یک متخصص: بیش از ۶۰ درصد ایرانیان دچار اضافه وزن و چاقی هستند

منبع: عصر ایران

42

1400/8/18

10:38


وی بیماری های تیروئید را سومین گروه از بیمارهای شایع آندوکرین نام برد و گفت: بیش از 10 درصد افراد جامعه دچار گواتر ( بزرگی تیروئید)، گره ها و سرطان ها، کم کاری و پر کاری تیروئید هستند.

رئیس پژوهشکده غدد و متابولیسم ایران با اعلام این موضوع که چاقی شایع‌ترین اختلال آندوکرین در ایران به حساب می‌آید، گفت بیش از ۶۰ درصد از افراد جامعه دچار اضافه وزن و چاقی هستند.

به گزارش ایلنا از پژوهشکده غدد و متابولیسم ایران، فریدون عزیزی با اشاره به چاقی که شایع ترین اختلال آندوکرین در کشور است، گفت: بیش از 60 درصد از افراد جامعه دچار اضافه وزن و چاقی هستند که همین موضوع باعث شده تا چاقی شایع ترین اختلال آندوکرین در ایران به حساب می آید و بعد از آن دیابت دومین بیماری شایع غدد درون ریز قرار دارد به طوری که در شهر بزرگی مثل تهران 15 درصد و در کل ایران حدود 11 درصد جامعه دچار این بیماری هستند.

وی بیماری های تیروئید را سومین گروه از بیمارهای شایع آندوکرین نام برد و گفت: بیش از 10 درصد افراد جامعه دچار گواتر ( بزرگی تیروئید)، گره ها و سرطان ها، کم کاری و پر کاری تیروئید هستند.

عزیزی ادامه داد: بیماری های غدد درون ریز و متابولیسم در زمره شایع ترین بیمارهای کشور هستند، این بیماری ها در کلیه سنین و در هر دو جنس زن و مرد دیده می شود که بیشترین بیماران مبتلا را سنین 20 تا 60 سال در بر می گیرد، اما پوکی استخوان در سنین بالاتر از 50 سال و بخصوص در زنان شایع است.

رئیس پژوهشکده غدد و متابولیسم کمبود مصرف ید را از دلایل اصلی کم کاری تیروئید برشمرد و افزود: اختلالات مربوط به کمبود ید و کم کاری تیروئید موجب کمبود رشد ذهنی و جسمی کودکان و نوجوانان شده و باکاهش ضریب هوشی، یادگیری و اختلالات ذهنی همراه خواهد بود، امروزه با استفاده درست از ید در سبد غذایی، در آینده با کاهش این بیماری همراه خواهد شد.

عزیزی با اشاره به وضعیت رشته غدد درون ریز و متابولیسم در ایران، اظهار کرد: در اوایل انقلاب فقط 16 پزشک متخصص و فوق تخصص غدد در کشور حضور داشتند که در 40 سال گذشته این آمار به 27 برابر افزایش یافته به طوری که امروزه حدود 420 فوق تخصص این رشته در سطح کشور مشغول به فعالیت و درمان می باشند.

وی با اشاره به سیزدهمین کنگره بین المللی غدد درون ریز و متابولیسم در روزهای 19 تا 21 آبان که به صورت آنلاین برگزار می شود، گفت: این کنگره با بررسی دستاوردهای روز درمانی اختلالات آندوکرین به ویژه در زمینه تیروئید، بارداری، دیابت و چاقی می باشد که در ارتقای دانش پزشکان و ارتقای کیفیت مراقبت از بیماران قطعا موثر و حائز اهمیت خواهد بود.

مطالب مشابه