توصیه های طلایی به معلمان در این شرایط پر استرس

72

1400/8/3

11:31


رئیس اداره مشاوره و کارشناس بهداشت روان دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی جهت مدیریت شرایط پر استرس در دوران کرونا توصیه هایی را برای معلمان مطرح کرد.

توصیه های طلایی به معلمان در این شرایط پر استرس

به گزارش بهداشت نیوز، «علیرضا نیکزاد» گفت: این روزها به خاطر اخبار نگران کننده و منفی ناشی از کرونا، حال خیلی از دانش آموزان همانند بزرگسالان خوب نیست و نگران خود، دوستان و یا والدینشان هستند.

وی با بیان این که در این شرایط تکالیف درسی، برگزاری امتحانات و حضور و غیاب باید با در نظر گرفتن شرایط روانی دانش آموزان و خانواده های آن ها برنامه ریزی شود؛ ادامه داد: معلمان تا حد امکان (حداقل تا یکی دو هفته که ذهن فرصت تطابق اولیه با این اتفاق را پیدا کند) به کمیت و کیفیت عملکرد تحصیلی و تلاش دانش آموزان کاری نداشته باشند.

وی افزود: اگر در فصل امتحانات هستید و دانش آموزان نگران نتیجه هستند، به آن ها بگویید که سختی شرایط در نمره ها لحاظ می شود و یا بگویید که فرصت جبران وجود دارد.

وی اضافه کرد: در صورت مشاهده نشانه های استرس در دانش آموزان به آن ها بگویید که نگران نباشد زیرا این علائم به دنبال شنیدن اخبار بد در گوشه و کنار جهان کاملا طبیعی است.

وی با اشاره به این اگر شدت استرس برای آن ها غیر قابل تحمل و با علائمی مانند طپش قلب شدید، اسهال، استفراغ، ترس از بیماری و مرگ، بی خوابی و یا کاهش اشتهای شدید همراه شد باید به روانشناس یا روانپرشک مراجعه شود، اعلام کرد: معلمان و مربیان روش های آرام سازی را با دانش آموزان تمرین کنند.

وی به معلمان توصیه کرد جهت کاهش استرس دانش آموزان، به والدین بگویند که فرزندانشان را در جریان جزئیات وقایع مانند تعداد مبتلایان و یا آمار مرگ و میر ناشی از بیماری کرونا قرار ندهند.

وی در بخش دیگری از توضیحات خود خاطرنشان کرد: برای ایمنی روانی و حفظ سلامت مغز، از دانش آموزان و والدین آن ها خواسته شود تا هنگام خواب، تلویزیون و موبایل و شنیدن اخبار بد را کنار بگذارند.

وی با بیان این که فراموش نکنید که با انجام هر یک از این اقدامات می توانید از شدت استرس و یا نگرانی ها کم کنید، تاکید کرد: در صورت نیاز به کمک های پزشکی، روانپزشکی یا روانشناسی دانش آموزان را به مرکز خدمات جامع سلامت، درمانگاه ها، بیمارستان ها و با هر مرکز درمانی که در دسترس است معرفی کنند.

مطالب مشابه


تصویری


ویدئو