طلا و سکه گران شد

340

1400/10/2

23:45


قیمت اونس جهانی امروز اندکی افزایش یافت؛ همچنین نرخ طلا و سکه در بازار داخلی برای سومین روز متوالی به رشد خود ادامه دادند و تنها سکه یک گرمی در نرخ ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان ثابت ماند.

طلا و سکه گران شد

قیمت طلا در معاملات روز پنج شنبه بازار جهانی که ارزش دلار امریکا در پی نتایج مطالعاتی امیدوارکننده درباره واریانت اُمیکرون و رشد خوش بینی به دورنمای اقتصادی جهانی ضعیف شد، اندکی افزایش پیدا کرد.

هر اونس طلا برای تحویل فوری با ۰.۲ درصد افزایش، به ۱۸۰۶ دلار و ۱۲ سنت رسید و از ابتدای هفته جاری تاکنون حدود ۰.۵ درصد رشد نشان می‌دهد که می‌تواند دومین رشد هفتگی متوالی این بازار باشد.

در بازار معاملات آتی امریکا، هر اونس طلا با ۰.۳ درصد افزایش، به ۱۸۰۷ دلار و ۱۰ سنت رسید.

در ساعات اولیه معاملات روز پنج شنبه در آسیا، بازارهای سهام به روند صعودی ادامه دادند و دلار به دلیل کاهش نگرانیها نسبت به تبعات شیوع واریانت اُمیکرون و دلگرم شدن بازارها از آمار اقتصادی قوی امریکا، عقب نشینی کرد. شاخص دلار در برابر ارزهای رقیب در پایینترین حد یک هفته اخیر ایستاد و طلا را برای خریداران غیرامریکایی ارزانتر کرد.

سرمایه‌گذاران آمار مختلفی دریافت کردند که شامل کندی چشمگیر رشد اقتصادی امریکا در سه ماهه سوم در بحبوحه موج ابتلا به کووید ۱۹ بود اما فعالیت اقتصادی از آن زمان بهبود پیدا کرده و اقتصاد این کشور را در سال ۲۰۲۱ در مسیر بهترین عملکرد از سال ۱۹۸۴ قرار داده است.

مایکل لانگفورد، مدیر شرکت مشاوره ایرگاید اعلام کرد معاملات اندک و خرید کریسمس، طلا را در بالای سطح ۱۸۰۰ دلار قرار داده است. اما اگر آمار هفتگی بیکاری امریکا که روز جاری منتشر می‌شود مثبت باشد، برای نرخ طلا منفی خواهد بود.

نتایج یک مطالعه در افریقای جنوبی نشان داد افراد مبتلا به اُمیکرون در ریسک پایینتر بستری شدن و بیماری شدید در مقایسه با کرونای دلتا قرار دارند.

در بازار سایر فلزات ارزشمند، هر اونس نقره برای تحویل فوری با ۰.۴ درصد افزایش، ۲۲ دلار و ۸۷ سنت معامله شد. هر اونس پلاتین برای تحویل فوری با ۰.۵ درصد افزایش، به ۹۶۹ دلار و ۵۰ سنت رسید. هر اونس پالادیم برای تحویل فوری ۱.۵ درصد سقوط کرد و در ۱۸۵۴ دلار و دو سنت ایستاد.

قیمت دلار در بازار امروز

بر اساس گزارش تجارت‌نیوز، نرخ دلار در بازار آزاد امروز دوم دی تا ساعت ۱۸، به رقم ۲۷ هزار و ۴۰۲ تومان‌ رسید.

همچنین، بانک مرکزی نرخ دلار رسمی را ۴، ۲۰۰ تومان اعلام کرده است.

صرافی‌های بانک‌ها امروز نرخ دلار را برای فروش ۲۷ هزار و ۴۰۱ تومان اعلام کرده‌اند. این صرافی‌ها دلار را از مردم با نرخ ۲۶ هزار و ۸۵۸ تومان خریداری می‌کنند.

قیمت یورو در بازار امروز

قیمت یورو در بانک مرکزی ۴۷۵۵ تومان تعیین شد.

بر همین‌ اساس طی روز جاری نرخ فروش یورو در صرافی‌های بانک‌ها، ۳۰ هزار و ۶۷۶ تومان‌ اعلام شده است؛ نرخ خرید یورو نیز در این صرافی‌ها ۳۰ هزار و ۶۹ تومان است.

قیمت طلا و سکه در بازار امروز

طبق نرخ‌های اعلامی سایت طلا و جواهر تا ساعت ۱۸، نرخ سکه تمام طرح قدیم ۱۲ میلیون و ۸۵۰ هزار تومان و نرخ سکه تمام طرح جدید ۱۳ میلیون و ۵۰ هزار تومان است.

در بازار امروز نرخ طلا برای هر گرم طلای ۱۸ عیار، یک میلیون و ۳۰۰ هزار و ۸۳۹ تومان نرخ دارد.

نیم‌سکه، شش میلیون و ۸۵۰ هزار تومان در بازار معامله می‌شود، نرخ ربع‌ سکه و نرخ سکه یک گرمی نیز به ترتیب سه میلیون و ۸۳۰ هزار تومان و دو میلیون و ۳۰۰ هزار تومان است.

مطالب مشابه


تصویری


ویدئو