آموزش | غذاها ی ترکیه در خانه

منبع: آکاایران

3

1398/4/23

16:01


کیمالی بورک
مواد لازم :
یوفکا : ۴ عدد
گوشت چرخ کرده : ۲۵۰ گرم
پیاز : ۱ عدد
فلفل دلمه ای : ۱ عدد
گوجه فرنگی بزرگ : ۱ عدد و یا یک قاشق غذاخوری رب
تخم مرغ : ۲ عدد
شیر : ۱ لیوان
روغن : نصف استکان
نمک ، فلفل و زردجوبه به میزان دلخواه
پیاز ریز شده را در تابه تفت می دهیم کمی که سبک شد گوشت چرخ کرده را به همراه کمی نمک و فلفل و زردچوبه اضافه کرده و حرارت می دهیم ، بعد از اینکه گوشت تفت داده شد ، گوجه فرنگی خرد شده (و یا رب را )و سپس فلفل دلمه ای نگینی شده را با مواد داخل تابه مخلوط می کنیم و چند دقیقه حرارت می دهیم بعد از اینکه مواد خوب تفت داده شد ، تابه را کنار می گذاریم و در ظرف دیگری تخم مرغ ، شیر و روغن را با هم مخلوط می کنیم ، کف سینی و یا ظرفی که می خواهیم در فر بگذاریم را چرب می کنیم و یک لایه یوفکا کف آن پهن می کنیم ، لازم نیست که یوفکاها به شکل منظم و صاف در ظرف قرار گیرد ، به شکل چروک و فشرده می تواند باشد ، کافی است که در ظرف پهن شود و قرار گیرد ، از مخلوط تخم مرغ و شیر کمی روی یوفکا می دهیم ( مثلا ۴-۳ قاشق غذاخوری ) و بعد دومین یوفکا را پهن می کنیم (یوفکاها به شکل چین خورده روی هم قرار می گیرند ) مجددا از مخلوط تخم مرغ و شیر روی آن می دهیم و بعد از ترکیب گوشتیمان روی یوفکا می دهیم ، وحالا لایه سوم که باز هم شیر و تخم مرغ و باقیمانده مخلوظ گوشت را اضافه می کنیم و در نهایت چهارمین یوفکا را روی بقیه لایه ها پهن می کنیم و لایه های پایینی را با این یوفکا کاملا می پوشانیم ، کمی از مخلوط شیر و تخم مرغ روی آخرین لایه هم می دهیم و با چنگال چند سوراخ روی آن ایجاد می کنیم ، حالا سینی را در فر ۱۸۰ در جه که از قبل گرم کردیم می گذاریم ، تا جایی که روی یوفکاها طلایی شود .بعد از اینکه از فر خارج کردیم به اندازه دلخواه برش می دهیم و سرو می کنیم .
(میتوانید قبل از اینکه بورک را در فر بگذارید مقداری کنجد روی آن بریزید)


سالاد ترکیه ای ، پیاز ( سالاد لوبیا چشم بلبلی) piyaz


مواد لازم :
لوبیا چشم بلبلی :100گرم
گوجه فرنگی : 1 عدد
پیاز : 1عدد
کاهو : چند برگ
جعفری : مقدار کمی
روغن زیتون : 1 فنجان قهوه خوری
نمک ، فلفل و آبلیمو به مقدار دلخواه
لوبیا را چند ساعت خیس می کنیم ، سپس می پزیم ، بعد از پخته شدن و سرد شدن ، کاهو ، جعفری ، پیاز و گوجه فرنگی را خرد کرده ، با لوبیای پخته شده مخلوط می کنیم و بعد روغن زیتون ، نمک ، فلفل و آبلیمو را اضافه می کنیم و خوب هم می زنیم ، سالاد حاضر است.


