راهکارهای پیشگیری از اعتیاد به اینترنت فرزندان

منبع: رکنا

6

1398/4/23

13:13


راهکارهای پیشگیری از اعتیاد به اینترنت فرزندان

پیشگیری از اعتیاد به اینترنت | راهکارهایی برای والدین

اگر نگران اعتیاد فرزندان خود هستید، ما در ادامه به راهکارهایی اشاره کرده ایم که می توانند در پیشگیری از اعتیاد به اینترنت به والدین کمک کنند:

1- پیشگیری از اعتیاد به اینترنت ؛ افزایش تفریحات خانوادگی

تفریح های دسته جمعی و خانوادگی تان را افزایش دهید. البته فراموش نکنید که در این مورد سلیقه ی فرزندتان را در نظر بگیرید. گاهی اوقات تفریحات مورد علاقه ی والدین می توانند برای فرزندان ملال آور باشند.

2- پیشگیری از اعتیاد به اینترنت ؛ وضع قوانین برای استفاده از اینترنت

قوانینی برای استفاده از ساعات اینترنت از کودکی برای آن ها وضع کنید. البته حواستان باشد قوانین بیش از حد سختگیرانه نباشد، قابلیت انعطاف داشته باشد و متناسب با سن کودک باشد. از قوانین خودتان تخطی نکنید و در مورد آن ها با فرزندتان مذاکره کنید

3- جلوگیری از اعتیاد به اینترنت ؛ ایجاد سرگرمی‌هایی متفرقه

سرگرمی های فردی مجزایی برای فرزندتان تعریف کنید. واضح است که مهم استعداد و سلیقه کودکتان است. کودکانی که سرگرمی ها و استعداد های پرورش یافته ای در دنیای واقعی دارند، اوقات کمتری در دنیای مجازی می پردازند.

4- جلوگیری از اعتیاد به اینترنت ؛ بهبود روابط خانوادگی

هرچقدر دنیای واقعی جذابتر باشد، فرزندتان کمتر نیاز به پناه بردن به دنیای مجازی خواهد داشت. اگر مشکلاتی با کار، همسر یا خانواده هایتان دارید سعی کنید با استفاده از کمک های حرفه ای مشکلاتتان را حل کنید تا محیط منزلتان آشفته و پر تشویش نباشد.

پیشگیری از اعتیاد به اینترنت | راهکارهای فردی

اگر می خواهید بر میزان استفاده از اینترنت خود کنترل بیشتری داشته باشید و از اعتیاد به اینترنت پیشگیری کنید از نکات زیر استفاده کنید:

1- ابتدا و انتهای روز خود را با چیزی غیر از اینترنت بگذرانید

سعی کنید برای شروع صبح هایتان برنامه ای غیر از اینترنت داشته باشید. برای مثال ورزش کنید، صبحانه برای خانواده آماده کنید، موسیقی آرامش بخش یا مفرح گوش کنید. هرکاری جز استفاده از شبکه های مجازی در آغاز صبح می تواند وابستگی شما را به شروع روزتان با اینترنت کم کند.قبل از به خواب رفتن شبکه های مجازی را کنار بگذارید. می توانید قبل از خوابیدن کتاب بخوانید، لیوانی شیر گرم بنوشید، تمرین های تنفسی یا ریلکسیشن انجام دهید. گذشته از این استفاده از گوشی هوشمندتان در اوقات پایانی شب باعث برهم خوردن نظم خواب و بروز اختلالات خواب نیز خواهد شد.

2- میزان ضرورت فعالیت های مجازی خود را بررسی کنید

تعداد پیام های حیاتی در شبکه های مجازی و ایمیل هایتان را بشمارید. بعد از مدتی متوجه می شوید با چند ساعت کنار گذاشتن گوشی هوشمندتان چیزی را از دست نمی دهید.

3- برای خود محدودیت هایی وضع کنید

برای این که بتوانید استفاده از اینترنت را در خود کنترل کنید لازم است که محدودیت هایی را برای خود وضع کنید:

- اینترنت را با خودتان همه جا نبرید. برای مثال هنگام غذا خوردن حواستان را متمرکز به چیزی که میخورید بکنید. یا هنگام صحبت با اطرافیان گوشی را از خود دور کنید. قبل از به اشتراک گذاشتن هر چیز جالب صبر کنید و فکر کنید. ببینید آیا واقعا لازم است که آن ها را به اشتراک بگذارید؟

- نوتیفیکشن های غیر ضروری را خاموش کنید.

- هنگام گذراندن وقت با دیگران یا هنگام فعالیت های مورد علاقتان گوشی خود را در حالت سکوت قرار دهید.

- وقتی در حال انجام یک کار هستید ، فقط همان را انجام دهید.

- ساعات مشخصی را از روز برای کارهای مشخصی تعیین کنید. برای مثال چک کردن ایمیل هایتان یا پیام های مهمتان را محدود به ساعات خاصی بکنید تا در طول زمان احساس مداوم نیاز به چک کردن گوشی تان از بین برود.

اعتیاد به اینترنت | کلام آخر

اعتیاد به اینترنت باعث می شود که فرد دائما به طور وسواسی به فکر استفاده از اینترنت باشد و هنگام دور شدن از فضای مجازی احساسات ناخوشایندی نظیر پریشانی و اضطراب را تجربه کند. افرادی که دچار اعتیاد به اینترنت هستند معمولا با غرق شدن در فضای مجازی تلاش می کنند که از مشکلات زندگی روزمره خود فرار کنند. به همین دلیل است که دور شدن از اینترنت آن ها را دستخوش هیجانات منفی می کند.

ترک اعتیاد به اینترنت همیشه آسان نیست و ممکن است با استفاده از راهکارهای عمومی مطرح شده در مطلب فوق نتوانید این رفتار را اصلاح کنید. اما جای نگرانی نیست چرا که مراجعه به مشاوره روانشناسی به شما کمک می کند تا بتوانید ریشه اعتیاد به اینترنت را در خود پیدا کنید و به حل و فصل آن بپردازید. درمانگر با ارائه راهکارهای عملی مناسب برای مقابله با وسوسه به شما کمک خواهد کرد تا از بازگشت مشکل نیز پیشگیری کنید.

مطالب مشابه


تصویری


ویدئو