طرح جهش تولید مسکن چه کسانی را صاحبخانه می‌کند؟

منبع: فرارو

23

1400/8/3

14:11


تفاوت‌های طرح جهش مسکن با اسلاف خود این است که اول متقاضیان اسم‌نویسی می‌کنند تا میزان تقاضا و درخواست‌ها مشخص شود. سپس متناسب با آن برنامه‌ریزی می‌شود تا در نهایت طبق وعده دولت سیدابراهیم رئیسی ظرف چهار سال، چهار میلیون واحد تحویل داده شود

طرح جهش تولید مسکن چه کسانی را صاحبخانه می‌کند؟

فرارو- ثبت‌نام طرح جهش مسکن که از آن با عناوین دیگری مثل «مسکن متری سه میلیون»، «مسکن حمایتی» و «نهضت ملی مسکن» هم یاد می‌شود، از چهارشنبه ۲۸ مهرماه آغاز شده است و متقاضیان در ۳۱ استان و ۴۶۶ شهر می‌توانند اطلاعات خود را در سامانه saman.mrud.ir وارد کنند. تجربه‌های قبلی نشان می‌دهد بخش زیادی از این تقاضا به افرادی تعلق دارد که پیش خودشان گفته‌اند اسم بنویسیم تا ببینیم چی می‌شه! قطعا پس از مرحله پالایش اطلاعات و ویرایش ثبت‌نام‌ها تعداد متقاضیان ریزش خواهد کرد.

به گزارش فرارو، در طرح مسکن ملی این عدد به ۸۰ درصد هم می‌رسید. به‌هرحال فرقی هم نمی‌کند، چون در طرح جهش مسکن کسی بابت زودتر ثبت‌نام کردن در اولویت قرار نمی‌گیرد. یکی از تفاوت‌های طرح جهش مسکن با اسلاف خود همین است که اول متقاضیان اسم‌نویسی می‌کنند، وقتی میزان تقاضا و درخواست‌ها مشخص شد، متناسب با آن برنامه‌ریزی‌های وزارت راه‌وشهرسازی انجام می‌شود و در نهایت طبق وعده دولت سیدابراهیم رئیسی قراراست ظرف چهار سال، چهار میلیون واحد تحویل داده شود. اگر شرایط عمومی ثبت‌نام را دارید، بدون ترس و لرز اطلاعاتتان را در سامانه وارد کنید؛ ضرر که ندارد!

ثبت‌نام در طرح جهش مسکن بدون ضرر است؟

وزارت راه و شهرسازی می‌گوید محدودیتی برای نام‌نویسی وجود ندارد و متقاضیان دست‌کم تا یک ماه فرصت خواهند داشت برای ثبت‌نام به سامانه مراجعه کنند؛ بنابراین واجدان شرایط بدون دغدغه، ثبت‌نام را انجام دهند. تا یک ماه آینده بعد از تکمیل ثبت‌نام و همزمان با تکمیل ثبت‌نام، پالایش اطلاعات انجام می‌شود و کسانی که بر اساس شرایط، حائز شرایط دریافت مسکن هستند از طریق پیامک به آن‌ها اطلاع‌رسانی می‌شود تا مابقی مراحل ثبت‌نام را طی کنند.

برای رفع مشکل سامانه طرح جهش مسکن چه کنم؟

طرح جهش مسکن و سامانه آن مانند موارد مشابه، گاهی به‌خاطر ترافیک مراجعان و گاهی ایرادات فنی معمول از کار می‌افتد که امری کاملا طبیعی است و با توجه به اینکه ثبت‌نام به‌صورت آنلاین و ۲۴ ساعته انجام می‌شود، می‎توانید در ساعات دیگری مراجعه کنید. غیر از ایرادات فنی سایت، امکان دارد مورد به اشکالات نرم‌افزاری در سیستم خود کاربران مربوط باشند. به‌طور مثال در بعضی موارد باید قبل از نوشتن آدرس www درج شود در حالی که در بعضی دیگر از موارد نیاز نیست. یکی دیگر از مشکلات ممکن است مربوط به خط اینترنت یا مشکل نرم‌افزاری رایانه شخص باشد. برای این موضوع توصیه می‌شود متقاضیان از یک سیستم دیگر استفاده کنند.