غذای ترکیه ای - گزلمه بادمجان - Patlıcanlı gözleme


مواد لازم برای خمیر :
آرد :3 لیوان تقریبی
تخم مرغ : 1عدد
روغن : 1 قاشق غذاخوری
نمک : 1 قاشق چایخوری
آب : به اندازه کافی
مواد لازم برای داخل خمیر :
بادمجان : 2 عدد
سیر : 2 حبه
بادمجانها را کبابی می کنیم و می گذاریم تا خنک شود ، در این فاصله آرد ، تخم مرغ ، روغن و نمک را با هم مخلوط کرده و آب را کم کم به خمیر اضافه می کنیم ، این کار را آنقدر ادامه می دهیم که در حین ورز دادن خمیر به دستمان نچسبد ( لازم نیست این خمیر را خیلی ورز دهیم ) بعد از اینکه خمیر آماده شد به سراغ بادمجانها می رویم ، پوست کبابی شده بادمجانها جدا می کنیم و ۲ حبه سیر را به بادمجانها اضافه کرده این مخلوط را با گوشکوب له می کنیم بعد از مخلوط شدن کامل بادمجان و سیر ، به اندازه یک گردو از خمیرمان برمی داریم ، با وردنه این خمیر را باز می کنیم ، هر چه نازکتر باشد بهتر است ، قطر خمیر دایره شکلمان باید با قطر ماهی تابه مان یک اندازه باشد که خمیر داخل ماهی تابه جا شود ، مقداری از مخلوط بادمجان و سیر را وسط خمیر می گذاریم و کاملا پخش می کنیم بعد نیمی از خمیر را روی نیم دیگر بر می گردانیم که به شکل نیم دایره در می آید ، تابه را روی گاز می گذاریم بعد از اینکه گرم شد کف تابه را کمی چرب می کنیم خمیر را داخل تابه می گذاریم با شعله متوسط ، کمی که سرخ شد ، خمیر را بر می گردانیم تا طرف دیگر هم سرخ و طلایی شود ، سپس گزلمه بادمجانی شما آماده است ، این غذا را به محض آماده شدن سرو کنید ، داغ داغ لذیذتر است .


غذای ترکیه ای - سیب زمینی شکم پر(گزلیاس)


مواد لازم :
سیب زمینی متوسط : ۴ عدد
گوشت چرخ کرده : ۱۰۰ گرم
پیاز : ۱ عدد
زرشک: 3 قاشق غذاخوری
جعفری : مقدار کمی
لیمو تازه برای تزیین
نمک و فلفل و زردچوبه به مقدار دلخواه
ابتدا سیب زمینی هارو خوب شسته همراه با پوست آبپز میکنیم تا زمانیکه نرم شود و داخل آن به آسانی خالی شود.داخل سیب زمینی ها را با یک قاشق خالی می کنیم ، سپس سیب زمینی ها را کمی سرخ می کنیم ، پیاز را رنده می کنیم و با گوشت مخلوط می کنیم و بعد مخلوط گوشت و پیاز را در یک تابه خیلی کم تفت می دهیم ، در حد ۵ دقیقه و بعد نمک و فلفل و زردچوبه را اضافه کرده و بلافاصله سیب زمینی هایی رو که از داخل سیبزمینی ها جدا کرده ایم را با گوشت چرخ کرده مخلوط میکنیم ، این ترکیب را کمی تفت می دهیم و بعد زرشک و جعفری را اضافه می کنیم ، کل این مواد کمتر از 5 دقیقه باید تفت ببیند ، چون در فر نیز پخته می شود ، سپس سیب زمینی ها را برمی داریم و از این مواد داخلش پر می کنیم و در ظرف پیرکسی که قبلا ته آن را چرب کردیم می چینیم ،و بعد پنیر پیتزا روی دلمه های سیب زمینی ریخته می شود و داخل فر ۱۸۰ درجه سانتیگراد می گذاریم، بعد از ۲۰ دقیقه ظرف را از فر خارج می کنیم ، یک چنگال داخل سیب زمینی ها فرو می کنیم اگر پخته شده بود سرو میکنیم و میتوانیم با لیمو نوش جان نماییم.


