مبادله روزانه ۳ تا ۵میلیارد دلار رمز ارز در ایران

منبع: برترین ها

19

1400/8/18

12:03


روزنامه فرهیختگان در گزارشی حجم مبادلات ایرانیان در بازار ارز دیجیتال را بررسی کرده.

روزنامه فرهیختگان در گزارشی حجم مبادلات ایرانیان در بازار ارز دیجیتال را بررسی کرده.

مبادله روزانه ۳ تا ۵میلیارد دلار رمز ارز در ایران

در بخشی از این گزارش می‌خوانیم: 

* ۱۲ میلیون ایرانی در بازار رمزارز‌ها حضور دارند و گفته می‌شود ارزش مبادلات روزانه شهروندان ایرانی به ۳ تا ۵ میلیارد دلار در روز می‌رسد. بازار رمزارز‌ها در ایران به جایگزینی برای بازار طلا یا بورس تبدیل شده و مردم با حضور در حوزه ارز‌های مجازی به‌دنبال حفظ ارزش دارایی‌هایشان و همچنین کسب سود هستند. در این میان برخی دیگر از شهروندان ایرانی نیز با استفاده از رمزارز‌ها برخی از خرید‌های جزئی را انجام می‌دهند، زیرا عدم اتصال شبکه بانکی کشور به شبکه بانکی بین‌المللی باعث عدم دسترسی آن‌ها به برخی از امور خدماتی مانند خرید وی‌پی‌ان، نرم‌افزار‌ها یا برخی از کتاب‌ها شده است.

* با این حال آنچه در این میان مهم‌تر از استفاده شهروندان ایرانی از رمزارز‌ها است، قابلیت استفاده از رمزارز‌ها برای دور زدن تحریم‌ها توسط ایران است.

* خبرگزاری انگلیسی رویترز در ماه می‌سال جاری در گزارشی مدعی شد حدود ۴.۵ درصد از استخراج بیت‌کوین در ایران انجام می‌شود. رویترز معتقد بود استخراج بیت‌کوین به دولت ایران اجازه می‌دهد رمزارز‌هایی به ارزش صد‌ها میلیون دلار به‌دست آورده و از آن‌ها برای واردات و کاهش اثرگذاری تحریم‌ها استفاده می‌کند. برمبنای گزارش‌های شرکت تحلیلی بلاکچین Elliptic، تولید سالانه بیت‌کوین در ایران ارزشی معادل یک‌میلیارد دلار دارد.

* رسانه‌های غربی می‌گویند ایران به‌دلیل دشواری‌های صادرات نفت و گاز قادر به کسب درآمد دلاری از آن‌ها نیست و به همین دلیل با آن‌ها برق تولید کرده و دست به استخراج بیت‌کوین می‌زند. این روش به‌نوعی بازیابی درآمد‌های نفتی و گازی ایران به حساب می‌آید. گفته می‌شود ماینر‌ها در سال ۲۰۲۰ میلادی انرژی‌ای معادل ۱۰ میلیون بشکه نفت مصرف کردند که برابر با ۴ درصد از کل صادرات نفت ایران در این سال است.

مطالب مشابه