زاکانی: اداره شهر فوق العاده پیچیده و سخت است

منبع: فرارو

39

1400/8/3

14:28


زاکانی با اشاره به اینکه کار در شهرداری سخت است، گفت: اداره شهر فوق العاده پیچیده و سخت است که با زحمت این اتفاق رقم می‌خورد. دوستان سال‌ها این زحمت را در معاونت‌ها وسازمان‌ها به دوش کشیدند و با تلاش مانند یک دوی امدادی مسیر را طی کردند.

زاکانی: اداره شهر فوق العاده پیچیده و سخت است

شهردار تهران در جلسه تودیع و معارفه معاونین شهرداری گفت: برای تحول جامعه باید بر عدالت، آزادی، عقلانیت و معنویت تاکید کنیم، چون این موارد باعث پیشرفت همه جانبه محیط پیرامون ما می‌شود.

به گزارش ایسنا، علیرضا زاکانی در جلسه تودیع و معارفه معاونین شهرداری ضمن تبریک ولادت پیامبر و امام صادق (ع) گفت: توفیق داریم که بتوانیم با هم و در کنار هم خلق خدمت را در شهر رقم بزنیم.

شهردار تهران ادامه داد: موضوع بعثت، هدف عالی آن و نقطه شروع آن در حقیقت پایه گذار جریان حق در طول تاریخ است. همه انبیاء آمدند که دین مبین اسلام را آجر به آجر بچینند، این مسیر در طول تاریخ اتقاق افتاده و در نهایت به پیامبر اسلام رسید و ایشان در ۴۰ سالگی در بعثت، این باغ و مسیر هدایت را به روی جامعه بشری گشودند.

زاکانی با بیان اینکه پیامبر اسلام در ۴۰ سالگی کمال پیدا کردند، بیان کرد: این اتفاق با امامت ادامه پیدا کرد تا به فضل الهی بتواند در نهایت راه منجر به یک حاکمیت همه جانبه در گیتی شود. همه ما چشم انتظار امام عصر و زمینه ساز حضور او هستیم.

او افزود: نقش امام صادق (ع) در مذهب جعفری را باید مورد توجه قرار داد و به آن تمسک جست و با حرکت در مسیر حق گام به گام خود را در زمینه حضور امام عصر شریک کنیم.

شهردار تهران عنوان کرد: مقام معظم رهبری نکته‌ای را فرمودند و «جامعه به دو گروه خواص و عوام و این دو دسته به گروه‌های حق و باطل تقسیم می‌شوند.» و فرمودند «خواص، جامعه را هدایت می‌کنند، که هر اتفاقی در جهان بیفتد به دست این دو گروه است.»

زاکانی تاکید کرد: خواص۳ ویژگی بصیرت بجا، زمان آگاهی و قدرت شجاعت برای برخاستن احقاق حق را داراست. کسوت خواص جان برکف زمینه ساز حضور خواهد شد. اگر ما به میلاد‌های باسعادت در ربیع می‌بالیم، باید در مسیر این دو گل عزیز از ۱۴ معصوم حرکت کنیم و خودمان را به ویژگی‌های این عزیزان معتصف کنیم تا بتوانیم جامعه را متحول سازیم.

او در ادامه گفت: برای تحول جامعه باید بر عدالت، آزادی، عقلانیت و معنویت تاکید کنیم، چون این موارد باعث پیشرفت همه جانبه محیط پیرامون می‌شود. امید است تا همه این ۴ مورد را بتوانیم اجرا کنیم.

شهردار تهران ذکر کرد: از ۲ ماهی که از حضور اینجانب در شهرداری تهران می‌گذرد، مسیر را به همراه هم طی کردیم، در ابتدای مسیر با مسئولان و معاونان دوره قبل همراه بودیم که از زحمات آن‌ها قدردانی می‌کنم.

زاکانی با اشاره به اینکه کار در شهرداری سخت است، افزود: اداره شهر فوق العاده پیچیده و سخت است که با زحمت این اتفاق رقم می‌خورد. دوستان سال‌ها این زحمت را در معاونت‌ها وسازمان‌ها به دوش کشیدند و با تلاش مانند یک دوی امدادی مسیر را طی کردند. این مسیر برای آن‌ها باقیات و صالحات و برای ما انباشت تجربه است.

