جوان و جسور، پر تعداد و پر شور | تحلیل فنی استقلال - ذوب آهن

منبع: طرفداری

17

1400/8/3

21:41


جوان و جسور، پر تعداد و پر شور | تحلیل فنی استقلال - ذوب آهن

استقلال در فولاد شهر با دو گل ذوب آهن را شکست داد...

استقلال هفته دوم رقابت های لیگ بیست و یکم را هم با پیروزی پشت سر گذاشت...

به گزارش طرفداری، تیم های استقلال و ذوب آهن به مصاف هم رفتند که این دیدار با نتیجه دو بر صفر به سود شاگردان فرهاد مجیدی به پایان رسید. آبی های تهران در این دیدار مثل بازی‌ های گذشته با سیستمی سه دفاعه وارد میدان شدند و شاگردان مجیدی با سیستم ۳۴۲۱ بازی کردند. آبی ها در این دیدار با ترکیب زیر وارد میدان شدند:

  • سید حسین حسینی (رشید مظاهری از دقیقه 9) محمد حسین مرادمند، محمد دانشگر، سیاوش یزدانی، مهدی مهدی‌پور، آرش رضاوند، جعفر سلمانی، وریا غفوری، کوین یامگا، ارسلان مطهری (از دقیقه 58 سعید مهری) و امیر حسین حسین‌زاده (از دقیقه 84 امیرعلی صادقی)

فرهاد مجیدی به دلیل اردوی تیم ملی امید ناگزیر تغییراتی را در ترکیب تیمش به وجود آورد و به دلیل این که سبحان خاقانی در ترکیب تیم ملی امید حضور داشت، فرهاد مجیدی مجبور شد از یامگا به جای سبحان خاقانی ای استفاده کند که در بازی اول فیکس برای استقلال بازی کرده بود.

در میانه میدان هم استقلال یک تغییر را تجربه کرد و در خط هافبک فرهاد مجیدی از زبیر نیک نفس استفاده نکرد و مهدی مهدی پور را به جای او وارد میدان کرد. همانطور که در تحلیل بازی قبلی استقلال مقابل هوادار اشاره کرده بودیم. یکی از مشکلات اصلی استقلال در دیدار قبلی، میانه میدان بود، جایی که بازیسازی استقلال به دلیل شیوه بازی زبیر نیک نفس شکل نمی گرفت و در بازی گذشته هم دیدیم وقتی در نیمه دوم مهدی مهدی پور به جای زبیر نیک نفس وارد زمین شد تازه موتور میانه زمین استقلال روشن شد و ظاهراً فرهاد مجیدی توانست پستی مناسب برای مهدی مهدی پور پیدا کند. مهدی‌پور فصل گذشته هیچگاه نتوانست در پست مناسبی قرار بگیرد و برای استقلال با تمام پتانسیل هایش بازی کند. حالا در غیاب ریگی، مهدی مهدی پور می‌تواند با تحرک کمتر و استفاده بیشتر از دقت پاس هایش بازی‌های بهتری را به نمایش می گذارد و به نوعی جای خود را در ترکیب استقلال پیدا کرده است. جلوتر از مهدی مهدی پور هم آرش رضاوندی حضور دارد گه گاها برای بازیسازی از عقب جایش را با مهدی پور عوض می کرد اما در مجموع استقلالی ها در این دیدار هم نتوانستند خیلی خوب در میانه میدان، بازی را کنترل کنند.

اصلی ترین نقطه ترکیب استقلال حضور کوین یامگا بود. یامگایی که به نوعی در تمامی فرآیندهای هجومی تیم استقلال شرکت داشت و نیمه اول که به عنوان وینگر راست برای تیم بازی می‌کرد با انجام کارهای ترکیبی با وریا غفوری و بازیکنان هم دسته توپ را به خوبی وارد محوطه ذوب آهن می کرد و در یک صحنه هم با توپ گیری و چرخشی مناسب دروازه ذوب آهن را باز کرد.

