افزایش ۳۰ درصدی مبتلایان به کرونا در دومین روز آبان

منبع: فرارو

16

1400/8/3

16:30


رشد ۲۹.۵۵ درصدی نرخ ابتلا نسبت یک روز قبل حکایت از این دارد که با کوچکترین بی‌توجهی به حضور ویروس در کشور یکباره شاهد موج ششم خواهیم بود .

افزایش ۳۰ درصدی مبتلایان به کرونا در دومین روز آبان

انتشار آمار روزانه همه‌گیری کرونا در دومین روز آبان ۱۴۰۰ پرده از این واقعیت برداشت که شکل‌گیری پیک ششم بسیار نزدیک است و رشد ۳۰درصدی نرخ ابتلا در یک روز مهر تأییدی بر آن شد.

به‌ گزارش تسنیم، بررسی نرخ ابتلای روزانه در یک ماه گذشته نشان می‌دهد شیب نزولی بهبود شرایط در زمان حاضر بسیار کُند شده است، نکته‌ای که زیر سایه بی‌توجهی هموطنان به پروتکل‌های بهداشتی می‌تواند پیک ششم را بسیار زودتر از آنچه تصور می‌کنیم شکل دهد.

کارشناسان بهداشت و درمان با اشاره به تغییرات معنادار آماری نسبت به روز گذشته تأکید می‌کند بررسی رفتار ویروس منحوس در یک ماه گذشته و فراز و فرود‌های همه‌گیری در این دوره نشان می‌دهد.

هنوز ویروس کووید ۱۹ در کشور فعال است و در صورت بی‌توجهی به این مهم می‌تواند یکباره زمین بازی خود را گسترده و باز هم مشکلاتی برای ایران ایجاد کند.

این گروه تأکید می‌کنند در شرایطی که روند واکسیناسیون سرعت بیشتری نسبت به گذشته را تجربه می‌کند مشارکت حداکثری مردم در طرح ملی واکسیناسیون علیه کرونا و همچنین رعایت پروتکل‌های بهداشتی می‌تواند راهکاری غیرقابل اجتناب در مدیریت هزینه‌های مربوط به پیک‌های احتمالی باشد.

در این زمینه کارشناسان با اشاره به اینکه در پیک پنجم جهش ویروس کنار برخی عوامل مثل کمبود واکسن، بی‌توجهی و عادی‌انگاری مردم روز‌های تلخی را در دوره همه گیری ایران از ابتدا تا آن دوره ایجاد کرد که لازم است از تجارب آن دوره درس بگیریم و در پیک‌های احتمالی بعدی به‌خصوص پیک ششم که ظاهراً بسیار نزدیک است دوباره همان تجارب را نداشته باشیم.

به‌گفته این گروه رشد ۲۹.۵۵ درصدی نرخ ابتلا نسبت یک روز قبل حکایت از این دارد که با کوچکترین بی‌توجهی به حضور ویروس منحوس در کشور یکباره شاهد برگشتن ورق و نمایان شدن چهره واقعی ویروس کووید ۱۹ خواهیم شد آن هم در شرایطی که همه براین‌باورند که تازه از پیک پنجم خلاص شده‌ایم و تقریباً شرایط عادی شده است.

این درحالی است که تغییرات معنادار سایر شاخص‌ها مهر تأییدی است بر شکننده بودن شرایط، چون آمار‌های منتشرشده دومین روز آبان ۱۴۰۰ نسبت به روز قبل خود رشد ۱۴.۴۷ درصدی نرخ بستری در مراکز درمانی و همچنین ۳۷.۹۰ درصدی موارد فوتی را نشان می‌دهد شاخص‌هایی که هر دو می‌تواند نگران‌کننده باشد و سیگنال‌های قدرتمندی از احتمال آغاز پیک ششم در ۱۴ روز بعدی است.

واکسینه‌نشده‌ها عامل نگرانی مسئولان

وزیر بهداشت روز گذشته در گفتگو با رسانه‌ها اظهار داشت: تمام افرادی که در کشور واکسن کرونا را دریافت می‌کنند، رصد می‌شوند و متأسفانه بیش از ۸۵ درصد از بیمارانی که جان خود را از دست می‌دهند، واکسن کرونا تزریق نکرده‌اند و نگرانی موج ششم به‌خاطر افرادی است که واکسینه نشده‌اند.

دکتر بهرام عین‌اللهی در ادامه افزود: تزریق واکسن و ایمنی حاصل از واکسیناسیون به‌طور کامل و ۱۰۰ درصد از مرگ‌ومیر ناشی از کرونا پیشگیری می‌کند.

شایعاتی که در مورد فوت ناشی از تزریق واکسن کرونا گفته می‌شود، به هیچ عنوان صحیح نیست، چون مطالعات علمی، دانشمندان و مراکز پژوهشی نشان داده‌اند که واکسیناسیون یکی از مهمترین عوامل مقابله با کرونا است.

عین‌اللهی اضافه کرد: واکسن یکی‌دوساله به وجود نیامده است و ۱۰۰ سال است که در ایران واکسن برای مقابله با بیماری‌ها از جمله سیاه‌سرفه، کزاز و فلج اطفال تزریق شده و موجب کنترل و ریشه‌کنی بیماری‌ها شده است، اما واکسیناسیون، یک کار علمی است.

ایران در پزشکی قدمت بسیار دیرینه‌ای دارد. به‌عنوان نماینده ۲۰ هزار عضو هیئت علمی و ۸۰۰ مرکز تحقیقاتی باید بگویم که واکسیناسیون برای نجات جان مردم و عزیزان ما لازم است. هر فردی که فوت کند، متأثر می‌شویم، اما برای تأمین سلامت مردم حتماً باید واکسیناسیون با پوشش بالا انجام شود.

وی ابراز کرد: در واکسیناسیون نشان دادیم که ما می‌توانیم و با مشارکت مردم در مدت کوتاهی و حدود دو ماه و نیم توانستیم بیش از ۷۰ درصد از جمعیت هدف را در نوبت اول، واکسینه کنیم و ان‌شاء‌الله مشارکت حداکثری هموطنان در این زمینه عامل تسریع در تکمیل روند واکسیناسیون خواهد شد.

مطالب مشابه