تقلب در نمایش میزان آلایندگی موتورهای دیزلی ، آبروی مرسدس بنز را برد

منبع: گجت نیوز

34

1400/8/18

17:57


تقلب در نمایش میزان آلایندگی موتورهای دیزلی ، آبروی مرسدس بنز را برد

سازمان اقدام زیست محیطی آلمان از تقلب در نمایش میزان آلایندگی موتورهای دیزلی محصولات گروه دایملر از جمله مدل مرسدس بنز E کلاس یورو ۶ خبر داد.

اخیرا یک گروه حامی محیط زیست آلمانی گروه دایملر را به تقلب در نمایش میزان آلایندگی موتورهای دیزلی متهم کرد و مدعی شد گروه دایملر برای کمتر نشان دادن آلایندگی در یک مرسدس بنز E کلاس یورو ۶ از ۸ چیپ استفاده می‌کند. در واقع سازمان اقدام زیست محیط آلمان طی آزمایش مرسدس بنز E350d بلوتک ۲۰۱۶ متوجه شد انتشار گازهای سمی اکسید نیتروژن این خودرو از آنچه که اعلام شد حدود ۵۰۰ درصد بیشتر است.

تقلب در نمایش میزان آلایندگی موتورهای دیزلی

گفتنی است دایملر مدتی قبل نیز به دلیل کشف دستگاه‌های شکست آلایندگی غیرمجاز در پیشرانه‌های دیزلی چهار سیلندر توسط انجمن صنعت خودرو مجبور شد تا ۷۷۴ هزار دستگاه را برای اصلاح فرابخواند. دایملر در آن زمان اعلام کرد تولیدکنندگان با هدف افزایش طول عمر موتور اجازه دارند فیلتر SCR در موتورهای دیزلی را خاموش کنند، اما منتقدان بر این باورند خودروسازان با استفاده از خلاهای قانونی این حوزه قصد دارند میزان انتشار آلایندگی آنها را در زمان آزمایش کاهش دهند، اما در واقعیت آلودگی آنها بسیار بیشتر از آن چیزی است که نشان داده می‌شود.

سازمان اقدام زیست محیطی آلمان مدعی است هرچند نتایج این آزمایشات فقط به یک مدل خاص تعلق دارد، اما می‌توان این نتایج را برای تمام خودروهایی که از این پیشرانه دیزلی بهره می‌برند، لحاظ کرد. از خودروهایی که از پیشرانه OM642 با فیلتر SCR استفاده می‌کنند می‌توان به E کلاس، GLC، GL و G کلاس اشاره کرد.

سازمان اقدام زیست محیطی آلمان در حال حاضر از تعداد خودروهایی که در نمایش میزان آلایندگی تقلب کرده‌اند آمار دقیقی را ارائه نکرده است، اما پیش‌بینی می‌شود بسیاری از مدل‌های دیزلی با پیشرانه ۶ سیلندر یورو ۵ و مدل‌های ابتدایی یورو ۶ برای اصلاح باید فراخوانده شوند. گفتنی است در سال ۲۰۱۵ نیز شاهد رسوایی مشابه‌ای از سوی دیزل گیت بودیم که باعث شد فولکس واگن حدود ۳۰ میلیارد یورو متضرر شود.

مطالب مشابه