او اضافه کرد: از طرفی جای تشکر دارد از دوستانی که قبول مسئولیت کردند، چون در جمهوری اسلامی قبول مسئولیت روی سیم خاردار رفتن است و مهم این است که خروجی کار اثرات تحولی جدی را در شهر داشته باشد.

شهردار تهران با آرزوی موفقیت برای اشخاصی که مسئولیت دارند و اشخاصی که مسئولیت خود را به نفرات بعدی واگذار می‌کنند، افزود: سعی کردیم، مسیری که انتخاب و در آن حرکت می‌کنیم ناظر به یک سیستم‌گذاری باشد، لذا مهم‌ترین مسئله‌ای که در معاونت مالی و اقتصاد، یعنی تنش مالی و اقتصادی، که با همکاری و همیاری دوستان و همچنین ابوالفضل فلاح از این تنش مالی عبور کردیم.

زاکانی ادامه داد: موضوع انتصابات خیلی زمان بر شد، ولی انجام یک ریل‌گذاری در انتصابات و هم در رشد و ارزیابی افراد به ما کمک کرد.

او با بیان اینکه موضوع کانون ارزیابی توسط مهندس حبیب الله انجام شد، ادامه داد: در کانون ارزیابی بالغ بر ۱۵۰ نفر ارزیابی شدند.

به گفته شهردار تهران، موضوع بعدی کرونا بود که کاری مهم و جدی در این خصوص صورت گرفت.

زاکانی تاکید کرد: در حال بررسی برنامه‌های تحولی تا عید و بعد از آن هستیم در این خصوص همه مجموعه‌ها در حال پیگیری هستند تا برنامه‌ای ویژه و تحولی داشته باشیم.

او افزود: در این فصل‌ها از ابتدا تلاش کردیم تا ۳ جزء را به طور مستقیم دنبال کنم. جزء اول نخبگی، فکر و اندیشه بود که کمک از لطف‌الله فرزنده تلاش شد بتوانیم شبکه نخبگی در سطح شهر و زیر مجموعه‌ها در سطح محلات اجرا شود که در این زمینه کار‌های فرهنگی را نخبگان محلات واگذار شود. در سطح دوم، واگذاری کار به خود مردم بود که در این حوزه حمایت و صیانت از مجموعه‌های خود شهرداری بود؛ لذا در این‌باره از ابوالفضل فلاح خواهش کردیم مجموعه حقوقی به شکل موثق‌تر انجام و به صورت اختصاصی و با یک برش مدیریتی دنبال شود.

شهردار تهران درباره هوشمندسازی شهر گفت: بخش سوم فناوری و هوشمند سازی است که این بخش می‌خواهد لوکوموتیو ما باشد. سرمایه‌گذاری‌ها مهمی در بخش هوشمند سازی انجام شده که در حوزه آقای لطف‌الله فروزنده و مجنبی شفیعی است.

زاکانی با اشاره به ظرفیت‌های مهمی که در حوزه فناوری و حمل و نقل وجود دارد، تاکید کرد: باید از حوزه فناوری و حمل و نقل تعریف جدیدی داشته باشیم. به صورتی که در این خصوص توان بیشتری گذاشته شود و از نیرو‌های متخصص، تکیه گاه و مطمئن استفاده کنیم تا بتوانیم از حقوق خود دفاع و حوزه فکر و اندیشه را جاری کنیم و هم مبتنی بر فناوری ظرفیت‌ها را در مسیر درست پیش ببریم.

او با اشاره به اینکه شکر خلق شکر خالق است و اگر صورت نگیرد شکر خالق صورت نگرفته است، گفت: از اشخاصی که در گذشته مسولیت داشتند و الان در سمت مشاور هستند و مدیرانی که هنوز سمتی ندارند تشکر می‌کنم و امیدوارم در این مسیر، ظرفیت‌های شهر را در خدمت تحول قرار دهیم.

بنا بر اعلام سایت شهر، شهردار تهران بیان کرد: در بخش‌های شهرداری محور بندی صورت گرفت، به عنوان مثال اگر حوزه اجتماعی چند محور دارد، مسئول محور وجود داشته باشد که گسستگی ایجاد نشود. در مجموعه مالی و اقتصاد و یا در حوزه‌های مختلف هم این محور بندی انجام که به مرور آثار آن مشخص خواهد شد.

مطالب مشابه


نظرات


تصویری


ویدئو