ولاسوف، دارنده 6 مدال جهانی و المپیک: حمید سوریان دوست من است/ مصاحبه اختصاصی

منبع: طرفداری

51

1400/8/18

14:49


ولاسوف، دارنده 6 مدال جهانی و المپیک: حمید سوریان دوست من است/ مصاحبه اختصاصی

با یکی از نامدارترین کشتی‌گیران روس، صحبت کرده ایم

رومن ولاسوف، کشتی گیر 31 ساله اهل روسیه است که از فرنگی کاران پرافتخار وزن 75 کیلوگرم است. ولاسوف دو مدال طلای المپیک های 2012 و 2016 را در کارنامه دارد. او همچنین 3 عنوان قهرمانی جهان در 2011، 2015 و 2021 را بدست آورده است. 

ولاسوف که 4 بار هم قهرمان اروپا شده، جایی در لیست کشتی گیران فدراسیون روسیه برای المپیک توکیو نداشت، ولی برای مسابقات جهانی دوباره به ترکیب تیم ملی روسیه بازگشت و بااقتدار و برد با امتیاز عالی در تمام مسابقات، قهرمان دنیا شد. ولاسوف در یک چهارم نهایی توانست محمدعلی گرایی، کشتی گیر فنی و تحسین شده کشورمان، را با حساب 10 به یک شکست دهد. 

رومن ولاسوف همچنان می خواهد به حضور در بالاترین سطح کشتی دنیا ادامه دهد و سومین مدال المپیکش را هم بگیرد. به همت همکار افتخاری‌مان، آقای محمدی، مصاحبه ای اختصاصی با رومن ولاسوف داشته ایم که می خوانید:

محمدعلی گرایی که از پرافتخارترین رقبای شما در مسابقات جهانی بود را با امتیاز عالی شکست دادید. فکر می کردید این کشتی گیر با این قابلیت فنی بالا را با این اختلاف شکست دهید؟

بازی مقابل گرایی واقعا دشوار و سخت بود. زیرا او حریفی شایسته و یکی از بهترین کشتی‌گیران وزن من است. من خودم زمانی که فهمیدم باید با او سرشاخ شوم کشتی با او را در شش دقیقه کوک کرده بودم، اما موفق شدم زودتر از موعد برنده شوم.

اگر در مسابقات آتی مقابل تاماس لورینچ (کشتی گیر پرافتخار مجار و دارنده 6 مدال جهانی و المپیک) قرار بگیرید، کدام یک برنده مسابقه خواهید بود؟

با لورینچ در اسلو ملاقات کردم، صحبت کردیم، به او پیشنهاد دادم که در مسابقات شرکت کند، گفتم خودم برای او اسپانسر پیدا خواهم کرد، اما گفت کارش را به پایان رسانده است. او یک کشتی‌گیر شایسته و با شایستگی نیز قهرمان المپیک شد.

چرا در المپیک عضوی از تیم کشتی فرنگی روسیه نبودید؟

با تصمیم کادرفنی به المپیک نرسیدم. اما این اتفاق مربوط گذشته است، پس از آن حرکت رو به جلو رفتم به صورتی که موفق شدم در اسلو به مدال طلا برسم. هنوز هم هدفهایی را برای خودم دارم که باید بتوانم به آنها برسم.

از سبک کدام یک از کشتی گیران آزاد و فرنگی دنیا بیشتر لذت می برید؟

حمید سوریان دوست من و کشتی‌گیر بزرگی است. من برای دوستی با او ارزش زیادی قائل هستم. خوشحالم که چقدر در ایران مانند روسیه کشتی را دوست دارند.

کشتی‌گیران فعال شایسته زیادی در دنیا وجود دارد. در میان کشتی‌گیران به عبدالرشید سعدالله‌اف اشاره می‌کنم. او پیروزی‌های زیادی کسب کرده است و حتی پیروزی‌های بیشتری در پیش است شک ندارم در آینده مدال‌ها و پیروزی‌های او به عددی خواهد رسید که در آینده به نیکی از او یاد می‌شود.

شما 2 قهرمانی المپیک و 2 قهرمانی جهان در کارنامه دارید. به یادماندنی ترین قهرمانی‌تان کدام یک بوده است؟

می‌خواستم با سومین مدال المپیکی خودم بازنشسته شوم اما اتفاقات به نحو دیگو حالا تصمیم گرفتم تا سه سال دیگر ورزشکار فعال باشم. تا المپیک پاریس رقابت خواهم کرد. هنوز رویای تبدیل شدن به  قهرمان دیگر در المپیک را دارم مانند الکساندر کارلین می خواهم در ۳ دوره بازیهای المپیک قهرمان شوم و این هدف را دارم و به همین خاطر دوست دارم در المپیک پاریس عنوان قهرمانی را به دست بیاورم.

مطالب مشابه