اینتل پشتیبانی از DirectX 12 را برای برخی پردازنده‌های قدیمی خود قطع می‌کند

منبع: گجت نیوز

84

1400/8/18

15:58


اینتل پشتیبانی از DirectX 12 را برای برخی پردازنده‌های قدیمی خود قطع می‌کند

اینتل می‌گوید بخاطر مسائل امنیتی پشتیبانی از DirectX 12 را در پردازنده‌های نسل چهار سری Intel Core که کارت گرافیک یکپارچه دارند، قطع می‌کند.

اگر کامپیوتر شما به پردازنده‌های نسل چهارمی سری Core اینتل مجهز است و از کارت گرافیک یکپارچه داخلی استفاده می‌کنید، بعد از ارتقا درایور گرافیک سیستم خود به مشکل خواهید خورد. کمپانی اینتل اعلام کرده است که پردازنده‌های این نسل به خاطر آسیب‌های امنیتی بالقوه‌ای که می‌تواند به سیستم شما وارد شود، پشتیبانی از DirectX 12 را از دست خواهند داد.

این اتمام پشتیبانی با نسخه درایور گرافیک ۱۵.۴۰.۴۴.۵۱۰۷ در پردازنده‌های فاقد کارت گرافیک مستقل بروز پیدا می‌کند. پردازنده‌هایی که کمپانی اینتل در سال ۲۰۱۳ وارد بازار کرده و از آن زمان روی کامپیوترهای دسکتاپی و لپ تاپی مورد استفاده قرار می‌گیرند، شامل قطع پشتیبانی از DirectX 12 می‌شوند. به طور مثال می‌توان به لپ تاپ پرفروش Lenovo G50-45 اشاره کرد که به صورت پیش‌فرض روی آن ویندوز ۸ نصب است.

فهرست پردازنده‌هایی که این پشتیبانی را از دست می‌دهند، به ترتیب زیر است:

  • پردازنده‌های نسل چهارمی Intel Core با گرافیک INtel Iris Pro Graphics 5200
  • پردازنده‌های نسل چهارمی Intel Core با گرافیک Intel Iris Graphics 5100
  • پردازنده‌های نسل چهارمی Intel Core با گرافیک Intel HD Graphics 5000/4600/4400/4200
  • پردازنده‌های سری Pentium و Celeron با گرافیک Intel HD Graphics بر پایه نسل چهارم پردازنده‌های Intel Core

کاربرانی که درایور گرافیک سیستم خودشان را آپدیت کنند یا که آن به صورت خودکار از طریق خود ویندوز به‌روزرسانی شود، پشتیبانی از DirectX 12 را از دست خواهند داد. بازی‌ها و دیگر برنامه‌هایی که برای اجرا به این API نیاز دارند نیز بعد از به‌روزرسانی روی سیستم اجرا نخواهند شد، اما همچنان مشکلی برای برنامه‌های نیازمند به DirectX 11 به وجود نخواهد آمد.

اینتل حرفی از حل این مشکل نزده است، اما اگر همچنان به دایرکت اکس ۱۲ نیاز دارید، می‌توانید درایور گرافیک سیستم خودتان را به‌روزرسانی نکنید و از درایور قدیمی استفاده کنید. شاید فقدان دسترسی به منابع مستقل در یک سخت افزار قدیمی مقصر اصلی این مشکل باشد.

شاید تأثیر اتمام پشتیبانی از دایرکت اکس ۱۲ ناچیز باشد، اما اگر می‌خواهید بدون مشکل برنامه‌ها و بازی‌های نیازمند این API را روی کامپیوتر خود اجرا کنید، می‌توانید یک کارت گرافیک مستقل را تهیه کرده و جایگزین گرافیک یکپارچه در پردازنده سیستم خود کنید.

مطالب مشابه