همایش ملی «علامه مصباح یزدی فیلسوف علوم اجتماعی اسلامی» برگزار می شود

منبع: حوزه

10

1400/8/30

18:37


حوزه/ برای همایش ۶۱ مقاله به دبیرخانه همایش رسیده است، دو جلد کتاب با عناوین دین شناسی علامه مصباح و شخصیت و آراء و اندیشه ایشان دریافت شد.

همایش ملی «علامه مصباح یزدی فیلسوف علوم اجتماعی اسلامی» برگزار می شود

به گزارش خبرنگارخبرگزاری حوزه، حسام مؤمنی در نشست خبری که با موضوع همایش ملی «علامه مصباح یزدی فیلسوف علوم اجتماعی اسلامی» که در آستانه اولین سالگرد ارتحال ایشان و به مناسبت سالروز جهانی فلسفه در پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی در خبرگزاری رسا در قم برگزار شد، با اشاره به شخصیت علمی مرحوم آیت الله مصباح یزدی گفت: ایشان شاگرد عالمان بزرگی چون مرحوم امام راحل، حضرات آیات بروجردی، بهجت و.. بوده در فقه،فلسفه و تفسیر و...؛ بوده است و همین مسئله موجب شد علام مصباح اسلام شناس قوی تبدیل شود. جدای از این، تسلط روی علوم انسانی مدرن دارند و در کنار آن نبوغ خاصی دارند.

دبیر اجرایی همایش ملی علامه مصباح یزدی فیلسوف علوم اجتماعی اسلامی، ادامه داد: این فیلسوف بزرگ تسلط مناسبی بر علوم انسانی مدرن داشت و از نبوغ خاصی برخوردار بود؛ از طرف دیگر ایشان شخصیتی سیاسی بود که مخالفان با جو سیاسی هجمه عظیمی علیه این عالم وارسته درست کردند.

وی افزود: اهداف پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی نشان دادن اندیشه علمی این شخصیت بزرگوار است و در مرحله بعد براساس دیدگاه این فیلسوف بزرگ، شاگردانشان این دیدگاه را شرح و تفصیل کنند و یک گفتمان و نهضت به وجود بیاورند.

مؤمنی اذعان کرد: منتقدان باید به دور از سیاست زدگی و در چارچوب منطق، عقل، اخلاق و بودن لکنت زبان علامه مصباح را نقد کنند و از نتیجه این موارد تضارب آرایی به وجود بیاید که پیشرفت فکری و اندیشه ای را در پی داشته باشد.

دبیر اجرایی همایش ملی علامه مصباح یزدی فیلسوف علوم اجتماعی اسلامی با بیان اینکه این همایش به همت گروه فلسفه پژوهشکده حکمت و دین پژوهی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه در ۱۰ محور با همکاری نهادهای مختلف علمی برگزار می شود، عنوان کرد: ۶۱ مقاله به دبیرخانه همایش ارسال شد، همچنین دو جلد کتاب با عناوین دین شناسی علامه مصباح یزدی و کتاب شخصیت، آراء و اندیشه های آیت الله مصباح یزدی دریافت شده است.

وی افزود: کتاب اول حاصل گفت و گو و آشنایی نویسنده با آرای آیت الله مصباح و کتاب دوم یک ماخذ شناسی پایان نامه ها و رساله های پژوهش های حوزه و دانشگاه است که به چاپ هم خواهد رسید.

مومنی با اشاره به اینکه ۲۴ کرسی علمی ترویجی برگزار شده است، خاطرنشان کرد: ۳ پیش همایش از ۳۰ آبان الی ۲ آذر ماه برگزار می شود، همایش روز ۳ آذرساعت ۱۸ در تالار استاد موسویان پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی برگزار می شود.

مطالب مشابه