اجلاس مقابله با پدیده گرد و غبار در تهران برگزار می‌شود

اجلاس مقابله با پدیده گرد و غبار در تهران برگزار می‌شود


منبع: عصر ایران

120

1401/4/7

00:11


امیرعبداللهیان: ان شاءالله طی دو هفته آینده اجلاسی را برای مقابله با پدیده گرد و غبار، مسائل مرتبط با آن و پیامدهای زیست‌محیطی این موضوع در تهران برگزار خواهیم کرد.

وزیر امور خارجه با بیان اینکه حساسیت و ملاحظات ایران را درباره صهیونیست‌ها و تحرکات این رژیم در دیدار با چاووش اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه به صراحت بیان کردم، گفت: دور جدید گفت‌ وگوها برای رفع تحریم‌ها با واقع بینی آمریکا و سه کشور اروپایی به نقطه توافق منجر شود.
 
به گزارش ایرنا، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه روز دوشنبه در نشست خبری مشترک با چاووش اوغلو وزیر خارجه ترکیه افزود: بارها اعلام کرده‌ایم که سیاست همسایگی و همسایه محور ایران، توسعه و تعمیق و تحکیم روابط ایران و ترکیه در دستور کار جدی دولت «آیت‌الله رئیسی» قرار دارد.
 
وی با بیان اینکه حساسیت و ملاحظات ایران درباره صهیونیست‌ها و تحرکات این رژیم را به صراحت در دیدار با چاووش اوغلو بیان کردم، گفت: دور جدید گفت‌وگوها برای رفع تحریم‌ها با واقع بینی آمریکا و سه کشور اروپایی به نقطه توافق منجر شود.
 
وزیر خارجه افزود: در جریان سفر امروزم، پیش نویس و نسخه‌ای از پیشنهاد طرف ایرانی برای کار کردن روی سند همکاری‌های جامع و بلندمدت دو کشور، تقدیم آقای چاووش اوغلو خواهد شد.
 
امیرعبداللهیان در مورد مذاکرات وین گفت: آقای چاووش اوغلو را در جریان سفر آقای بورل به تهران و توافق برای ادامه مذاکرات برای رفع تحریم‌ها قرار دادم.
 
وی افزود: امیدوارم در دور جدید گفت‌وگوهای ایران با طرف‌های مقابل به شرط رفتار واقع بینانه آمریکا و سه کشور اروپایی شاهد رسیدن به نقطه توافق باشیم.  
 
اجلاس مقابله با پدیده گرد و غبار در تهران برگزار می‌شود
 
وزیر امور خارجه همچنین در مورد مسائل زیست‌محیطی و گرد و غبار گفت: این موضوع مساله جدی در منطقه است و ما نیز در ایران در برخی استان‌ها با این چالش مواجه هستیم.
 
امیرعبداللهیان افزود: ان شاءالله طی دو هفته آینده اجلاسی را برای مقابله با پدیده گرد و غبار، مسائل مرتبط با آن و پیامدهای زیست‌محیطی این موضوع در تهران برگزار خواهیم کرد.
 
وی تاکید کرد: در همین چارچوب تاکید بر این موضوع داریم که کمیته مشترکی که در این زمینه بین ایران و ترکیه ایجاد شده مذاکرات کارشناسی و فنی خود را ادامه دهد.
 
وزیر امور خارجه در مورد گفت‌وگوهایش در مورد یمن با وزیر خارجه ترکیه گفت: از تداوم آتش‌بس در یمن حمایت می‌کنیم و همواره بر ضرورت رفع محاصره انسانی و راه‌حل سیاسی در یمن تاکید داریم.  
 
وی افزود: در موضوع لیبی نیز از تشکیل دولت قانونی و یکپارچه در لیبی استقبال می‌کنیم.
 
نگرانی‌های امنیتی ترکیه را درک می‌کنیم
 
امیرعبداللهیان در مورد گسترش روابط تجاری با ترکیه گفت: به زودی رئیس کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور و معاون دیپلماسی ایران برای پیگیری توافقات دو کشور در حوزه مورد اشاره به ترکیه سفر خواهد کرد.
 
وزیر امور خارجه تاکید کرد: در مورد مسائل کنسولی، استرداد مجرمین و تبادل زندانیان رایزنی و گفت‌وگو کردیم. همچنین در مورد گسترش دیپلماسی پارلمانی بین دو کشور و تجارت مرزی و گسترش بازارچه‌های مرزی گفت و گو و رایزنی کردیم.
 
امیرعبداللهیان ادامه داد: همچنین توافق کردیم که کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور را در آینده نزدیک برگزار شود و  امیدوار هستیم  بتوانیم نشست شورای عالی روابط ایران و ترکیه را در سطح روسای جمهور برگزار کنیم.
 
رییس دستگاه دیپلماسی با بیان اینکه ما نگرانی‌های امنیتی ترکیه را درک می‌کنیم، گفت: در ارتباط با طرح مباحثی درخصوص احتمال وقوع عملیات ویژه در بخشی از خاک و سرزمین سوریه گفت‌وگوی مفصلی با  چاووش اوغلو داشتیم.  
 
وی افزود: معتقدیم که باید از طریق گفت‌وگو و مسالمت‌آمیز نگرانی‌های امنیتی دوستان خود در ترکیه مورد توجه قرار گیرد و رفع شود.

مطالب مشابه