آخرین قیمت طلا و دلار (۳ آبان)

27

1400/8/3

20:34


در پی افت ارزش دلار امریکا و صعود طلا در بازارهای جهانی قیمت طلا و سکه در بازار امروز تعیین شد که به این ترتیب قیمت طلای ۱۸ عیار با حدود ۵ هزار تومان افزایش به گرمی ۱۱۶۸۰۰۰ تومان رسید.

قیمت طلا در معاملات روز دوشنبه تحت تاثیر ضعیف شدن ارزش دلار آمریکا، نزدیک به سطح کلیدی ۱۸۰۰ دلار ایستاد.

بهای هر اونس طلا برای تحویل فوری با ۰.۳ درصد افزایش، به ۱۷۹۸ دلار و ۵۱ سنت رسید. در بازار معاملات آتی آمریکا، هر اونس طلا با ۰.۲ درصد افزایش، به ۱۷۹۹ دلار و ۱۰ سنت رسید.

طلا روز جمعه به بالاترین حد از اوایل سپتامبر به این طرف صعود کرده بود اما پس از این که جروم پاول، رییس بانک مرکزی آمریکا اعلام کرد بانک مرکزی تعدیل برنامه خرید اوراق قرضه را آغاز خواهد کرد، بخشی از این رشد را از دست داد.

طلا اغلب پناهگاه امن دارایی در برابر تورم ناشی از تدابیر محرک مالی است اما افزایش نرخهای بهره هزینه نگهداری این فلز ارزشمند را افزایش داده و به جذابیت سرمایه گذاری در آن ضربه می‌زند.

به گفته کایل رودا، تحلیلگر شرکت IG Markets، اگر مقاومت در سطح ۱۸۰۰ دلار شکسته شود، مقاومت بعدی در سطح ۱۸۳۰ دلار مشاهده می‌شود.

فعالان بازار اکنون منتظر نشستهای سیاست پولی بانک مرکزی ژاپن و بانک مرکزی اروپا در روز پنج شنبه هستند. انتظار نمی‌رود هیچ کدام از این دو بانک مرکزی سیاست پولی خود را تغییر دهد با این حال شاخصهای بازار تورم بالاتر از ارزیابی بانک مرکزی اروپا را نشان می‌دهند.

بر اساس گزارش رویترز، عامل دیگری که از صعود طلا حمایت کرد، افت حدود ۰.۱ درصدی دلار بود که طلا را برای خریداران غیرآمریکایی ارزان‌تر کرد.

به گفته وانگ تائو، تحلیلگر فنی رویترز، اونس طلا ممکن است مقاومت در سطح ۱۸۱۴ دلار را دوباره تست کند و شکسته شدن این سطح به صعود طلا تا سطح ۱۸۲۶ دلار منتهی خواهد شد.

در بازار سایر فلزات ارزشمند، بهای هر اونس نقره برای تحویل فوری با ۰.۷ درصد افزایش، به ۲۴ دلار و ۴۸ سنت رسید. بهای هر اونس پلاتین برای تحویل فوری با ۰.۴ درصد افزایش، ۱۴۰۵ دلار و سه سنت بود. بهای هر اونس پالادیم برای تحویل فوری با ۰.۶ درصد افزایش، ۲۰۳۴ دلار و ۶۱ سنت معامله شد.

قیمت دلار در بازار آزاد امروز دوشنبه سوم آبان با حدود ۱۰۰ تومان کاهش، ۲۷۵۵۳ تومان معامله شد. در طی معاملات امروز، ۲۷۶۷۸ تومان بیشترین قیمت و ۲۷٫۵۵۰ تومان کمترین قیمت ثبت شده برای دلار است.

همچنین، بانک مرکزی قیمت دلار رسمی را ۴,۲۰۰ تومان اعلام کرده است.

قیمت یورو در بازار آزاد امروز با ۱۴۵ تومان کاهش ۳۲۰۰۹ تومان معامله شد.

قیمت سکه امامی در بازار آزاد امروز دوشنبه سوم آبان با ۳۱,۰۰۰ تومان کاهش، ۱۱,۸۴۸,۰۰۰ معامله شد. سکه بهار آزادی نیز با حدود ۵۰ هزار تومان افزایش، ۱۱۵۴۹۰۰۰ تومان معامله شد.

قیمت نیم سکه و ربع سکه نیز به ترتیب ۶۰۸۵۰۰۰ تومان و ۳۵۶۰۰۰۰ تومان اعلام شد. همچنین طلای ۱۸ عیار در بازار امروز گرمی ۱۱۶۸۰۰۰ تومان قیمت خورد.

 

منبع: ايسنا

مطالب مشابه