طرح جهش تولید مسکن چه کسانی را صاحبخانه می‌کند؟

آقایان یا خانم‌ها اگر فقط سرپرست خانوار باشند، می‌توانند در طرح جهش تولید مسکن ثبت‌نام کنند

شرایط عمومی ثبت‌نام در طرح جهش مسکن چیست؟

طرح جهش مسکن سکونت پنج ساله در شهر مورد تقاضا را به‌عنوان یکی از مهم‌ترین شروط ثبت‌نام و متقاضیان در نظر گرفته است. در این زمینه کسانی که در شهر مادر سکونت داشته‌اند ممکن است در شهر خودشان پروژه‌ای تعریف نشده باشد، بنابراین مجاز هستند در شهر‌های جدید اطراف ثبت‌نام کنند. به‌طور مثال افرادی که در شهر تهران سکونت دارند می‌توانند برای پرند و هشتگرد تقاضا بدهند، اما نمی‌توانند دماوند یا پاکدشت را انتخاب کنند. کسانی مجاز به ثبت نام در دماوند هستند که ساکن آن محدوده باشند. یا مثلا افرادی که در شهر اراک استان مرکزی سکونت دارند مجاز به انتخاب امیرکبیر یا مهاجران هستند و نباید تفرش، خمین یا دلیجان را انتخاب کنند. در صورت اشتباه درخواست متقاضی رد خواهد شد. البته در ثبت‌نام‌های قبلی مربوط به طرح اقدام ملی این موارد پس از پالایش به اطلاع متقاضیان رسید و برای اصلاح شهر موردنظر به آن‌ها پیامک ارسال شد.

وضعیت ثبت‌نام زنان مجرد در طرح جهش مسکن چگونه است؟

طرح جهش تولید مسکن، استثنائاتی برای بانوان مجرد درنظر گرفته است. به‌این ترتیب بانوان مجرد بالای ۳۵سال سن که به عنوان خودسرپرست تلقی می‌شوند، افراد معلول جسمی و حرکتی با ۲۰سال سن، نخبگان علمی که فاقد مسکن هستند و دیگر شرایط اعلام شده را دارند مشمول دریافت مسکن در این قانون هستند. وزارت راه همچنین قول داده امکان ثبت‌نام برای مردان مجرد هم فراهم شود. چنانچه پیشنهاد وزارت راه برای مشمول شدن آقایان مجرد برای ثبت‌نام در سامانه قانون جهش تولید مسکن فراهم شود این افراد می‌توانند در سامانه ثبت‌نام کنند و مشمول دریافت این امتیاز شوند.

فرم ج متقاضی طرح جهش مسکن سبز باشد یعنی چی؟

طرح جهش مسکن در شرح و توضیح شرایط عمومی متقاضیان سبز بودن فرم «ج» را عنوان کرده است. این مورد در طرح‌های قبلی هم آمده بود. فرم سبز ج، استعلامی است که ثابت می‌کند شما تاکنون وام و تسهیلات دولتی برای زمین و مسکن استفاده نکرده‌اید. البته این موضوع شامل حال افرادی که اوراق وام مسکن خریداری کرده‌اند نمی‌شود و فقط کسانی را در برمی‌گیرد که با سپرده‌گذاری در بانک مسکن وام گرفته‌اند. برای دریافت فرم «ج» نیازی به انجام کار خاصی نیست بلکه سامانه خودش به‌صورت خودکار اقدام به استعلام وضعیت متقاضی می‌کند.

اولین قدم برای ثبت‌نام طرح جهش مسکن چیست؟

متقاضی ثبت‌نام در طرح جهش مسکن باید اطلاعات هویتی سرپرست خانوار و افراد تحت تکفل را همراه شهر مورد تقاضا، در سامانه ثبت کند. بعد از پالایش اولیه و بعد از آنکه متقاضیان، واجد شرایط شناخته شدند از پذیرفته‌شدگان برای مراجعه حضوری به ادارات کل راه و شهرسازی استان‌ها یا سایر دستگاه‌های کارگزار و مجری از جمله بنیاد مسکن، دعوت می‌شود تا مدارکی دال بر سابقه پنج‌سال سکونت در شهر مورد تقاضا را ارائه کنند. در صورت تایید این مرحله و متقاضیان برای تشکیل حساب سپرده به بانک معرفی می‌شوند. در مرحله آخر نیز پروژه‌های شروع شده یا در حال احداث را انتخاب می‌کنند.

