امضای تفاهم‌ نامه بین کمیته‌ های ملی المپیک ایران و مجارستان

منبع: طرفداری

33

1400/8/18

16:17


امضای تفاهم‌ نامه بین کمیته‌ های ملی المپیک ایران و مجارستان

تفاهم‌ نامه همکاری ورزشی بین روسای کمیته ملی المپیک کشورهای ایران و مجارستان امضا شد

رئیس کمیته ملی المپیک ایران و مجارستان تفاهمنامه همکاری ورزشی در راستای گسترش مناسبات ورزشی دو کشور را امضا کردند.

به گزارش طرفداری و به نقل از روابط عمومی کمیته ملی المپیک، تفاهم‌نامه همکاری ورزشی دو کشور ایران و مجارستان ظهر امروز توسط روسای کمیته ملی المپیک دو کشور در محل کمیته به امضا رسید.

در این نشست رضا صالحی امیری رئیس، کیکاوس سعیدی دبیرکل کمیته ملی المپیک، پیمان فخری رئیس مرکز نظارت بر تیم‌های ملی و فرید فتاحیان مدیر امور بین‌الملل و کریستیان کولکسار رئیس و بالینت ویکاسی دبیرکل کمیته ملی المپیک مجارستان و سفیر مجارستان در ایران حضور داشتند.

در ابتدای این نشست صالحی امیری ضمن خوش‌آ‌مدگویی به هیئت مجاری با بیان مقدمه ای در باب تاریخ و تمدن چندین هزار ساله ایران گفت:

قطعا این حجم از تاریخ و تمدن و اصالت یک سفر مجزا می طلبد که از شهرهای دارای تاریخ و تمدن بازدیدی داشته باشید.

صالحی امیری سپس با اشاره به مثبت بودن ذهنیت اجتماعی مردم ایران به کشور مجارستان، این جامعه را اصیل، نجیب و دارای تمدن توصیف کرد و افزود:

ما علاقمندیم روابط ورزشی با کشور مجارستان را در 3 حوزه اساسی تقویت کنیم؛ اولین و مهمترین نکته بحث آموزش است. مجارستان یکی از پایگاه‌های هدف IOC است و ظرفیت‌های آموزشی خوبی در این زمینه دارد. ما آمادگی داریم که چه از طریق بورسیه های IOC   و چه بصورت بورسیه های شخصی با شما در بحث آموزش همکاری داشته باشیم.

رئیس کمیته ملی المپیک در ادامه بحث آموزش گفت:

همانگونه که اطلاع دارید، ما در برخی رشته‌ها چون کشتی، وزنه برداری و تکواندو،  رنکینگ اول تا سوم جهان را  داریم  و در برخی دیگر مثل شمشیربازی رنکینگ‌های خوبی داریم و به همین منظور تمایل داریم یک تبادل بین رشته‌ای در حوزه آموزش داشته باشیم.

صالحی امیری با اشاره به موقعیت آب و هوایی ایران افزود:

ما در ایران 4 فصل را داریم، در حالی که در جنوب کشور آب و هوای تابستانی است، در غرب زمستان و در پایتخت هوای معتدل پاییزی را داریم. این امتیاز قطعاً به دو کشور در زمینه همکاری‌های دوجانبه  برگزاری اردوها و ...کمک خواهد کرد.

صالحی امیری همچنین با اشاره به نتایج بازی‌های المپیک افزود:

ما در المپیک موفق به کسب 7 مدال شدیم.

رئیس کمیته ملی المپیک ادامه داد:

هدف ما از این نشست تنها امضا کردن برگه‌ها نیست، ما آمادگی داریم در تمامی زمینه‌ها از همین فردا همکاری‌ها را آغاز کنیم. علاوه بر تمامی موارد آموزشی، اردوهای مشترک و ... ما در زمینه تجهیزات ورزشی هم آمادگی داریم با شما همکاری کنیم.