غذای ترکیه ای - پیراشکی ترکیه ای - پوآچای توپی


مواد لازم (برای خمیر ) :
ماست : ۱ لیوان سرخالی(یک سوم لیوان)
تخم مرغ : ۱ عدد
روغن مایع : یک استکان کوچک چایخوری
بکینگ پودر : یک قاشق چایخوری
آرد : به مقدار لازم
پودر سوخاری : به میزان لازم
مواد لازم ( برای داخل خمیر ) :
شما هر چی که دوست داشته باشید به میل خودتون می تونید برای داخل خمیر استفاده کنید ؛ مثلا گوشت چرخ کرده با فلفل دلمه و یا سوسیس و پنیر پیتزا ، اگر نخواستید از ترکیبات گوشتی استفاده کنید می تونید سیب زمینی و بپزید به حالت پوره دربیارید ، بعد از اینکه پوره خنک شد کمی هم جعفری بهش اضافه کنید.
طرز تهیه خمیر پوآچا :
ماست ، تخم مرغ ، روغن مایع را با هم مخلوط می کنیم و بعد بکینگ پودر را با آرد مخلوط کرده ، آرام آرام به مواد اضافه می کنیم ، آرد را آنقدر اضافه می کنیم و ورز می دهیم تا خمیر به دست نچسبد ، بعد از خمیر بدست آمده به آندازه یک نارنگی برمی داریم ، وسط خمیر را باز می کنیم و هر موادی که برای وسطش آماده کردیم ، داخلش می گذاریم ، بعد خمیر را می بندیم و به شکل توپ در می آوریم (البته اگر خمیر را کمی کف دستمان فشار دهیم که کاملا بسته شود و مواد داخلش را بپوشاند ، اشکالی نداره چون خمیر در داخل فر پف کرده و شکل توپی به خود می گیرد) ، خمیر های توپی شکل آماده شده را در پودر سوخاری می غلطانیم ، حالا سینی فر را چرب می کنیم ، پوآچاهای توپی شکل را داخل سینی فر می چینیم و در داخل فر ۱۷۰درجه که از قبل گرم کردیم می گذاریم ، زیر و روی پوآچاها که طلایی شد ، آماده میل کردن هستند.
نکته : دقت کنید بکینگ پودر را در حد امکان با آخرین قسمت آرد اضافه کنید تا زیاد خمیر با بکینگ پودر ورز ندهید ، چون بعد از اضافه کردن بکینگ پودر ، ورز دادن زیاد خمیر مانع پف کردن پیراشکی (پوآچا )می شود.


لاه ماجون (غذای ترکیه ای)


غذاهای ترکیه

آکاایران: غذاها ی ترکیه در خانه


لاه ماجون مخفف کلمه لحم عجین و به معنای گوشت و خمیر است که از خمیر گرد و نازکی تشکیل می شود و روی آن گوشت چرخ کرده و سبزیجات خرد شده مانند پیاز، گوجه فرنگی و جعفری می ریزند و می پزند. معمولاً روی آن لیموی تازه می ریزند و آن را لوله کرده وهمراه با دوغ میل می کنند.
مواد لازم برای خمیر لاه ماجون:
5 فنجان آرد
یک و نیم فنجان شیر (یا آب)
یک چهارم فنجان روغن
3 قاشق چایخوری نمک
1 قاشق چایخوری شکر
مایه خمیر 1ق غ یا(10 گرم)
دستور تهیه خمیر:
همه مواد خمیر را در کاسه مخلوط کنید.
حدود 5 دقیقه با دست ورز دهید و بگذارید دو ساعت بماند تا حجمش دو برابر بشه.
در حالیکه خمیر را گذاشته اید استداحت کند تا ور بیاید، مخلوط گوشت را آماده کنید.
مواد لازم برای مخلوط گوشت:
نیم کیلوگرم گوشت چرخ کرده
2 عدد فلفل قرمز دلمه ای
4 عدد گوجه فرنگی
2عدد پیاز خیلی ریز و نگینی خرد شده
3حبه سیر رنده شده
1 قاشق چایخوری رب گوجه فرنگی
3 قاشق چایخوری پودر پاپریکا
یک و نیم قاشق چایخوری زیره آسیاب شده
یک و نیم قاشق چایخوری فلفل سیاه
2 قاشق چایخوری نمک
3 قاشق غداخوری جعفری ساطوری شده
روغن مایع 2 ق غ
طرز تهیه:
فلفل،گوجه فرنگی،سیر،جعفری و پیاز را در مخلوط کن بریزید و مخلوط کنید.
این مخلوط باید غلظتی بین غلظت رب و سس داشته باشد.
حالا رب،روغن مایع و ادویه ها رو به گوشت اضافه کرده و مخلوط کنید.سپس با دستتان ورز دهید تا یکنواخت شود.
بعد گوشت رو با مواد سس مخلوط کنید.
وقتی خمیر ور آمد، آن را به گلوله های مساوی تقسیم کنید.
این مقدار خمیر به اندازه 10تا لاهمجون هست که به اندازه دلخواه لاه ماجون شما وابسته است.
روی گلوله ها را بپوشانید تا خشک نشوند.
روی سطح صافی آرد بپاشید و با وردنه گلوله ها را باز کنید.
خمیر لاه ماجون باید خیلی نازک و در حد 2-3 میلیمتر باشد.
مواد روی آن نیز نباید زیاد باشد.پس 2 قاشق از مخلوط یا کمی بیشتر، برای هر گلوله خمیر کافی است. با قاشق مواد را روی خمیر پهن کنید.
لاه ماجون اصلی رو باید در تنور طبخ.
اگر امکان طبخ در تنور ندارید، داخل پیتزا پز یا فر بپزید.
فر را روی دمای 200 درجه تنظیم کنید،چون دمای فرها متفاوته زمان طبخ حدود 5-10 دقیقه هست.
در پیتزا پز حدود 3-4 دقیقه طول میکشه.
چون خمیر خیلی نازکه بعضا توی تابه هم میپزن،با شعله خیلی کم روی شعله پخش کن و در بسته،مدام چک میکنن تا خمیر و مواد گوشتی کاملا بپزه.
برای سرو رویشان آب لیموی تازه بچکانید و روی آن جعفری ساطوری شده ریخته و نوش جان کنید.
-----

