توییتر کاربرانش را نقره داغ کرد

23

1400/9/13

04:08


شبکه اجتماعی توئیتر در بیانیه‌ای اعلام کرد که حدود ۳۵۰۰ حساب توئیتری را در کشورهای مختلف به دلیل آنچه که شرکت در کارزار سیاسی حکومتی خوانده مسدود و حذف کرده است.

شبکه اجتماعی توئیتر روز جمعه اعلام کرد که این شرکت ۳۴۶۵ حساب توئیتری که به ادعای این شبکه در عملیات اطلاع رسانی و تبلیغاتی حکومتی مشارکت دارند را مسدود و حذف کرده است.

این اقدام درحالی صورت گرفته که «جک دورسی» یکی از افراد پیشرو در حوزه شبکه های اجتماعی که نام وی با توئیتر در هم آمیخته، اخیرا از مدیرعاملی این شرکت استعفا داده و «پاراگ آگراوال» جایگزین وی شده است.

براساس گزارش شبکه الجزیره، این حسابها عمدتا مربوط به شش کشور چین، مکزیک، روسیه، تانزانیا، اوگاندا و ونزوئلا هستند.

شبکه اجتماعی توئیتر در بیانیه‌ای اعلام کرد، بیشتر این حسابها، ۲۰۸۴ حساب توئیتری، وابسته به حکومت کمونیستی چین است که درباره نحوه رفتار با اقلیت اویغور در استان سین کیانگ چین توئیت می‌کنند. ۱۱۲ حساب دیگر که متعلق به حکومت محلی چین در استان سین کیانگ است و درباره «فرهنگ چانگ یو» کار می‌کنند نیز حذف شده است.

رسانه‌ها و کشورهای غربی مدعی شکنجه و اذیت و آزاد اقلیت اویغور در چین و نقض حقوق بشر علیه آنها هستند. دولت چین این ادعاها را همواره رد کرده است.

در اوگاندا، شبکه توئیتر ۴۱۸ حساب را به دلیل آنچه که فعالیتهای غیراصولی در حمایت سازمان یافته از «یووری مووسِونی» و حزبش «جنبش مقاومت ملی» خوانده حذف کرده است.

در تانزانیا تقریبا ۲۷۰ حساب در ارتباط با تنشها و درگیریهای قومی در این کشور حذف شده است.

شبکه اجتماعی توئیتر همچنین ۱۶ حساب توئیتری مرتبط با سازمان تحقیقات اینترنت روسیه که منتقدان آن را کمپین دولتی روسیه برای نفوذ آنلاین می‌دانند را مسدود و حذف کرد.

توئیتر مدعی است که این شبکه روسی با حسابهای واقعی و غیرمعتبر در راستای تبلیغ دیدگاه طرفداران روسیه در گفتمان سیاسی آفریقای مرکزی درگیر بوده است.

در ادامه بیانیه توئیتر همچنین آمده است، ما همچنین ۵۰ حساب را غیرفعال کردیم که به دولت غیرنظامی لیبی و حامیان آن حمله می‌کردند و در عین حال از موقعیت ژئوپلتیک روسیه در لیبی و همچنین سوریه حمایت میکردند.

پاکسازی تازه شبکه اجتماعی توئیتر که بسیاری از منتقدان آن را برخلاف اصول آزادی بیان می‌دانند همچنین حساب ۲۷۶ حامی دولت مکزیک و ۲۷۷ حساب که به گفته این شبکه در حمایت از دولت ونزوئلا کار میکردند را شامل می‌شود.

 

منبع: فارس

مطالب مشابه