همه چیز درباره خوردن تن ماهی در بارداری و شیردهی

منبع: حرف تازه

32

1398/4/23

13:12


همه چیز درباره خوردن تن ماهی در بارداری و شیردهی

تن ماهی در بارداری را آیا میتوانیم مصرف کنیم یا مجاز به خوردنش نیستیم؟
با ما در بخش پزشکی و سلامت سایت حرف تازه همراه باشید تا همه موارد و نکات مهم درباره خوردن یا نخوردن تن ماهی در حاملگی را دریافت کنید.
خوردن ماهی بسیار توصیه شده و فواید زیادی برای هوش و سلامتی بدن مخصوصا ویتامین موجود در آن دارد.

مضرات مصرف تن ماهی در دوران بارداری

ماهی های تن از جمله مواد غذیی سرشار از اُمگا ۳ و نیز دارای مواد مغذی مفید می باشند که تاثیر زیادی در سلامتی انسان دارند، اما به دلیل جیوه موجود در برخی از ماهی ها، مصرف بیش از حد آن ها و نیز تن ماهی در بارداری مجاز نبوده و ممکن است با خطراتی برای جنین همراه باشد.

تن ماهی

علت ممنوعیت خوردن تن ماهی در بارداری

سرب و جیوه موجود در اغلب ماهی های جنوب می تواند در مغز جنین رسوب کرده و رشد مغزی وی را مختل کند.
در نتیجه سلامتی جنین به خطر خواهد افتاد، از این رو مصرف انواع ماهی و تن ماهی در بارداری باید با مراقبت بیشتر و نیز تحت نظارت پزشک تغذیه صورت گیرد.

خوردن تن ماهی در بارداری

مواد غذایی و برنامه تغذیه دوران بارداری نقش مهمی در سلامتی مادر و جنین دارد
بنابراین مادران باردار باید همواره مراقب تغذیه و رژیم غذایی شان در دوران بارداری باشند و از مصرف بسیاری از  غذاها و مواد غذایی ممنوعه در بارداری که می تواند برای سلامتی آنها و جنین مضر باشد ، خودداری نمایند.

فواید غذاهای دریایی

غذا های دریایی سرشار از پروتئین، آهن، روی و مواد مغذی مهم بوده و در نتیجه مصرف آن برای رشد و نمو کودک بسیار مهم می باشد، ضمن اینکه امگا ۳ موجود در بسیاری از ماهی ها در رشد مغز کودک تاثیر زیادی دارد.
ماهی های تن یکی از این نوع غذا های رشار از اُمگا ۳ می باشد که بسیاری از خانم های باردار در طی دوران حاملگی خود، هوس خوردن آن را دارند.

مضرات بیش از حد خوردن ماهی

انواع غذا های دریایی از جمله ماهی های بزرگ درنده مثل کوسه ماهی، شاه ماهی، اره ماهی، تاج ماهی و ماهی خال مخالی دارای مقدار زیادی از جیوه می باشند، اگر چه جیوه موجود در این ماهی ها برای اغلب افراد ضرری ندارد، اما تجمع زیاد جیوه در خون برای افرادی که به طور مرتب و بیش از حد از این نوع ماهی ها می خورند، می تواند به مغز و سیستم عصبی آسیب برساند.
ضمن اینکه خوردن این غذاهای دریایی حاوی جیوه در دوران بارداری نیز ممنوع می باشد، زیرا ترکیبات فلزی جیوه موجب اختلال در فرآیند رشد جنین خواهد شد.

امروزه متخصصان تغذیه دریافته اند که مصرف آن در بارداری به میزان محدود به دلیل اینکه مقدار کمی جیوه دارد، امن و بی خطر است، بنابراین خوردن آن را مجاز می دانند، اما مصرف بیش از حد آن ممکن است منجر به مسمویت شود.

تن ماهی

مصرف مجاز تن ماهی در دوران بارداری

بسیاری از پزشکان و متخصصان تغذیه، خوردن بیشتر از ۴ قوطی تن ماهی در بارداری در هفته را مجاز نمی دانند.
طور کلی خانم های باردار می توانند، تنها به میزان حدود ۲۲۵ تا ۳۴۰ گرم در هفته از غذا های دریایی مصرف نمایند.

نکات مهم در هنگام مصرف ماهی تازه

اگر قصد دارید، ماهی تازه مصرف کنید، نباید بیشتر از ۲ عدد در هفته بخورید
در هنگام استفاده از سایر غذا های دریایی، مصرف ماهی را کم کرده و توجه داشته باشید که در یک هفته سایر غذا های دریایی را همراه ماهی تن نخورید

مقدار مصرف مجاز انواع ماهی در هفته

تن آلباکور : این نوع بسیار پر طرفدار است و تنها گونه سفید ماهی تن می باشد، مقدار ۳۰۰ گرم در هفته از ماهی تن آلباکور می تواند مجاز باشد.

ماهی آهی : این نوع ماهی با نام بیژی شناخته می شود و دارای مقدار جیوه بیشتری است، بنابراین در هفته، تنها مقدار ۱۷۰ گرم از این ماهی تن را می توانید مصرف کنید.

ماهی یلوفین : عطر و طعم این نوع نسبت به آلباکور کمتر می باشد، مصرف در بارداری بیشتر از ۲ تا ۳ سهم در هفته مجاز نمی باشد.

بلوفین : بلوفین دارای مقدار جیوه بالایی می باشد و تنها می توانید به مقدار ۱۷۰ گرم در هفته از این ماهی تن را مصرف کنید.

فواید مصرف ماهیهای تن به میزان مجاز

تامین پروتئین های مورد نیاز بدن

تامین مواد معدنی، ویتامین D و اسید های چرب اُمگا ۳ برای افزایش رشد جنین
اُمگا ۳ موجود در ماهی، می تواند به رشد مغز کمک کرده و برای تقویت چشم و اعصاب جنین مفید باشد.

خوردن کنسرو تن ماهی در بارداری

زیاده روی در خوردن این ماده غذایی، مقدار جیوه بدن مادر باردار را افزایش داده و در نتیجه منجر به آسیب مغز و اعصاب در حال رشد جنین داخل رحم شود.
مصرف جیوه همینطور می تواند، موجب برخی آسیب های قلبی شود.
حتی مقدار کم جیوه برای مادر باردار، می تواند در رشد و نیز عملکرد سیستم ایمنی جنین اختلال ایجاد کرده و موجب آسیب های جسمانی شود.
چون حاوی برخی آلاینده های زیست محیطی مثل دیوکسین، پلی کلرید بی فنیل است که ورود آنها به بدن، موجب اختلال در رشد جنین خواهد شد.
قوطی های کنسرو به دلیل وجود BPA موجود در پوشش آنها، احتمال وارد شدن این ماده شیمیایی به بدن مادر باردار وجود داشته و در نتیجه منجر به آسیب در رشد مغز جنین خواهد شد.
از آنجا که اغلب ماهی تن کنسرو شده، دارای مقدار زیادی نمک می باشند، بنابراین مصرف آن، میزان سدیم بدن را افزایش داده و در نتیجه احتمال فشار خون بالا را منجر خواهد شد.

مطالب مشابه


تصویری


ویدئو