تجمع افراد معدود علیه واکسن مورد تایید حوزه‌های علمیه نیست

36

1400/8/18

11:11


تجمع افراد معدود علیه واکسن مورد تایید حوزه‌های علمیه نیست

سلامت نیوز: شورای هماهنگی گروه‌های فرهنگی حوزه علمیه قم در بیانیه‌ای تاکید کرد که فراخوان و تجمعات افراد معدود علیه واکسن مورد تایید حوزه‌ها و حوزویان نیست.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه جمهوی اسلامی، در بیانیه این شورا آمده است: ملت شریف ایران در ماه‌های اخیر از بحث‌های داغ و جنجالی مسئله کرونا، داروهای سنتی و صنعتی آن و نیز واکسن‌های داخلی و خارجی آن است که متاسفانه با افراط و تفریط‌های فراوان همراه است و گاهی حاشیه سازی‌های آن سوژه به دست دشمنان داده تا افکار عمومی را از شعارهای اصلی و راهبردی چون استکبارستیزی در روز 13 آبان منحرف کنند.


بیانیه حاکی است: از آنجا که بحث بیماری، دارو و واکسن مسئله‌ای تخصصی است و به حکم آیه شریفه «فاسئلوا اهل الذکر» در معنی عام آن غیرمتخصصین حق ورود به مسائل تخصصی را ندارند؛ از ورود به مباحث اختلافی آن اجتناب می‌کنیم ولی به نمایندگی از ده‌ها گروه فرهنگی و جهادی حوزوی و و بسیاری از اساتید و فضلای حوزه نکاتی را تقدیم مسئولان ملت شریف ایران و امت عزیز اسلام می‌نماییم.


در ادامه بیانیه تاکید شده است: از مسئولان محترم بهداشت و درمان و ستاد ملی کرونا می‌خواهیم با تشکیل گروه‌های بحث و مناظره علمی نقطه‌نظرات عالمان و بزرگان طب سنتی و ایرانی را بشنوند و به عنوان درمانی مستقل یا مکمل آنچه را قابلیت اجرا دارد اجرا نمایند اگر پاسخی هست در فضای علمی مطرح نمایند تا این مباحث موجب سردرگمی عمومی در جامعه و هراس از بیماری یا واکسن و دارو نشود. اگر بی‌اعتنائی یا مقابله با آنچه به عنوان طب سنتی یا طب ایرانی مطرح می‌شود ریشه در مباحث مالی دارد حتی اگر احتمال چنین چیزی وجود دارد شایسته است که بررسی شده و به شدت با آن برخورد شود.


شورای هماهنگی گروه‌های فرهنگی حوزه علمیه قم افزوده است: جدا از مباحث علمی و ضرورت‌های عقلی پزشکی و بهداشتی پیشگامی مقام معظم رهبری در طریق واکسن ایرانی و تاکید بر مساله واکسیناسیون و ضرورت تامین واکسن چه ازطریق واردات و چه با تولید واکسن ایرانی را حجت شرعی و لزوم تزریق واکسن خصوصا واکسن ایرانی دانسته و همگان را در تاسی بر رفتار و اطاعت از گفتار ایشان دعوت می‌کنیم و به فتوای ایشان در رابطه با واکسن اجباری معتقدیم اگر حکومت اسلامی با ملاحظه مصالح عمومی کشور مقرراتی را اعلام کند همه باید عمل کنند.


در ادامه تاکید شده است: لازم است که همگان خصوصا نیروهای امنیتی و انتظامی مراقب افراد انگشت‌شمار نفوذی یا موقعیت شناس مدعی انقلابی‌گری که به اسم طرفداری از طب سنتی یا ایرانی در هر پست و هر لباسی آرامش جامعه را بر هم می‌زنند، باشند و با هرگونه تجمع، تحصن، هوچیگری و توهین به مسئولان نظام و کادر زحمتکش درمان که با قصد آشوب و اغتشاش باشد مقابله نمایند.


شورای هماهنگی گروه‌های فرهنگی حوزه علمیه قم در پایان آورده است: بنابراین شورای هماهنگی گروه‌های فرهنگی حوزه علمیه اعلام می‌دارد اینگونه حرکت‌های هیجانی و غیرمنطقی مورد تایید اساتید فضلا و طلاب انقلابی نیست و عموم حوزویان انقلابی از این رفتارها اعلام برائت می‌نمایند.


گفتنی است بتازگی فراخوان‌های تجمع ضد واکسن با عنوان" تظلم خواهی" از مراجع تقلید در مقابل یکی از نهادهای مهم حوزوی در قم منتشر شده است.
این تحرکات درحالی است که چند روز پیش تصریحات چند تن از مراجع از جمله حضرات آیات مکارم شیرازی و جوادی آملی در مورد تزریق واکسن کرونا و برخی اقدامات واکسن هراسانه و ضرورت عدم مداخله افراد غیرمتخصص در این امر منتشر شده است.


این مراجع تقلید در پاسخ به سوالی در خصوص برخی اظهارنظرها در مورد واکسیناسیون کرونا، تاکید کردند که مومنان در موضوع واکسینه کردن خود باید به تشخیص و توصیه متخصصان پزشکی عمل کنند، ضمن آنکه ترساندن دیگران نیز در این موضوع جایز نیست.

مطالب مشابه