گلی که استقلال را خیلی جلو انداخت چرا که اگر استقلالی ها نیمه اول به گل نمی رسیدند در نیمه دوم بعید بود ذوب آهن به راحتی گلی را دریافت کند. باید به استقلال حق داد دنبال این باشد در شرایط عادی دفاع ذوب آهن را باز کند و اگر یک نیمه بدون گل پیش می رفت و ذوب آهن برای حفظ نتیجه «جمع تر» می شد، استقلال همان طور که فصل قبل با پیکان تارتار مساوی کرد، این فصل هم با ذوب آهن تارتار به مساوی رضایت می داد. همین گل تعیین کننده استراتژی استقلال برای ادامه بازی بود. در بازی های ابتدایی فصل یکی از اصلی ترین فاکتورها برای موفقیت، رسیدن گل در سی دقیقه ابتدایی است چرا که اگر تیم زود به گل نرسد هم وارد یک بحران روانی می شود و هم به دلیل عدم هماهنگی 100 درصدی بعید است بازیکنان بتوانند ایده آل ترین فرم خود را برای بازی به نمایش بگذارند.

استقلال در نیمه دوم کاملا به دنبال دفاع از گل زده اش بود و همین قضیه هم به استراتژی اصلی آبی ها تبدیل شد. پس از اینکه تیم ذوب‌آهن در حال ایجاد موقعیت خطرناک از کانال‌های مرکزی بود، فرهاد مجیدی با اضافه کردن سعید مهری به ترتیب به جای ارسلان‌ مطهری یکی از مهاجمان تیم را کم کرد و یک کمک به ترکیب تیم اضافه کرد در این شرایط کوین یامگا به پست مهاجم نوک منتقل شد جایی که جلوتر از تمام استقلالی‌ها به دنبال استفاده از ضد حملات بود که در دقایق پایانی بازی هم به خوبی روی همین قضیه گل دوم را به ثمر رساند.

البته در این بین باید به یکی از اصلی ترین ترفندهای استقلال برای رسیدن به موقعیت گل اشاره کنیم و آن هم حضور پرتعداد بازیکنان در فرایند حمله است. این قضیه حتی شامل حضور مدافعان میانی تیم هم در حملات می شود، قضیه ای که ما در زمان استراماچونی شاهد آن بودیم. در فوتبال روز دنیا هم تیم هایی که با سیستم مشابه استقلال بازی می کنند حساب ویژه ای روی برتری عددی روی فاز نهایی حمله باز می کنند.

به جایگاه سیاوش یزدانی در این صحنه توجه کنید...

یک مهاجم، دو وینگ بک، دو مهره پشت مهاجم و گاها حتی یک مدافع و هافبک دیگر هم به حملات اضافه می شوند و حریف را وارد دردسر بزرگی می کنند. این روزها رگه هایی از مدرن بازی کردن چه هنگام حمله و چه هنگام دفاع در ترکیب استقلال دیده می شود و این می تواند ارتباط مستقیمی با ترکیب کادر فنی استقلال داشته باشد.

در این بین از عملکرد خوب خط دفاعی استقلال و ترکیب سه نفره دانشگر، یزدانی و مرادمند هم نباید گذشت که استحکام خوبی به ترکیب استقلال بخشیده است.

این هفته ها استقلال به خوبی شبیه تیم های قهرمان رفتار می کند، خوب دفاع می کند و با انگیزه و شور بالایی به دروازه حریفان حمله می برد. جوان تر شدن ترکیب استقلال به همراه اضافه شدن بازیکنی مثل یامگا هارمونی خوبی در ترکیب استقلال به وجود آورده است و آبی ها باید از این سیستم و ترکیب به خوبی محافظت کنند تا مثل فصول قبل درگیر سرماخوردگی و بیماری های مختلف نشود.

مطالب مشابه