طرز تهیه پیده گوشت


روش تهیه


مواد لازم برای خمیر
آرد 4پیمانه
شیر (یا آب ولرم) 1لیوان
روغن 2 ق غ
نمک 1ق چ
شکر 1ق چ
مایه خمیر 1ق غ
مواد لازم برای روی خمیر
پیاز متوسط 2 عدد
گوجه فرنگی متوسط 1 عدد
جعفری ساطوری شده 2 تا 3 ق غ
فلفل دلمه ای 1 عدد
گوشت چرخ کرده 250 گرم
نمک و فلفل به میزان دلخواه
رب فلفل یا رب گوجه فرنگی 1ق غ
پنیرپیتزا مقدار کمی
طرز تهیه
ابتدا آرد را الک کنید.سپس آرد را در ظرفی ریخته و وسط آن را گود کنید. مایه خمیر و شکر را با کمی آب ولرم یا شیر حل کرده سپس به قسمت گودی آرد اضافه کنید. کم کم بقیه آب یا شیر را اضافه کنید.سپس نمک و روغن را اضافه کرده و خوب ورز دهید تا خمیر نرمی به دست آید.
روی خمیر را پارچه مرطوب پوشانده و در دمای اتاق حدود 20 دقیقه به خمیر استراحت میدهیم تا حجمش دوبرابر بشه.
در این زمان مایه گوشتی پیده را آماده میکنیم:
پیاز را رنده یا ریز خرد کروه و سپس تفت دهید.
گوجه فرنگی را دخل میکسر ریخته و میکس کنید.جعفری را ساطوری کرده و فلفل دلمه ای را خیلی ریز خرد کنید و به پیاز اضافه کرده و کمی تفت داده،سپس گوشت چرخ کرده را اضافه کرده خوب مخلوط کنید و به آن نمک و فلفل بزنید.
خمیر را به چونه هایی به اندازه لیمو تقسیم کنید و گوله کنید.
زیر خمیر را کمی آرد بپاشید .
ابتدا با وردنه پهن کنید،ضخامت خمیر باید تقریبا نیم سانتیمتر باشه،میتونین همین جوری به شکل دایره درست کنید و مواد رو روش بریزید.
یا با دست به شکل بیضی کشیده در آورده بعد دور خمیر را نیم سانت به طرف بالا تا کنید و از هر دو انتها خمیر را به هم بچسبانید و سپس برای رو مال کناره های خمیر از مخلوط زرده تخم و زعفران استفاده کنید.
روی خمیر باز شده مقداری از مایه گوشتی بریزید و مقدار کمی به صورت پراکنده پنیر پیتزا روی آن بریزید.
یدونه قارچ رو هم ورقه کرده و روش ریختم.
کف سینی فر را آرد بپاشید و پیده ها را روی آن قرار دهید.
سینی را در فری که از قبل با دمای 180 درجه سانتیگراد گرم کرده اید، بگذارید تا پیده ها بپزند(حدود 20دقیقه)،چک کنید تا نسوزند و زمانیکه طلایی شد یعنی پخته شدن.
این مواد تقریبا برای 4تا پیده هست که البته بستگی به سایز پیده داره.
بعد از طبخ پیده را مانند پیتزا به چند تکه تقسیم کنید. بعد آنها را با گوجه وخیارشور سرو کنید.

.

مطالب مشابه


تصویری


ویدئو