اردوغان به انجام کار‌های نمایشی معتاد شده است

منبع: فرارو

35

1400/8/18

17:43


اردوغان به طور جد در سطح داخلی و خارجی احساس ضعف سیاسی می‌کند و از این رو به انجام تاکتیک‌های قدیمی و تکراری برای کسب محبوبیت داخلی همچنان ادامه می‌دهد.

اردوغان به انجام کار‌های نمایشی معتاد شده است

روزنامه نیویورک تایمز در گزارشی نوشت که رئیس‌جمهور ترکیه به انجام کار‌های نمایشی در سطح بین‌المللی با هدف افزایش محبوبیت داخلی خود اعتیاد پیدا کرده است.

به گزارش فارس، روزنامه نیویورک تایمز به قلم «کارلوتا گال» مدیر مسئول این روزنامه در استانبول در گزارشی نوشت که «رجب طیب اردوغان» در داخل ترکیه به شدت احساس ضعف می‌کند و از این رو به دست به کار‌های نمایشی در سطح جهانی می‌زند.

به نوشته این روزنامه، مقامات اسکاتلند در اجلاس آب‌وهوایی «گلاسکو» درخواست دولت ترکیه برای حضور یک کاروان امنیتی بزرگ در کنار اردوغان را رد کرده بودند و این همان دلیلی بود که رئیس‌جمهور ترکیه از حضور در این اجلاس انصراف داده و از ایتالیا به ترکیه بازگشته بود. اردوغان اصرار داشت که همانند جو بایدن یک کاروان امنیتی چشم‌گیر او را در این سفر همراهی کنند و او بتواند تصویر اسکورت امنیتی خود را در داخل ترکیه دستمایه تبلیغ قرار دهد، اما مخالفت مقامات اسکاتلند او را به شدت عصبانی کرده بود.

«کارلوتا گال» در چرایی این رفتار اردوغان نوشت که او به طور جد در سطح داخلی و خارجی احساس ضعف سیاسی می‌کند و از این رو به انجام تاکتیک‌های قدیمی و تکراری برای کسب محبوبیت داخلی همچنان ادامه می‌دهد. او عدم حضور اردوغان در اجلاس آب‌وهوایی گلاسکو را نمایش او برای چهره‌سازی از خود در انتخابات ۲۰۲۳ دانست.

او افزود: «اردوغان ۱۸ است که در قدرت حضور دارد و از این رو خوب می‌داند که چگونه بازی کند، اما با این وجود امروزه از لحاظ سیاسی بیش از هر دوره دیگری ضعیف شده است.»

«سنان اولجان» رئیس مرکز پژوهش‌های اقتصادی و سیاست‌خارجی استانبول نیز به نیویورک تایمز گفت که اردوغان از سیاست خارجی برای بهبود چهره خود در یک دهه گذشته در داخل ترکیه استفاده کرده است.»

«سونور چاگابتای» مدیر میز ترکیه در اندیشکده واشنگتن نیز گفت که اردوغان نگران و از اینکه قدرت را از دست بدهد، ترسیده است.

او افزود: «اردوغان به مدت خیلی طولانی در قدرت است، اما اکنون مشخص است که قدرتش را از دست داده و بسیار خسته است. او دیگر نمی‌تواند به رقابت ادامه داده دهد.»

سیاست‌ها و رفتار‌های ترکیه در سال‌های گذشته به طور فزاینده‌ای به سمت تنش‌زایی و ایجاد مشکلات خرد و کلان برای همسایگان و کشور‌های منطقه پیش رفته است و سیاست «تنش صفر با همسایگان» که بخش مهمی از راهبرد حزب عدالت و توسعه در سال‌های اولیه به قدرت رسیدن این حزب را تشکیل می‌داد، رنگ باخته و ترکیه به رهبری اردوغان در سال‌های بعد به تنش حداکثری با بسیاری از کشور‌های منطقه رسیده است.

این گزارش در حالی منتشر شده است که اوضاع اقتصادی ترکیه در ماه‌های گذشته به شدت بحرانی بوده به گونه‌ای که ارزش لیر از ۱.۱۷ لیر در برابر دلار در آگوست سال ۲۰۰۸ به ۹.۸۵ لیر در برابر دلار طی روز‌های گذشته رسیده است.

از سوی دیگر حزب عدالت و توسعه با انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۳ مواجه است و طبق آخرین نظرسنجی‌ها میزان محبوبیت اردوغان در پی بحران لیر، رکود شدید و بحران دولت مرکزی با کرد‌ها در سه سال گذشته به شدت پایین آمده است.

مؤسسه نظرسنجی ترکیه‌ای «ماک» نیز در تازه‌ترین گزارش خود که در پنجم آبان ماه منتشر شد، نوشت که خشم و عصبانیت در جامعه ترکیه وجود دارد و در نظرسنجی صورت گرفته در خصوص رأی مردم در انتخابات ریاست‌جمهوری پیش رو ۴۲ درصد گفته‌اند که به اردوغان رأی نخواهند داد و ۳۷ درصد هنوز حامی او هستند.

«محمد علی کولات» رئیس این مؤسسه به روزنامه زمان ترکیه گفت که اردوغان همان‌طور که حزب عدالت و توسعه را به جایگاه و قدرت کنونی رساند، همان‌گونه نیز عامل شکست و افول آن خواهد شد.

مطالب مشابه