود. تعطیلی آموزش های حضوری در مدارس و دانشگاه ها از جمله این محدودیت های کرونایی است. اما حالا که سرعت واکسیناسیون کرونا در هفته های اخیر بالا رفته است، برخی مسئولان بهداشتی کشور از احتمال کاهش محدودیت های کرونایی و بازگشایی مدارس و دانشگاه ها می گویند.

هنوز در پیک پنجم کرونا به سر می بریم

به گزارش خبرنگار اجتماعی رکنا، هر چند سرعت واکسیناسیون سرعت گرفته است ولی چند روزی است که مجددا آمار مرگ ناشی از کرونا در کشورمان رو به صعود گذاشته است.این مساله با توجه به ماهیت سینوسی بیماری کرونا، نگرانی ها از احتمال آغاز پیک ششم کرونا را بیشتر می کند، بخصوص که برخی مسئولان وزارت بهداشت هشدار داده اند.

پرفسور علیرضا ناجی، رئیس مرکز تحقیقات ویروس شناسی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اما معتقد است که پیک پنجم کرونا هنوز در کشورمان پایان نیافته است و این روزها همچنان در این پیک به سر می بریم. او تاکید دارد که آمار بالای مرگ و میر چند روز اخیر بازتاب وضعیت شیوع کرونا در کشورمان در دو تا سه هفته گذشته است که میزان چرخش ویروس کرونا در کشورمان بسیار بالا بود.

این متخصص ویروس شناسی با تاکید بر این که هنوز هم روزانه حدود 15 هزار نفر به کرونا مبتلا می شوند، به خبرنگار رکنا گفت: تا زمانی که آمار موارد جدید روزانه به زیر 5 هزار نفر نرسد، احتمال فوت روزانه بین 200 تا 300 نفر از هموطنان ما بر اثر ابتلا به کرونا وجود دارد.

همچنان در ابتدای راه واکسیناسیون کرونا هستیم

نکته دیگری که باید به آن توجه داشت، این است که براساس برآوردهای رکنا از آمار رسمی وزارت بهداشت، هم اکنون حدود 55 درصد جمعیت کشور، یک دُز و حدود 24 درصد ایرانیان نیز هر دو دُز واکسن کرونای خود را دریافت کرده اند، اما همچنان هم شاهد ابتلای افراد واکسینه شده به کرونا هستیم و هم میزان چرخش ویروس کرونا با وجود افزایش محسوس سرعت واکسیناسیون در هفته های اخیر بسیار بالاست.

ناجی تاکید دارد که علت اصلی این مساله، این است که با وجود سرعت مطلوب واکسیناسیون در چند هفته گذشته، هنوز تعداد افراد اندکی نسبت به کل جمعیت کشور واکسینه شده اند؛ زیرا اساسا وقتی باید منتظر حصول ایمنی حاصل از دریافت واکسن در افراد واکسینه شده باشیم که دو تا سه هفته از دریافت دُز دوم واکسن آنها بگذرد و هم اکنون تعداد این افراد در کشورمان کمتر از 23 درصد کل جمعیت است؛ یعنی هنوز حتی یک چهارم جمعیت ایران هر دو دُز واکسن کرونا را تزریق نکرده اند.

رئیس مرکز تحقیقات ویروس شناسی در توضیح بیشتر گفت: حداقل باید 70 درصد جامعه هر دو دُز واکسن کرونای خود را دریافت کنند و دو تا سه هفته از واکسن زدن آنها بگذرد تا ما بتوانیم شاهد تاثیر محسوس واکسیناسیون در کاهش آمارهای کرونایی باشیم. این در حالی است که ما هنوز در ابتدای راه واکسیناسیون عمومی علیه کرونا هستیم.

