ثبت بیش از ۱۶ هزار رکورد اطلاعاتی در پایگاه علوم‌زمین

منبع: عصر ایران

21

1400/8/18

18:35


در مجموع بیش از ۹۵۰۰ رکورد اطلاعاتی به اشتراک گذاشته شده است. 

مدیر پایگاه ملی داده‌های علوم‌زمین از ثبت بیش از ۱۶ هزار رکورد اطلاعاتی در پرتال این پایگاه طی ۶ ماه اول سال جاری خبر داد.

به گزارش ایسنا، امید اردبیلی با بیان اینکه این پایگاه در راستای تحقق اهداف سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور به اشتراک‌گذاری اطلاعات علوم‌زمین در سامانه‌های تحت نظارت خود اقدام کرده است، افزود: بر این اساس در ۶ ماه نخست سال ۱۴۰۰ پایگاه ملی داده‌های علوم‌زمین کشور توانست با ثبت بیش از ۷ هزار رکورد اطلاعاتی در پورتال اصلی پایگاه داده، در جهت پیشبرد اهداف سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور گام موثری بردارد. 

وی با بیان این‌که در سامانه فراداده و کاتالوگ سرویس نیز با هدف جستجوی پیشرفته محصولات علوم‌زمین بیش از ۲۵۰۰ رکورد اطلاعاتی بارگذاری شده، تصریح کرد: در مجموع بیش از ۹۵۰۰ رکورد اطلاعاتی به اشتراک گذاشته شده است. 

اردبیلی در ادامه افزود: سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور در راستای تحقق سند توسعه دولت الکترونیک کشور تعداد ۳۵۰ رکورد اطلاعاتی علوم‌زمین ظرف همین مدت در سامانه ملی کاتالوگ و مجموعه داده باز data.gov.ir بارگذاری کرده است. 

مدیر پایگاه ملی داده‌های علوم‌زمین کشور خاطرنشان کرد: در این راستا آمار میز خدمت کتابخانه سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور در ۶ ماهه اول سال ۱۴۰۰ علاوه بر حدود ۴۹۰۰ مورد ثبت رکورد در سامانه توصیفی و اسنادی، در بخش مراجعات حضوری به کتابخانه بیش از ۳۵۰۰ رکورد اطلاعاتی و در بخش مراجعات غیرحضوری حدود ۵۰۰ مورد اسناد و نقشه و منابع به ثبت رسیده است.

به نقل از سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی، رکوردهای ثبت شده در سامانه‌های پایگاه داده شامل اطلاعات کتابخانه‌ای که در سامانه مدیریت اطلاعات توصیفی و اسنادی پایگاه داده، سامانه داده‌های مکانی و سامانه فراداده و سرویس کاتالوگ است و کاربران می‌توانند از طریق وبسایت اصلی پایگاه داده Ngdir.ir دسترسی آزاد به این نوع اطلاعات نیز داشته باشند.