۶۰ درصد ایرانی‌ها دچار اضافه وزن و چاقی هستند

26

1400/8/18

10:08


۶۰ درصد ایرانی‌ها دچار اضافه وزن و چاقی هستند

سلامت نیوز:رئیس پژوهشکده غدد و متابولیسم ایران، از چاقی به عنوان شایع‌ترین اختلال آندوکرین در ایران نام برد و گفت: بیش از ۶۰ درصد از افراد جامعه دچار اضافه وزن و چاقی هستند.


به گزارش سلامت نیوز به نقل از مهر، فریدون عزیزی، با اشاره به معضل چاقی و اضافه وزن در کشور، افزود: چاقی شایع‌ترین اختلال آندوکرین در ایران به حساب می‌آید و بعد از آن دیابت دومین بیماری شایع غدد درون ریز است به طوری که در شهر بزرگی مثل تهران ۱۵ درصد و در کل ایران حدود ۱۱ درصد جامعه دچار این بیماری هستند.


وی، بیماری‌های تیروئید را سومین گروه از بیمارهای شایع آندوکرین نام برد و گفت: بیش از ۱۰ درصد افراد جامعه دچار گواتر (بزرگی تیروئید)، گره‌ها و سرطان‌ها، کم کاری و پر کاری تیروئید هستند.


عزیزی ادامه داد: بیماری‌های غدد درون ریز و متابولیسم در زمره شایع‌ترین بیمارهای کشور هستند، این بیماری‌ها در تمامی سنین و در هر دو جنس زن و مرد دیده می‌شود که بیشترین بیماران مبتلا را سنین ۲۰ تا ۶۰ سال در بر می‌گیرد، اما پوکی استخوان در سنین بالاتر از ۵۰ سال و به خصوص در زنان شایع است.


رئیس پژوهشکده غدد و متابولیسم کمبود مصرف ید را از دلایل اصلی کم کاری تیروئید برشمرد و گفت: اختلالات مربوط به کمبود ید و کم کاری تیروئید موجب کمبود رشد ذهنی و جسمی کودکان و نوجوانان شده و با کاهش ضریب هوشی، یادگیری و اختلالات ذهنی همراه خواهد بود، امروزه با استفاده درست از ید در سبد غذایی، در آینده با کاهش این بیماری همراه خواهد شد.


عزیزی با اشاره به وضعیت رشته غدد درون ریز و متابولیسم در ایران، افزود: در اوایل انقلاب فقط ۱۶ پزشک متخصص و فوق تخصص غدد در کشور حضور داشتند که در ۴۰ سال گذشته این آمار به ۲۷ برابر افزایش یافته به طوری که امروزه حدود ۴۲۰ فوق تخصص این رشته در سطح کشور مشغول به فعالیت و درمان هستند.

مطالب مشابه