طرح جهش تولید مسکن چه کسانی را صاحبخانه می‌کند؟

دولت وعده داده ۶۰ درصد مبلغ مورد نیاز متقاضیان طرح جهش تولید مسکن را در قالب تسهیلات پرداخت کند

وام طرح جهش مسکن چه شرایطی دارد؟

هنوز جزئیات اقساط و نرخ سود تسهیلات خانه‌های طرح جهش تولید مسکن به‌طور دقیق اعلام نشده است، اما به‌گفته وزیر راه و شهرسازی رقم تسهیلات اعطایی در شهر‌ها ۴۵۰ میلیون تومان است که به سازندگان پرداخت می‌شود. همچنین وزارت راه و شهرسازی اعلام کرده که تلاش می‌کند حداکثر کمک را به دهک‌های یک تا سه داشته باشد. کمک‌های پیش‌بینی شده برای دهک‌های اول تا سوم در شهر‌های زیر ۱۰۰ هزار نفر و مسکن روستایی شامل زمین رایگان، کاهش نرخ سود تسهیلات، افزایش میزان وام نسبت به قیمت تمام شده، تخفیف یا معافیت از هزینه‌های خدمات مهندسی است.

به گزارش فرارو، وام طرح جهش مسکن به‌صورت ۲۰ ساله پراخت خواهد شد و در برآورد‌های اولیه آمده اقساط آن در تهران حدود ۳.۵ تا پنج میلیون تومان خواهد بود و در سایر شهر‌ها متقاضیان باید خود را برای پرداخت اقساط ماهیانه در حدود سه میلیون تومان آماده کنند. سود وام قابل پرداخت به متقاضیان طبق محاسبات انجام شده احتمالا بین ۱۲ تا ۱۵ درصد خواهد بود. دولت به‌صورت کلی وعده داده ۶۰ درصد مبلغ مورد نیاز متقاضیان را در قالب تسهیلات پرداخت کند.

ساخت خانه‌های طرح جهش مسکن چقدر زمان می‌برد؟

ساخت و تحویل چهار میلیون واحد مسکونی در طول مدت چهار سال پیش‌بینی شده است. زمان تقریبی ساخت واحد‌ها یک سال و نیم تا دو سال زمان می‌برد و در قدم اول حدود ۶۰۰ هزار واحد مسکونی برعهده بخش خصوصی و حدود ۴۰۰ هزار واحد مسکونی برعهده دولت قرار دارد.

مجرد‌ها می‌توانند در طرح جهش مسکن شرکت کنند؟

امکان ثبت نام مجرد‌ها در طرح جهش مسکن فعلا در حد خبر و پیشنهاد است؛ و باید به تایید شورای‌عالی مسکن یا هیات دولت برسد. بعد از آن‌هم قطعی شدن ثبت‌نام مشروط به ارائه مدرک در زمان تایید نهایی خواهد بود. در قدم اول وزارت راه پیشنهاد داده امکان ثبت‌نام در طرح جهش تولید و تامین مسکن برای افراد مجرد در شرف ازدواج فراهم شود. البته با این شرط که در زمان تایید نهایی ثبت‌نام، مدارک و عقدنامه خود را برای اثبات متاهل بودن ارائه دهند. به‌طور کلی قانون برای سرپرستان خانواده، محدودیت سنی نگذاشته است بنابراین آقایان یا خانم‌ها اگر فقط سرپرست خانوار باشند، می‌توانند در این طرح ثبت‌نام کنند. این استثنا شامل حال افرادی می‌شود که قبلا ازدواج کرده‌اند، جدا شده‌اند یا همسر خود را از دست داده‌اند و اکنون سرپرست فرزندان خود هستند، خواهد شد. خانم‌هایی که ازدواج نکرده‌اند، اما ۳۵سال آن‌ها تمام شده است نیز می‌توانند مانند طرح‌های قبلی ثبت‌نام کنند.

مطالب مشابه