باید و نبایدهای تغذیه در کودکان اوتیسمی

41

1400/8/3

13:31


باید و نبایدهای تغذیه در کودکان اوتیسمی

سلامت نیوز:برخی مطالعات نشان داده اند که رژیم غذایی حاوی گلوتن و مقدار فراوان کازئین و غذاهای حاوی شکر و رنگ مصنوعی باعث تشدید علایم رفتاری در این کودکان می گردد

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا،کارشناس ارشد تغدیه و مدیر آزمایشگاه کنترل غذا و دارو دانشگاه علوم‌پزشکی ایلام گفت:کودکان اوتیسمی به طور معمول نسبت به چند نوع غذای خاص و مورد علاقه‌شان تمایل نشان داده و در برابر غذاهای جدید بسیار مقاومت می‌کنند و این امر اگر به درستی مدیریت نشود تنوع کم غذایی به کمبود برخی ریزمغدی و آهن و... برای کودک منجر خواهد شد.

«الهام رنجبر» اظهار کرد: در کودکان مبتلا به اوتیسم علاوه بر طیف وسیع اختلالات رفتاری، انواع حساسیت‌های غذایی نیز وجود دارد که با در نظر گرفتن آنها رژیم غذایی هر کودک از دیگری متمایز می‌شود. وی با بیان اینکه در این کودکان انتخاب غذا مسئله‌ی حائز اهمیتی است، تصریح کرد: کودکان اوتیسمی به طور معمول نسبت به چند نوع غذای خاص و مورد علاقه‌شان تمایل نشان داده و در برابر غذاهای جدید بسیار مقاومت می‌کنند و این امر اگر به درستی مدیریت نشود تنوع کم غذایی به کمبود برخی ریزمغدی و آهن و... برای کودک منجر خواهد شد وBمغذی‌های ضروری از جمله امگا3، روی، ویتامین‌های گروه رشد کودک از نظر قد و وزن را تحت تاثیر قرار می دهد بطوری‌ که چاقی در این کودکان شایع است.

رنجبر گفت: برخی مطالعات نشان داده اند که رژیم غذایی حاوی گلوتن و مقدار فراوان کازئین و غذاهای حاوی شکر و رنگ مصنوعی باعث تشدید علایم رفتاری در این کودکان می گردد، بنابراین حذف مواد غذایی حاوی گلوتن (شامل انواع مواد غذایی حاوی گندم و آرد گندم از قبیل نان، کیک و کلوچه، ماکارونی، همبرگر، سوسیس، کالباس، ورمیشل و آش رشته و..) و کازئین (از قبیل انواع شیر، ماست ،کشک و پنیر) و رنگهای مصنوعی غذایی که در انواع شکلات ها، شیرینی های تر، انواع آب میوه های صنعتی، شکر و کافئین وجود دارند شاید بتواند به کاهش اختلال توجه، اختلال خواب و بیش فعالی این کودکان کمک کرده باشد.

این کارشناس‌ارشد تغدیه در پایان گفت: با توجه به اینکه حذف برخی گروه های غذایی باعث کاهش دریافت ویتامین‌ها و مینرال‌های مورد نیاز این کودکان خواهد شد در این صورت پایش دوره‌ای رشد و تجویز مکمل های مورد نیاز بر حسب سن، جنس، قد و وزن کودک زیر نظر مشاور و متخصص تغذیه و یا پزشک توصیه می‌شود.

مطالب مشابه