روسیه، اتهام لهستان مبنی براستفاده مسکو از بحران پناهجویان را رد کرد

منبع: عصر ایران

35

1400/8/18

16:39


رئیس جمهوری روسیه نیز امروز در جمع رسانه ها، وضعیت حضور شمار زیادی از پناهجویان در مرز لهستان و لیتوانی را بسیار نگران کننده خواند.

ماریا زاخارووا سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه، ادعای لهستان مبنی بر استفاده مسکو از بحران پناهجویان برای بی ثبات کردن اروپا را رد کرد.

به گزارش ایرنا، زاخارووا روز سه شنبه در کانال تلگرامی خود به اظهارات «لوکاش یاسین» سخنگوی وزارت خارجه لهستان که گفته بود روسیه از بحران بوجود آمده در مرز لهستان و بلاروس سوء استفاده می کند و تلاش می کند تا تنش ها در اروپا را تشدید کند، پاسخ داد.

سخنگوی وزارت خارجه روسیه خطاب به همتای لهستانی خود نوشت: تنش ها در اروپا سالهاست که تشدید می شود. در وهله اول این مساله به دلیل ازدست رفتن استقلال برخی از کشورهای این قاره به نفع برخی کشورهای غیراروپایی است که در نتیجه اجرای سیاست خارجی آن صورت گرفته است.

وی افزود: همچنین این وضعیت پیامد اقدامات مداخله جویانه در کشورهای مستقل و اعمال معیارهای دوگانه در اصول مهم دمکراتیک است.

زاخارووا به عنوان نمونه، به نابودی حکومت عراق اشاره کرد که توسط دولت آمریکا و برخی متحدان این کشور ازجمله لهستان انجام گرفت و تحولات بسیار منفی به همراه داشت.

سخنگوی وزارت خارجه روسیه همچنین به عملیات نظامی ناتو علیه لیبی و مداخله گسترده غرب در سوریه و حمایت از گروه های تروریستی و بویژه داعش اشاره کرد و ادامه داد: همه این اقدامات منجر به مهاجرت گسترده و گروهی از خاورمیانه به کشورهای اروپایی شد.

زاخارووا در ادامه خطاب به سخنگوی وزارت خارجه لهستان نوشت: لازم نیست که چنین تظاهر و وانمود کنید که بحران پناهجویان دیروز آغاز شده است و وضعیت در مرزهای شرقی اروپا فقط جزیی از یک تصویر بزرگ است و نادیده گرفتن و نپذیرفتن آن به عنوان یک واقعیت در واقع سودجویی است.

مساله پناهجویان در مرز لهستان و بلاروس در روزهای اخیر با حضور بیش از یکهزار نفر از پناهجویان در این منطقه و تلاش برای ورود غیرقانونی به خاک لهستان که با استقرار نیروهای ویژه این کشور ممانعت شده، وضعیت بحرانی یافته است.

کمیته مرزی دولتی بلاروس در ۸ نوامبر ( ۱۷ آبان) گزارش داد که گروه بزرگی از پناهجویان از کشورهای آسیایی و آفریقایی به مرز بلاروس با لهستان هجوم آورده اند. این کمیته با بیان اینکه وضعیت پناهجویان در مرز بلاروس با لهستان همچنان به شدت متشنج است، گفت: بیش از دو هزار پناهجو از جمله تعداد قابل توجهی زن و کودک در مقابل موانع مرزی لهستانی توقف کرده اند.  نیروهای امنیتی لهستان به آنها اجازه عبور نمی دهند، مهاجران تلاش کردند تا بر موانع غلبه کنند.

سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه امروز در نشست خبری مشترک با اسقف اعظم «پل ریچارد گالاگر»، وزیر خارجه واتیکان،  به اتحادیه اروپا پیشنهاد داد که برای رفع معضل ایجاد شده برای مهاجران در مرز بلاروس و لهستان کمک کند.

وی افزود: وضعیت مهاجران در مرز بلاروس با لهستان و لیتوانی باید مطابق با استانداردهای حقوق بشردوستانه تنظیم شود.

لاوروف درباره بحران مهاجرت در مرز بلاروس با لهستان و لیتوانی تصریح کرد: این مشکلات از سیاستی که کشورهای غربی از جمله ناتو و اتحادیه اروپا، سال‌هاست در قبال خاورمیانه دنبال می‌کنند، رشد می‌کند.

دیمیتری پسکوف سخنگوی رئیس جمهوری روسیه نیز امروز در جمع رسانه ها، وضعیت حضور شمار زیادی از پناهجویان در مرز لهستان و لیتوانی را بسیار نگران کننده خواند.

وی با تاکید بر توجه به بعد انسانی این مساله و اینکه در بین پناهجویان شمار زیادی زن و کودک وجود دارد خاطرنشان کرد که این مساله، رفتار مسئولانه تر کشورهای مرتبط با این مساله را می طلبد.

مطالب مشابه