نسخه جدید سازمان بورس برای بازار خودرو؛ کدام ماشین‌ها گران می‌شود؟

منبع: گجت نیوز

101

1400/8/18

20:12


نسخه جدید سازمان بورس برای بازار خودرو؛ کدام ماشین‌ها گران می‌شود؟

سازمان بورس برای بازار خودرو و عرضه خودروها در بورس کالا نسخه جدیدی پیچیده است. اما کدام ماشین‌ها در بورس عرضه و احتمالا گران می‌شوند؟

قیمت پراید در بازار خودرو به ۱۷۰ میلیون تومان رسیده است. این در صورتی است که وزیر صمت وعده کاهش قیمت‌ خودروها تا پایان امسال را داده است. به گفته رضا فاطمی امین،‌ وزیر صمت کشور، از ماه آینده خودروسازان تیراژ‌ تولید خود را افزایش خواهند داد و همچنین از سال آینده دیگر شاهد قرعه کشی فروش نخواهیم بود. علاوه بر این قرار است که تا انتهای سال جاری نیز خودروها کاهش قیمت را تجربه کنند.

بورس چه خوابی برای بازار خودرو دیده است؟

در صورتی وزیر صمت از کاهش قیمت خودرو سخن گفته است که به تازگی قیمت پراید در بازار خودرو کشور با ۳۰ میلیون افزایش نسبت به ابتدای سال جاری به بالاتر از ۱۶۰ میلیون تومان رسیده است. از طرفی دیگر رئیس سازمان بورس نیز در جدیدترین مصاحبه خود عنوان کرده که به زودی قیمت خودروها برای جلوگیری از زیان دیدن شرکت‌های خودروسازی به میزان نه چندان زیادی افزایش پیدا خواهد کرد. رئیس سازمان بورس در شرایطی این خبر را رسانه‌ای کرده است که اخیرا اخباری در ارتباط با عرضه خودرو در بورس کالا منتشر شده که به نظر می‌رسد ارتباط مستقیمی بین این دو مسئله وجود داشته باشد.

به گفته معاون عملیات و نظارت بر بازار بورس کالا، خودروهایی که قیمت آن‌ها به روش دستوری تعیین نمی‌شود را می‌توان بدون هیچ مشکلی در بورس کالا عرضه کرد. در حال حاضر قیمت برخی از خودروها به روش دستوری تعیین می‌شود که قرار است به زودی وزارت صمت با مصوبه‌ای در خصوص قیمت‌گذاری آن‌ها تصمیم‌گیری کند. بعضی از خودروها از جمله برخی از محصولات گروه خودروسازی ایران خودرو و همچنین بهمن موتور نیز به صورت دستوری قیمت‌گذاری نمی‌شوند که گفت‌وگویی‌هایی درباره عرضه آن‌ها در بورس کالا صورت گرفته است.

جهرمی مدعی شده است که خودرو در بورس کالا با قیمتی در بین قیمت کارخانه و بازار خودرو عرضه خواهد شد. برخی از محصولات ایران خودرو از جمله هایما و تارا به روش دستوری قیمت‌گذاری نمی‌شوند که گفت‌وگوهایی در خصوص عرضه آن‌ها در بورس کالا صورت گرفته است. با توجه به این اظهارات مشخص می‌شود که بعضی از محصولات ایران خودرو و همچنین بهمن موتور با عرضه در بورس کالا تغییر قیمت را تجربه خواهند کرد.

مطالب مشابه