رای ویلموتس شکسته می‌شود؟

منبع: ورزش 3

78

1400/8/18

23:52


مارک ویلموتس سرمربی سابق تیم ملی فوتبال ایران، به دو سال بیکاری خود پایان داده و احتمالا راهی مراکش خواهد شد.

رای ویلموتس شکسته می‌شود؟

به گزارش "ورزش سه"، این ستاره سابق فوتبال بلژیک که با یک قرارداد پرسروصدا به ایران آمد تا جایگزین کارلوس کی‌روش سرمربی سابق تیم ملی ایران بشود، در عمل و بعد از بروز مشکلات مالی، بار خود را در فوتبال ایران به زمین گذاشت و ترجیح داد که به دنبال نقد کردن غرامت قرارداد چهار ساله‌ای باشد که قرار بود با موفقیت و افتخار و حضور او در قطر به پایان برسد.

 

ویلموتس از این رو یکی از منفور ترین خارجی های فوتبال ما نیز محسوب می‌شود. چهره ای که اگرچه شروع خوبی در فوتبال ملی داشت اما با مطلع شدن از مشکلات ناشی از تحریم اقدام به فشار روی فدراسیون فوتبال کرد که بتواند زیر قرارداد خود بزند و به بلژیک برگردد. کاری که مربیان خارجی سازنده و پرافتخاری که به فوتبال ایران آمده و در اینجا به گار طولانی مشغول بودند هرگز به آن دست نزدند اگرچه فرصت آن را پیدا کرده بودند.

 

در شرایطی که بعد از جدایی ویلموتس به سرعت قضایای مربوط به شکایت او به فیفا و سپس دادگاه CAS ماه ها تبدیل به یک موضوع مهم در رسانه ها و به خصوص صدا و سیما شدا بود، این مربی با وجود موفقیت در دادرسی اولیه به پرونده از سوی فیفا در دادگاه CAS به سد بزرگی برخورد کرده و موضوع ابلاغ حکم نهایی میان او و فدراسیون فوتبال ایران بارها به تعویق افتاده تا جایی که مشاور حقوقی فدراسون فوتبال این پرونده را سخت ترین پرونده تاریخ دادگاه عالی ورزش لقب داده است.

 

 

رای ویلموتس شکسته می‌شود؟

 

 

اما بعد از چند بار تعویق در اعلام رای اینطور به نظر می‌رسد که رای اولیه فیفا شکسته شده و تخفیفی قابل توجه از غرامت ۶.۵ میلیون دلاری ویلموتس که با جرایم به ۸ میلیون دلار می‌رسید متوجه رای نهایی پرونده باشد. اتفاقی که اگر به صورت رسمی رخ بدهد و به ابلاغ رسمی برسد یک پیروزی بزرگ حقوقی برای فوتبال ایران خواهد بود که اسیر مشکلات مالی است و واقعا تاب و تحمل پرداخت مبلغ سرسام‌آور بالای صد میلیارد تومان به ویلموتس را نداشت.

 

این پرونده نکات پیچیده‌ای وجود دارد از جمله بند مشهوری که در قرارداد این مربی آورده شده و بحث فسخ را به یک موضوع حقوقی تبدیل کرده است. همچنین گفتگویی از سرمربی سابق تیم ملی ایران درباره پیشنهاداتش از باشگاه‌ها و کشورهای خارجی و عدم تمایل او به پذیرفتن پیشنهادات تا تعیین تکلیف رای دادگاه نیز موضوعاتی است که در این پرونده لحاظ شده است.

 

به هر صورت در تیم زمینه هنوز خبر قطعی وجود ندارد اما ممکن است یک بمب خبری بزرگ و خوشحال‌کننده پیش روی فوتبال ایران باشد‌. رایی که البته بحث‌های تازه‌ای را در مورد گذشته نه چندان دور پیش خواهد آورد. نکاتی که باید به آنها پس از اعلام رای نهایی دادگاه عالی ورزش اشاره کرد.

 

به نظر می‌رسد اینکه ویلموتس پذیرفته که به شغلی فوتبالی برگردد و از تیم کینگ کازابلانکا کار خود را آغاز خواهد کرد نیز به تعیین تکلیف این پرونده حساس مربوط است.

مطالب مشابه