رشد 7 درصدی صادرات از مرزهای کرمانشاه/ فعالیت بیش از 6 هزار نفر در مرزهای کرمانشاه

منبع: رکنا

51

1400/8/18

14:10


رشد 7 درصدی صادرات از مرزهای کرمانشاه/ فعالیت بیش از 6 هزار نفر در مرزهای کرمانشاه

به گزارش خبرنگار رکنا از کرمانشاه، پیش از ظهر امروز سه شنبه، نشستی خبری به منظور روز ملی صادرات در محل سالن اجتماعات اتاق بازرگانی و با حضور رئیس اتاق بازرگانی، رئیس سازمان صمت و مدیرکل گمرکات استان و جمع کثیری از اصحاب رسانه برگزار شد.
 
دارابی رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمانشاه، در این مراسم، اظهار داشت: استان کرمانشاه ۳۷۱ کیلومتر مرز مشترک با کشور عراق،  ۵ مرز رسمی و یک بازارچه مرزی دارد.
 
وی با اشاره به سابقه طولانی مرزهای پرویزخان و خسروی، افزود:  همسایگی استان کرمانشاه هم با بخش عربی و هم با اقلیم کردستان عراق، شرایط منحصر بفردی را برای استان بوجود آورده است.

دارابی با بیان اینکه هر چه در عرصه صادرات بهتر فعالیت شود چرخ تولید بهتر خواهد چرخید، گفت: از ابتدای سال، یک میلیارد و ۴۳۶ میلیون دلار صادرات غیر نفتی به وزن ۳/۵ میلیون تن به کشور عراق داشته‌ایم که  نسبت به سال قبل از نظر وزنی ۵ درصد و از نظر ارزشی ۷ درصد رشد داشته است.

دارابی ادامه داد: از ابتدای سال  ۱۸٠ هزار کامیون کالا، از مرزهای استان عبور کرده و در حال حاضر بین ۶ تا ۷ هزار نفر در مرزهای استان به عنوان راننده، کمک راننده، کارگر، ترخیص‌کار و... مشغول به کار هستند.

رئیس سازمان صمت استان کرمانشاه، ضمن بیان اینکه صادرات به عنوان قوه محرکه اقتصاد نقش بسیار مهمی در تولید و اشتغال دارد، اعلام کرد: استان ما به لحاظ صادرات غیرنفتی جزو ۵ استان اول کشور و در زمینه صادرات به کشور عراق،  استان اول است چراکه ۴۵ تا ۵٠ درصد صادرات ایران به این کشور از استان کرمانشاه انجام می‌شود.

وی تراز واردات و صادرات را مهم دانست و افزود: افزایش صادرات نیازمند بهبود زیرساخت‌هاست.

دارابی  در پایان با اشاره به تعطیلی مرزهای خسروی و سومار در اثر کرونا، بیان داشت: اکنون همه مرزهای استان فعال‌‌اند و بعد از مرز پرویزخان مرزهای خسروی و سومار پررونق هستند.

از ظرفیت کرمانشاه در بحث صادرات باید استفاده شود

در ادامه این نشست بختیار رحمانی پور مدیرکل گمرکات استان کرمانشاه اظهار داشت: صادرات نقش مهمی در تولید دارد که می‌تواند باعث رونق تولید در بازارهای خارجی شود.

وی با بیان اینکه کشورها و دولت ها توجه ویژه ای به صادرات دارند افزود: فعالان اقتصادی نقش مهمی در این بین دارند چراکه در این شرایط سخت اقتصادی کشور و تحریم ها، اما پای کار بودند.

مدیرکل گمرکات استان کرمانشاه با بیان اینکه استان کرمانشاه ظرفیت بالایی در بحث صادرات دارد که می‌تواند در اقلیم کردستان و دولت مرکزی عراق نقش مهمی داشته باشد گفت: باید از این ظرفیت ویژه در جهت افزایش تولید که منجر به افزایش صادرات می شود استفاده کرد.

رحمانی پور به برخی از قوانین اقلیم و دولت مرکزی اشاره کرد و بیان داشت: گاهاً همین موضوع باعث شلوغی در مرزها می‌شود البته بحث حمل یکسره کالا یکی دیگر از مواردی است که باعث کندی خروج کالا می‌شود.

وی در ادامه با بیان اینکه زیرساخت‌های لازم در مرزها وجود ندارد تصریح کرد: این مشکلات باید رفع شود و در مرحله بعدی باید بتوانیم واسطه را حذف کنیم تا کالا بصورت مستقیم بدست مصرف کننده در کشورهای مختلف برسد.

این مسئول با بیان اینکه صادرات از مرزهای کرمانشاه 7 درصد رشد داشته است تاکید کرد: البته سال گذشته بدلیل شرایط کرونا و بسته بودن برخی از مرزها شاهد کاهش بودیم.

مدیرکل گمرکات استان کرمانشاه در پایان با بیان اینکه مرز پرویزخان بیشترین مرز صادرات کالا بوده گفت: 44 درصد کالاهای کشور از طریق مرزهای زمینی کرمانشاه خارج می‌شود.

نازی حاجی علی اکبری/ کرمانشاه

 

آیا این خبر مفید بود؟

مطالب مشابه