درخواست اسراییل از کلمبیا برای مقابله با ایران

منبع: فرارو

93

1400/8/18

13:47


رییس جمهوری اسراییل از همتای کلمبیایی خواست با توجه به عضویت این کشور در شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی (IAEA) برای مقابله با برنامه هسته‌ای ایران با اسراییل همکاری کند.

درخواست اسراییل از کلمبیا برای مقابله با ایران

رییس جمهوری اسراییل از همتای کلمبیایی خود خواست در مبارزه با برنامه هسته‌ای ایران، در کنار اسراییل باشد.

به گزارش عصرایران به نقل از روزنامه اسراییلی «جروزالم پست»، در جریان دیدار دیروز (دوشنبه) «ایوان دوکه مارکز» رییس جمهوری کلمبیا با «آیزاک هرتزوگ» همتای اسراییلی، ایران یکی از اصلی‌ترین محور‌های گفتگو بود.

در این دیدار رییس جمهوری اسراییل از همتای کلمبیایی خواست با توجه به عضویت این کشور در شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی (IAEA) برای مقابله با برنامه هسته‌ای ایران با اسراییل همکاری کند.

به نوشته جروزالم پست، ایران مهمترین موضوع امنیتی در دستور کار «ایوان دوکه مارکز»، رییس جمهوری کلمبیا، در دیدار‌های روز دوشنبه خود با «آیزاک هرتزوگ» رییس جمهوری و «نفتالی بنت» نخست وزیر اسراییل بود.

کلمبیا اخیرا در شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پذیرفته شده و هرتزوگ ابراز امیدواری کرد که این کشور آمریکای لاتین در کنار اسراییل «نبرد دیپلماتیک معناداری علیه برنامه هسته‌ای ایران را پیش ببرد.»

رییس جمهوری اسراییل در دیدار با همتای کلمبیایی گفت: «من می‌دانم که کلمبیا نیز مانند اسراییل نگران استقرار هسته‌های تروریستی ایران و حزب‌الله در مرز شما با ونزوئلا است. از تجربه چندین ساله، واضح است که این نیرو‌ها باید به سرعت - اگر شده حتی به اندازه یک دقیقه زودتر - متوقف شوند.»

دفتر نخست وزیری اسراییل نیز اعلام کرد که بنت و دوکه در مورد «چالش‌های امنیتی مشترک خود با تاکید بر ایران» گفتگو کردند.

نخست وزیر اسراییل همچنین از دوکه بخاطر اینکه دولت کلمبیا، حزب الله و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران را به عنوان گروه‌های تروریستی معرفی کرده است، تشکر کرد.

رییس جمهوری کلمبیا در جریان سفر به اسراییل قرار است اولین دفتر نوآوری کشورش را در اورشلیم (قدس) افتتاح کند.

کلمبیا و اسراییل همچنین توافقنامه تجارت آزاد امضا می‌کنند.

دوکه که در سال ۲۰۱۸ به سمت ریاست جمهوری انتخاب شده، در ۳ سال گذشته سیاست‌های کشورش را به نزدیکی بیشتر به اسراییل سوق داده است.

دوکه همچنین از نزدیک‌ترین متحدان دونالد ترامپ رییس جمهوری سابق آمریکا در میان رهبران آمریکای لاتین بوده و ترامپ از تصمیم کلمبیا برای افتتاح دفتر در اورشلیم (قدس) و همچنین شناسایی حزب‌الله لبنان به عنوان یک گروه تروریستی، حمایت کرده بود.

مطالب مشابه