90 درصد مرگ و میرها مربوط به افرادی است که واکسن نزده اند

این متخصص ویروس شناسی با تاکید بر این که هیچ کدام از واکسن های موجود در جهان ایمنی بخشی صد درصدی ندارند، اظهار داشت: کارآیی واکسن های مختلف متفاوت است، اما در میان همه افراد واکسینه در سطح جهان، موارد ابتلا به کرونای شدید و حتی مرگ و میر ناشی از این بیماری مشاهده می شود. ولی این واقعیت علمی را نمی توان انکار کرد که بیش از 90 درصد موارد مرگ و میر بر اثر ابتلا به کرونا در جهان مربوط به افراد غیرواکسینه است و در ایران نیز شاهد کاهش محسوس آمار مرگ و میر در میان افرادی هستیم که واکسن کرونا دریافت کرده اند.

ناجی با تاکید بر این که سطح واکسیناسیون کرونا در ایران هنوز به سطحی نرسیده است که بتوان اثرات محسوس آن در کاهش آمارهای مرگ و میر را مشاهده کرد، عنوان کرد: با توجه به شیوع جهش های جدید کرونا، هیچ کدام از واکسن ها کارآیی صد درصدی برای پیشگیری از ابتلا به کرونا ندارند، ولی بازهم با توجه به این که بیش از 90 درصد موارد ابتلا به کرونای شدید و مرگ و میر ناشی از کرونا در میان افراد غیرواکسینه مشاهده می شود، ما باید همچنان سرعت واکسیناسیون را افزایش دهیم.

رئیس مرکز تحقیقات ویروس شناسی تاکید کرد: با توجه به شیوع سویه های جدید کرونا در جهان ما برای این که به ایمنی جمعی حاصل از این ویروس دست پیدا کنیم، چاره ای نداریم جز این که نزدیک 90 درصد افراد جامعه را علیه کرونا واکسینه کنیم تا کشور ما به شرایطی دست یابد که میزان شیوع کرونا در آن به حداقل ممکن برسد.

مسئولان دچار شتابزدگی در کاهش محدودیت ها شده اند

ناجی با انتقاد از احتمال بازگشایی مدارس، دانشگاه ها و برداشته شدن دیگر محدودیت های کرونایی از ابتدای آبان ماه گفت: متاسفانه اکنون برخی مسئولان در کاهش محدودیت های کرونایی دچار شتابزدگی شده اند، این در حالی است که اگر ما می خواهیم براساس تجربه کشورهای دیگر عمل کنیم، صرفا باید با پیشرفت محسوس واکسیناسیون، محدودیت ها را کاهش دهیم.

به گفته این متخصص ویروس شناسی، در شرایطی که اکنون کمتر از یک چهارم جامعه هر دو دُز واکسن کرونای خود را دریافت کرده اند، ما نباید به فکر کاهش محدودیت ها باشیم، زیرا اساسا کشورها وقتی به کاهش محدودیت ها و بازگشایی مدارس فکر می کنند که 70 تا 80 درصد مردم آنها به طور کامل واکسینه شده باشند.

رئیس مرکز تحقیقات ویروس شناسی ادامه داد: ما اگر از اشتباهات گذشته خودمان درس نمی گیریم، می توانیم به تجربه کشورهایی توجه کنیم که وقتی تنها حدود 60 تا 70 درصد جمعیت آنها هر دو دُز واکسن خود را دریافت کرده بودند، با عجله به کاهش محدودیت ها و بازگشایی مدارس و دانشگاه ها پرداختند و خسارت های زیادی را بر اثر شیوع سویه های جدید کرونا متحمل شدند.

وی در پایان تصریح کرد: تعجیل در کاهش محدودیت های کرونایی می تواند منجر به بروز خسارت های زیادی در ایران شود، بنابراین اگر ما می خواهیم به جایی برسیم که شرایط جامعه به حالت عادی بازگردد، نخست باید سطح پوشش واکسیناسیون را به میزان مطلوب برسانیم و دوم باید اقدامات غیردرمانی موثری را انجام دهیم تا چرخش ویروس در سطح جامعه را کنترل کنیم.

آیا این خبر مفید بود؟

مطالب مشابه


تصویری


ویدئو