دست دلالان را از بازارکوتاه کنید / شرکتهای صوری به اعتماد مردم‌ضربه زدند

منبع: رکنا

31

1400/8/18

11:45


دست دلالان را از بازارکوتاه کنید / شرکتهای صوری به اعتماد مردم‌ضربه زدند

سید غنی نظری خانقاه در جلسه  علنی امروز( سه‌شنبه) مجلس شورای اسلامی با اشاره به گزارش «سید احسان خاندوزی» وزیر اموراقتصادی و دارایی درمورد شرایط بازار بورس و برنامه‌های این وزارتخانه اظهار کرد: سرمایه مردم در بازار سرمایه دود شد و شما هم مثل ما تماشاگر هستید. شما چه کاری برای جلوگیری از ضرر طبقات پایین و مستضعف و متوسط که به دولت اعتماد کردند، انجام دادید.

نماینده مردم خلخال و کوثر در مجلس افزود: اینکه شما برای فرار از مسوولیت عنوان می کنید که اظهارنظر نمایندگان مجلس و برخی متخصصین باعث ریزش بورس می شود درست نیست. این چه بورسی است که با یک اظهارنظر جابه جا می‌شود و نوسان پیدا می‌کند.

وی با بیان اینکه حقوقی‌ها در بازار بورس سهامداران خرد را بیچاره کردند، ادامه داد: بورس کالا نیز هنوز در اختیار سهامداران عمده است و برای آن‌ها هیچ سقفی تعریف نشده است.

ارسال روزانه هزاران پیامک برای نمایندگان برای حقوق از دست رفته سهامداران در بورس

نظری خانقاه ادامه داد: روزانه هزاران پیامک برای نمایندگان می‌آید که از حقوق از دست رفته سهامداران در بورس دفاع کنید. زمانی که نماینده مجلس بودید طرح‌های خوبی را تدوین کردید و امروز نیز ایده‌های خوبی دادید و بهتر است این برنامه‌ها عملیاتی شود.

 عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با یادآوری اینکه بورس یعنی شفافیت، تصریح کرد: وقتی فردی در بورس انرژی ۱۰۰ میلیون تومان دریافت می‌کند چه شفافیتی در بازار وجود دارد؟

این نماینده مردم در مجلس یازدهم با بیان اینکه شرکت‌های صوری به اعتماد مردم ضربه زدند، گفت: اینکه یک شرکت جعلی پول مردم را بالا بکشد و سازمان بورس فقط نظاره گر باشد پذیرفتنی نیست؛ دست دلالان را از بازار کوتاه کنید.

نظری خانقاه خاطرنشان کرد: در ۱۰ سال گذشته با وجود رشد بورس اعتماد مردم از این بازار سلب شد چرا که طی یک سال این بازار ریزش شدیدی داشت و در ۳ ماه گذشته نیز وضعیت بازار بورس به شدت اسفناک بوده است.

همچنین حجت الاسلام احد آزادیخواه  اظهار کرد: وزیر امور اقتصادی بازار سرمایه را با بازارهای رقیب مانند بازار سکه، بازار طلا، بازارخودرو، بازار مسکن و... مقایسه کردند در حالی که این قیاس مع الفارق است.

نماینده مردم ملایر در مجلس افزود: ما نباید در این موضوع مقایسه کرده و در پاسخ به معدل‌گذاری بازار سرمایه بگوییم در مقایسه با بازار مسکن و بازار خودرو، بازار سرمایه سود بیشتری داشته است.

وی ادامه داد: در کدام کشور پیشرفته دنیا چنین چیزی است که در دفاع از بازار سرمایه بگوییم چون مثلا در بازار خودرو سودآوری کمتر بوده پس معدل بازار سرمایه بالا است و این سخن وزیر محترم اقتصاد قابل دفاع نیست.

آزادی خواه با بیان اینکه مردم با اعتماد به دولت‌ها در بورس سرمایه‌گذاری کردند، اظهار داشت: مردم برابر اعتمادی که به دولتمردان و نظام خود وکشورشان داشتند در بورس سرمایه‌گذاری کردند. اما خیلی از سرمایه‌ها و خانواده‌ها به خاطر سوء تدبیرها و مشکلات مدیریتی در بورس نابود شد.

این نماینده مجلس با اشاره به مشکلات بخش نرم‌ افزاری بازار سرمایه اظهار کرد: یعنی نظام مدیریتی حاکم بر بازار بورس در کشور ما به هر شکلی با آن رفتار شود نتیجه همین است. باید نظام مدیریتی اصلاح شود و اصلاحات بنیادی و شفافیت در این بخش رخ دهد.

آیا این خبر مفید بود؟

مطالب مشابه