لیگ برتر انگلیس به روایت داده؛ چه آمار و ارقامی تا این جای فصل به دست آمده است؟

لیگ برتر انگلیس به روایت داده؛ چه آمار و ارقامی تا این جای فصل به دست آمده است؟


منبع: طرفداری

21

1400/7/24

16:45


لیگ برتر انگلیس به روایت داده؛ چه آمار و ارقامی تا این جای فصل به دست آمده است؟

در این مطلب، به بررسی آمار و ارقام به دست آمده از تیم های لیگ برتر انگلیس تا این جای فصل می پردازیم

پس از گذشت هفت هفته و هفتاد بازی، 18% از مسیر لیگ برتر انگلیس طی شده است. از این 70 بازی، آمار بسیار جالبی استخراج شده که به ما کمک می کند تا بتوانیم تحلیل دقیق تری از آن چه تا به حال دیده ایم، داشته باشیم. در این مطلب نگاهی می اندازیم به بعضی از این آمارهای قابل توجه.

طرفداری | در زمینه پرسینگ و دوندگی به نتایج جالبی برخورد می کنیم؛ در دو گراف آماری زیر، مقدار مسافت دویده شده توسط بازیکنان یک تیم و تعداد استارت های بازیکنان یک تیم را می بینیم. انتظار صدرنشینی چه تیمی به جز لیدز را داشتید؟ تیم مارچلو بیلسا همچنان فوتبالی پرفشار و سرشار از دوندگی را به نمایش می گذارد. نکته جالب توجه این جاست که تاتنهام با اختلافی قابل توجه، پایین ترین میزان دوندگی را دارد. تیم هایی مثل نوریچ، برنلی و برنتفورد که مالکیت توپ کمتری دارند یا سبک بازی با سرعت بالا دارند، دوندگی بالایی دارند. ساوتهمپتون هم پس از لیدز یونایتد در رده دوم است که این سبک بازی خاص و پرسینگ شدید تیم رالف هازن هوتل را نشان می دهد. 

شاخص مورد بررسی دیگر PPDA است. PPDA تعداد پاسی است که تیم صاحب توپ تا قبل از اولین واکنش دفاعی تیم حریف رد و بدل می کند. در واقع هرچه این عدد کم تر باشد، یعنی تیم حریف پرس شدیدتری انجام داده است. از این نظر، لیورپول بهترین تیم تیم لیگ از نظر پرسینگ است. رقبای لیورپول به طور میانگین فقط فرصت ثبت 10.7 پاس داشته اند! حضور برایتون و استون ویلا در رتبه های بعدی جالب توجه است و قرارگیری منچستریونایتد در رتبه پنجم و هم چنین رتبه بالای آنها در تعداد استارت، شاید شما را از رویکرد پرسینگ آنها شگفت زده کند.

حالا نگاهی داریم روی رویکرد منچسترسیتی در پرسینگ را با بررسی شاخص اقدام به پرس. این شاخص تعداد واکنش های دفاعی است که بازیکنان تیم مدافع برای متوقف کردن بازیکنان تیم مالک توپ انجام می دهند. این عمل  دفاعی می تواند روی بازیکن صاحب توپ یا گزینه های پاس احتمالی صورت بگیرد. نکته جالب درباره سیتی، این است که تیم گواردیولا در زمینه PPDA یا میزان دوندگی  رتبه قابل توجهی ندارد اما اقدام به عملکرد دفاعی آنها در یک سوم حریف شگفت انگیز است 29% از اقدام پرس های سیتیزن ها مربوط به یک سوم حریف است، یعنی 11% بالاتر از میانگین لیگ. در سوی دیگر زمین، اقدام به پرس آنها در یک سوم خودی بسیار کم است، یعنی 12% پایین تر از میانگین لیگ. این اقدام به پرس های بالا در یک سوم حریف، نشان گر یکی از اصول اولیه گواردیولاست؛ بازپس گیری توپ حداکثر 5 ثانیه پس از لو رفتن توپ و از دست دادن مالکیت.

در نمودار زیر به بررسی سبک بازی تیم ها می پردازیم. در محور افقی نمودار میانگین تعداد پاس در ازای هر مالکیت توپ و در محور عمودی میانگین سرعت پیش روی در زمین بر مبنای متر بر ثانیه را می بینیم. برای مثال، تیمهایی چون سیتی و برایتون سرعت پایین تری حین مالکیت و بیلدآپ دارند اما تعداد پاس بیشتری را در هر مالکیت رد و بدل می کنند اما تیم هایی چون استون ویلا و برنتفورد، با پاس های کمتر، سرعت بیشتری در بیلد آپ و رسیدن به مناطق بالاتر زمین دارند.

در پایان به بررسی قسمتی از سبک بازی رونالدو می پردازیم. رونالدو در منچستر بیش از هر زمان دیگری نقش تمام کنندگی بیشتری را برعهده دارد و بیشتر در محوطه جریمه است. این را می توانیم از تعداد فرارهای بدون توپ او به داخل محوطه حریف متوجه شویم. در واقع تا این جای فصل هیچ بازیکنی بیش از رونالدو تعداد فرار به داخل محوطه در یک بازی را ثبت نکرده. کریستیانو با ثبت 17 فرار مقابل نیوکاسل و 16 فرار مقابل استون ویلا، دو رکورد اول لیگ را در اختیار دارد.

ارسالی از بابک سالار بهزادی، ترجمه از وب سایت TheAnalyst

مطالب مشابه


تصویری


ویدئو