مدعیان دروغین حقوق بشر جنایات داعش را محاکمه نمی کنند  

منبع: حوزه

8

1400/7/23

00:15


حوزه/ پژوهشگر و مدرس حقوق بین الملل در عراق گفت: حتی کسانی که مدعی حقوق بشر هستند در برابر جنایات داعش که البته خودشان به وجود اوردند کاری نمی کنند.

مدعیان دروغین حقوق بشر جنایات داعش را محاکمه نمی کنند
 

به گزارش خبرگزاری حوزه، صفرعلی صبوح، پژوهشگر و مدرس حقوق بین الملل در عراق امروز ۲۲مهرماه، در همایش بین‌المللی «حقوق بین‌الملل و مخاصمات مسلحانه در منطقه»،که در تالار شیخ مفید دانشگاه قم برگزار شد، اظهار کرد: از  سال های گذشته جنایات گروه تروریستی داعش و تشکیل دولت واهی را شاهد بودیم و جنایات و جرائم جنگی بزرگی تاکنون رخ می دهد. مطلبی که وجود دارد این است که نمی توانیم جرایم داعش را جزو جرائم بدانیم و این جرم ها که مرتکب شده مجازات شوند ولی با ابراز تعصب تمامی این جنایت ها در عراق و سوریه و در بخشی از ایران رخ می دهد و ما نمی توانیم محاکمه اعمال کنیم.

وی عنوان کرد: کسانی که ادعای حقوق بشر می کنند و کسانی که داعش را با وجود آوردند مسئولیت را برعهده نمی گیرند. در سوریه و عراق هم قوانین حقوق بشر اعمال نمی شود.

پژوهشگر و مدرس حقوق بین الملل در عراق ابراز کرد: عده ای می گویند این ها دعوای داخلی بین سوریه و عراق است و این مسئله محل بحث است که داخلی است یا خارجی.
وی ابراز کرد: پرونده داعش به دادگاه بین المللی انتقال داده نمی شود داعشی که خیلی از شهرها را از بین برد و ادم ها را کشت.

صبوح تصریح کرد: در بسیاری از قتل نامه های سازمان ملل، حقوق بشر را می خواهد درخصوص داعش و دیگر نیروهای مسلح رعایت کند، داعش معتقد به این قوانین نبود، قتل نامه ۲۰۲۷ و ارجاع این پرونده به دادگاه بین الملل چه راهکاری دارد که بتوان ان را انجام داد؛ حتی اگر شورای امنیت بخواهد وارد شود و اجرا کند ما شاهد این نیستیم و این جرم های وحشتناک دادگاهی  نمی شود.

وی افزود: برخی می گویند جرم های جنگی داعش از مجازات در امان مانده است.

صبوح درخصوص تعهد در کنوانسیون روم ابراز کرد: یکی از مانع ها این است که امروز اگر سوریه به کنواسیون نپیوندد به این معنا است که داعش را پذیرفته است.

وی ادامه داد: محاکمات ابتدا باید در دادگاه داخل برگزار شود بعد به دادگاه بین الملل برسد، درست است سوریه دادگاه ویژه تروریست تاسیس کرده اما در عمل کاری نتوانسته کند.

پژوهشگر و مدرس حقوق بین الملل در عراق، افزود: امر اخر این است که مدعی الامر می تواند وارد شود، اما او هم باید مجوزهایی بگیرد و بعد وارد شود. ما می توانیم فقط رهبران داعش را محاکمه کنیم.

وی اضافه کرد: در دادگاه بین الملل هیچ کاری نکردند  و دادگاه سوریه با دادگاه بین المللی همکاری داشتند و خلأ قانون وجود دارد و باید بازنگری در قوانین کنوانسیون روم شود.

مطالب مشابه


تصویری


ویدئو