تنگه اندرسم یکی از جاذبه های طبیعی استان البرز است

منبع: همگردی

16

1401/7/8

10:31


جاذبه ها/ براساس آخرین گزارش های بدست رسیده، تنگه اندرسم یکی از جاذبه های طبیعی استان البرز است.

بیشتر بخوانیدتنگه اندرسم | مرز هیجان و ترس در دل طبیعت بکر ایران زمین

گاهی اوقات لذت از طبیعت با هیجان همراه می شود و ساعاتی متفاوت را برای گردشگران رقم می زند. اگر بدنبال چنین طبیعتی هستید، می توانید راهی تنگه اندرسم کرج شوید و خود را در میان شور و هیجان غرق کنید. تنگه اندرسم که با نام اندرس هم شناخته می شود، یکی دیگر از جاذبه های طبیعی استان البرز بوده که محل بسیار مناسبی برای طبیعتگردان حرفه ای می باشد. این تنگه یکی از تنگه های بسیار زیبا و البته هیجان انگیز ایران است. آنچه این تنگه را مشهور کرده و مورد توجه قرار داده، وجود آبشارهای زیبایی است که از گردشگران دل می ربایند و آنها را به وجد می آورند. با وجود این آبشارها معنای واقعی واژه هیجان درک می شود. این صحنه ها در بخشهایی از مسیر چهره سرسبز جنگل و در قسمتهایی از آن دیواره های بسیار بلند و صخره ای است که باید از آنها نیز بگذرید تا به تنگه برسید.

تنگه اندرسم یکی از جاذبه های طبیعی استان البرز است

یکی از جنبه های جالب تنگه اندرسم، آبشارهایی است که در مسیر رسیدن به آن قرار دارد. این آبشارها که به عنوان آبشارهای تنگه اندرسم جاده چالوس هم شناخته می شود، نمونه های کم نظیری است که خداوند در این منطقه قرار داد اما آنچنان که باید و شاید توسط طبیعتگردان شناخته نشده و شاید بتوان گفت تنها مورد توجه کوهنوردان حرفه ای قرار گرفته است. اگر بخواهیم محوطه دقیق تنگه اندرسم را مشخص کنیم، باید بگوییم اندرسم نام تنگه یا به عبارتی دره ای است که از بخش شمالی کوههای کندوان شروع می شود و تا روستای چهار باغ ادامه دارد.

برای گذر از آن بایستی با فنون کامل کوهنوردی و صخره نوردی آشنا و به روشهای فرود و درگیری با سنگ و صخره مسلط باشید تا بتوانید مسیر را به سلامت پشت سر بگذارید و از آبشارها به خوبی عبور کنید. لازم به ذکر است به دلیل بی توجهی به چنین توصیه هایی در گذشته مشکلاتی برای افرادی که از مهارت کافی برخوردار نبوده اند و بی پروا به دل تنگه زده اند، پیش آمده و مسائلی رخ داده که تاسف برانگیز بوده است. پوشش گیاهی موجود در تنگه اندرسم شامل درختان توسکا، توس، راش، بلوط، شمشاد، افرا، نارون، شاه بلوط و آلوی جنگلی است. البته، بوته های تمشک و توت فرنگی نیز در منطقه به صورت پراکنده دیده می شود.

تنگه اندرسم یکی از جاذبه های طبیعی استان البرز است

مطالب مشابه


نظرات


تصویری


ویدئو