مایکروسافت از ویندوز 11 SE برای رقابت با کروم او‌اس رونمایی کرد

مایکروسافت از ویندوز 11 SE برای رقابت با کروم او‌اس رونمایی کرد


منبع: دیجیاتو

31

1400/8/18

21:23


مایکروسافت از ویندوز 11 SE برای رقابت با کروم او‌اس رونمایی کرد

مایکروسافت امروز در یک رویداد از نسخه جدید ویندوز ۱۱ برای دانش‌آموزان و مدارس رونمایی کرد. این سیستم عامل که ویندوز ۱۱ SE نام دارد، بطور انحصاری برای لپ‌تاپ‌های ارزان‌قیمت مورد استفاده قرار می‌گیرد و تلاشی دیگر از سوی ردموندی‌ها برای رقابت با سیستم عامل کروم او‌اس به حساب می‌‌آید.

در سال‌های اخیر کروم او‌اس و کروم‌بوک‌ها محبوبیت زیادی در بازار بخصوص در حوزه آموزش پیدا کرده‌اند؛ بازاری که مایکروسافت در آن نتوانسته عملکرد مناسبی از خودش نشان دهد. ردموندی‌ها در گذشته با حالت S یا همان S Mode ویندوز ۱۰ به دنبال ورود به این بازار بودند، اما به موفقیت چندانی دست پیدا نکردند.

حالا این کمپانی با ویندوز ۱۱ SE رویکرد متفاوتی را در پیش گرفته و تقریبا در همان مسیری قرار دارد که با ویندوز ۱۰X در پیش گرفته بود. سیستم عامل جدید مایکروسافت تنها برای دستگاه‌های جدید و ارزان‌قیمت در دسترس قرار می‌گیرد و برنامه‌های این شرکت مانند مرورگر اج، آفیس و سرویس‌های مایکروسافت برای آن بهینه‌سازی شده‌اند، البته کاربران تنها محدود به اپ‌های مایکروسافت نخواهند بود.

ویندوز 11 SE

مدیر بازاریابی آموزش مایکروسافت، «پیج جانسون» از پشتیبانی سیستم عامل جدید ردموندی‌ها از اپ‌های شخص ثالث خبر داده:

«ویندوز ۱۱ SE همچنین از برنامه‌های شخص ثالث مانند زوم و کروم پشتیبانی می‌کند، چرا که می‌خواهیم به مدارس این حق انتخاب را بدهیم که به سراغ ابزاری که بهترین عملکرد را برایشان دارد، بروند.»

اکثر تغییرات ویندوز ۱۱ SE نسبت به نسخه استاندارد محسوس نیستند. ردموندی‌ها ۱۸ ماه با معلم‌ها و دانش‌آموزان برای بازخوردشان درباره این سیستم عامل همکاری کرده‌اند تا بتوانند لپ‌تاپ‌های ویندوزی ارزان‌قیمت را مطابق خواسته آن‌ها درآورند. این همکاری باعث شده که برنامه‌ها همیشه در حالت فول اسکرین اجرا شوند و مایکروسافت لایه‌های Snap را از این نسخه حذف کند.

ویندوز 11 SE

بخش ویجت‌های ویندوز ۱۱ هم در نسخه SE وجود ندارد، چرا که به گفته مایکروسافت باعث حواس پرتی در محیط‌های آموزشی می‌شود. مایکروسافت اج در این سیستم عامل از افزونه‌های کروم پشتیبانی می‌کند، قابلیتی که بطور پیش فرض در ویندوز ۱۱ غیرفعال است. ویندوز ۱۱ SE همچنین از اسناد بطور پیش فرض در وان درایو بکاپ می‌گیرد و البته از حالت آفلاین هم پشتیبانی می‌کند.

ویندوز 11 SE

سرفیس لپ‌تاپ SE

ویندوز ۱۱ SE تنها روی لپ‌تاپ‌های ارزان‌قیمتی که به مدارس فروخته می‌شوند، نصب می‌شود و شرکت‌های مختلفی از ایسر و دل گرفته تا دل و اچ‌پی لپ‌تاپ‌های مجهز به این سیستم عامل را معرفی خواهند کرد. مایکروسافت حتی خودش سرفیس لپ‌تاپ SE را با قیمت ۲۴۹ دلار معرفی کرده است. مدل پایه این لپ‌تاپ از ۴ گیگابایت رم، ۶۴ گیگابایت فضای ذخیره‌سازی eMMC و همچنین نمایشگر ۱۱.۶ اینچی بهره می‌برد.

مایکروسافت درون سیستم عامل جدیدش برنامه‌هایی مانند تیمز، آفیس، وان نوت و همچنین Minecraft for Education را قرار داده است. به گفته ردموندی‌ها، لپ‌تاپ‌های مجهز به ویندوز ۱۱ SE از طریق کانال‌های آموزشی اواخر امسال و ۲۰۲۲ از راه می‌رسند.

مطالب مشابه