سپس در ادامه کیکاووس سعیدی دبیرکل کمیته ملی المپیک ضمن ابراز خوشحالی از حضور هیات مجاری در تهران گفت:

در دوره ریاست صالحی امیری، توسعه فعالیت‌ها به صورت متوازن و چندوجهی بوده است و در همین راستا اقدامات مهمی همچون موزه ورزش ایران و تاریخ شفاهی همه در این دوره انجام شده است، منابع مالی ما تقویت و بسیاری از فضاهای ورزشی ما بازسازی شدو همچنین برنامه 20 ساله برای توسعه ورزش کشور تدوین کرده‌ایم.

در ادامه پیمان فخری، مدیر مرکز نظارت بر تیم‌های ملی ضمن ابراز خرسندی از حضور میهمانان مجاری گفت:

شخصا به ورزش مجارستان اعتقاد دارم وخوشحالم که برای اجرایی شدن این تفاهم‌نامه بسیار جدی هستند. ما از همین فردا آماده اجرا هستیم تا بتوانیم شاهد اتفاقات خوبی در زمینه های ورزش دو کشور باشیم.

در ادامه کریستیان کولکسار رئیس کمیته ملی المپیک مجارستان ضمن ابراز خرسندی از حضور در کشوری با این قدمت و اصالت گفت:

خوشحالیم از اینکه ما را پذیرفتید. آگاهیم از اینکه شما وزیر فرهنگ ایران بودید و سپاسگزار از اینکه اطلاعات خوبی در خصوص فرهنگ و تمدن ایران زمین در اختیار ما قرار دادید. ایرانیان ریشه های آریایی دارند و از همین جهت اشتراکات بسیاری با شما داریم.

او در ادامه از تلاش کاروان ایران در بازی‌های المپیک توکیو تمجید کرد و گفت:

در شمشیربازی شاهد بودیم که مدال این رقابت ها حق شما بود که متاسفانه در سابر این مشکلات وجود دارد.

رئیس کمیته ملی المپیک مجارستان سپس از ذهنیت مثبت کمیته ملی المپیک قدردانی کرد و افزود:

ما در اجرای این تفاهم نامه بسیار جدی هستیم و با پشتکار عملی شدن آن را دنبال می‌کنیم. علاوه بر آن با تمامی مواردی که توسط صالحی امیری مطرح شد، موافقیم.

کولکسار ادامه داد:

دربحث آموزشی، دانشگاه تربیت بدنی توسط IOC  به رسمیت شناخته شده و بهداد سلیمی هم آنجا بورسیه شده بود. ما می توانیم در زمینه بورسیه دانشجویان در این دانشگاه با شما همکاری داشته باشیم. برای ما برگزاری کمپ های تیم ملی اهمیت بسیاری دارد. با توجه به شرایط آب وهوایی ایران خواستار برگزاری اردو و کمپ های تیم ملی در این کشور هستیم. علاوه بر آن مراکز المپیکی بسیاری درمجارستان داریم که در رشته های مورد نظر شما می‌توانیم همکاری کنیم.

در بخش بعدی این نشست سفیرمجارستان ضمن تشکر از مدیران کمیته ملی المپیک ایران برای انجام و امضا تفاهم‌ نامه مشترک گفت:

در اینجا تنها امضا تفاهم‌نامه مهم نیست، بلکه فراتر از آن ارتباط کشورهاست که از طریق ورزش فراهم می‌شود.

او ابراز خوشحالی کرد که در این نشست موضوعات مهم و منسجمی مورد بررسی قرار گرفت. در پایان از سوی دو رئیس کمیته ملی المپیک تفاهمنامه همکاری ورزشی در راستای گسترش مناسبات ورزشی دو کشور به امضا رسید. رئیس کمیته ملی المپیک و دبیر و هیئت همراه کشور مجارستان صبح امروز بازدیدی  از آکادمی ملی المپیک و موزه ملی ورزش، المپیک و پارالمپیک داشتند.

مطالب مشابه