تحلیلی درباره رشد گردشگری جهانی

منبع: همگردی

8

1398/4/23

13:33


امروزه گردشگری یکی از پررونق ترین فعالیت های اقتصادی جهان است. این صنعت اکنون در بسیاری از کشورها با رشد سریع تر نسبت به سایر بخش های اقتصادی و با ایجاد فرصت های شغلی جدید، یک صنعت پیشرو تلقی می شود. امروزه گردشگری به قدری در توسعه اقتصادی و اجتماعی کشورها اهمیت دارد که اقتصاد دانان آن را صادرات نامرئی نام نهاده اند.

براساس اعلام سازمان جهانی گردشگری در سال 2018 در مجموع 4/ 1 میلیارد نفر برای تعطیلات خاک کشور خود را ترک کردند که رشد 6 درصدی را در مقایسه با سال گذشته آن نشان می دهد. به گزارش «گاردین»، نیکودم زومیلو، استاد اقتصاد و امور مالی از دانشگاه لندن معتقد است که رشد صنعت جهانی گردشگری تا حدی مرهون افزایش سرویس های جهانی است. از آن جمله می توان به سایت های رزرو آنلاین اشاره کرد که به کاهش قیمت ها و افزایش رضایتمندی مسافران منجر شده است.

براساس اطلاعات منتشرشده از سوی سازمان جهانی گردشگری، چهار پنجم از توریست ها در منطقه خود سفر می کنند و بر این اساس اروپا از نظر میزبانی ها از توریست ها همچنان پیشتاز است و سال گذشته پذیرای 713 میلیون توریست بوده است. در سطح جهانی نیز به ترتیب کشورهای فرانسه، اسپانیا، آمریکا، چین و ایتالیا سالانه میزبان بیشترین تعداد گردشگر خارجی هستند.گردشگری در دیگر مناطق جهان نیز رو به رشد است و به عنوان مثال سال گذشته شمال آفریقا شاهد افزایش 10 درصدی سفر مسافران خارجی بود.

ورود گردشگران بین المللی به جنوب صحرای بزرگ آفریقا و خاورمیانه نیز با محبوب شدن سفر به مقاصد غیرمتعارف افزایش یافته است. شرکت تاکسی اینترنتی اوبر که در بیش از 633 شهر جهان فعالیت دارد اعلام کرد در سال 2018 و بر اساس سفر کاربران خود به ترتیب ساختمان امپایر استیت نیویورک، تندیس آزادی نیویورک، برج CN در تورنتو، طاق نصرت و برجایفل در پاریس، پنج مقصد پربازدید جهان بوده اند. از طرفی افزایش روزافزون ثروت چینی ها موجب شده آن ها بزرگترین منبع گردشگر در جهان باشند و تنها در سال 2017 143 میلیون سفر از مبدا چین به سایر نقاط جهان انجام شده و پس از آن آلمان (92 میلیون سفر)، آمریکا (88 میلیون سفر) و بریتانیا (74 میلیون سفر) قرار گرفتند.

منبع: ایسنا

گردشگری جهانی

مطالب مشابه


تصویری


ویدئو