دره آل مشهد؛ جاذبه گردشگری نزدیک به مشهد

دره آل مشهد؛ جاذبه گردشگری نزدیک به مشهد


منبع: بیتوته

17

1401/9/8

03:23


دره آل مشهد؛ جاذبه گردشگری نزدیک به مشهدعکس های دره آل مشهد, غار دره آل مشهد, مسیر دره آل مشهد

عکس هایی دره آل مشهد

 

دره آل مشهد/ پیش‌به‌سوی زیبایی‌های خطه‌ای کهن

دره آل مشهد یکی از جاذبه های طبیعی گردشگری نزدیک به کلات مشهد است که طبیعتی زیبا دارد.

دره آل مشهد یا دره آل کلات یکی از جاذبه های گردشگری طبیعت نزدیک به مشهد است که در جاده تاریخی مشهد به کلات و نزدیک به روسال آل قرار گرفته است. در مسیر رسیدن به دره آل کلات از روستای اندرخ و روستای کارده عبور میکنید و بعد از حدود 45 کیلومتر از مشهد به این منطقه زیبا نزدیک می شوید. 

 

ادرس دقیق دره آل مشهد, تصاویر دره آل مشهد, دره آل مشهد

آدرس دره آل مشهد

 

دره آل مشهد کجاست؟

فاصله روستای آل مشهد تا شمال شرق مشهد 45 کیلومتر است ، از مسیر جاده مشهد به کلات بع از دیدن تابلوی سد کارده به سمت جاده کارده بروید بعد از عبور از سد و دیدن تابلوی روستای آل ، 7 کیلومتر مسیر آسفالت و 3 کیلومتر مسیر خاکی را طی کنید تا به روستا برسید و سپس به سمت دره آل بروید.

 

دره آل مشهد, ‫روستای آل مشهد, طبیعت دره آل مشهد

جاذبه های دیدنی دره آل مشهد

 

علت نامگذاری دره آل مشهد

روستای آل در این دره قرار گرفته است به همین دلیل این دره به نام آل شناخته می شود . عده ای می گویند که علت نامکذاری دره آل وجود آل یا همان موجود نامرئی که شب ها روی قفسه سینه می نشید نفس افراد نگون بخت را بند می آورد، در این منطقه است . 

 

طبیعت دره آل مشهد, جاهای دیدنی دره آل مشهد, عکس دره آل کلات مشهد

طبیعت دیدنی دره آل مشهد

 

طبیعت دره آل مشهد

با سفر به دره آل مشهد میتوانید یک طبیعت گردی کامل را تجربه کنید ، پیاده روی در طبیعت ، کوهنوردی ، صخره نوردی ، غار نوردی و چیدن میوه های خوشمزه وحشی و عکس گرفتن از مناظر زیبای طبیعی خاطراتی خوش برایتان به همراه خواهد داشت. 

دره انجیر در این منطقه که پوشیده از درختان انجیر وحشی است یکی از جاذبه های طبیعی منطقع محسوب می شود. 

در حاشیه رودخانه دره آل کلات ، گیاهانی از جمله تمشک ، زرشک ، گزنه و پونه می رویند. 

از آنجا که مردم روستان به دامداری و باغداری مشغولند ، در این منطقه میتوانید درختان گردو ، گیلاس ، زردآلو ، گلابی ، سیب و آلو خواهید دید. 

 

 غار دره آل مشهد, مسیر دره آل مشهد, ادرس دقیق دره آل مشهد

غار دره آل مشهد

 

جاذبه های دره آل مشهد

• غار دره آل : پس از عبور از روستای کارده غار منطقه آل را مشاهده خواید کرد ، در این غار اسکلت انسان و اشیا باقیمانده از هزاران سال پیش کشف شده اند.عرض دهانه غار بین 1 – 3 متر و طول غارها بیش از 100 متر است . ورودی غار در  ارتفع 1500 متری از سطح دریا و در منطقه ای صعب العبور قرار گرفته است این غار راههایی تو در تو دارد و خفاشان زیادی در آن ها زندگی میکنند. دسترسی به این غارها نیاز به تجهیزات مخصوص دارد و بری غیر حرفه ای ها مناسب نیستند. 

 

• آبشارهای دره آل : پنج آبشار فصلی در فصول بارانی این منطقه جریان دارند، این آبشارها از کوه های هزار چشمه آغاز می شوند و به دره آل می رسند. 

 

• دره انجیر : یکی از زیباترین مناطق دره آل ، دره انگیز است ، این دره با درختان انجیر وحشی پوشیده شده است ، که میوه هایی شیرین وخوش طعم دارند ، غاری که در دره انجیر قرار گرفته است 1000 سال قدمت دارد. این دره کم عرض و باریک به روستای اندرخ می رسد. چشمه ای زلال و آرام در کنار درختان انجیر جلوه زیبایی به طبیعت این دره داده است. 

 

مسیر دره آل مشهد, ادرس دقیق دره آل مشهد, تصاویر دره آل مشهد

کتیبه خان تاشی در دره آل مشهد

 

• کتیبه خان تاشی : کتیبه خان تاشی یا سنگ نوشته خان ، سنگ نوشته ای به طول یک متر است که مربوط به اواخر دوره تیموریان و اوایل دوره صفویان می شود و یکی از مهم ترین اسناد تاریخی خراسان است و شرح پیروزی های شیبک خان ازبک در سال 916 در 10 سطر به خط ثلث روی سنج حکاکی شده است. این کتیبه در 35 کیلومتری جاده مشهد به کلات قرار گرفته ست. 

 

• قلعه آل و مات : این دو قلعه در ارتفاع 2300 متری روی کوه قرار گرفته است و روزگاری محل حضور سربازان بوده است . ساخت این دژ در این مکان دور از دسترس واقعا عجیب است.  بخشی از تاسیسات آب و حوضچه ها و برج های نگهبانی قلعه همچنان پا برجا هستند. ظاهر این دو دژ تاریخی متعلق به دوران تیموریان هستند و برای ذخیره آب هم مورد استفاده قرار می گرفته اند. 

 

طبیعت دره آل مشهد, جاهای دیدنی دره آل مشهد, عکس دره آل کلات مشهد

سد کارده در دره آل مشهد

 

• سد کارده : سد کارده یکی از قدیمی ترین سدهای استان خراسان رضوی است که در قسمتی از دره آل کلات و بین روستاهای اندرخ و کارده قرار گرفته است . نزدیک به سد کارده و رودخانه کارده مجموعه تتفریحی  مناسبی برای گردشگران در نظر گرفته شده است که میتوانید از هوای تازه و چشم انداز زیبای کوهستانی آن  لذت ببرید. 

 

 غار دره آل مشهد, مسیر دره آل مشهد, ادرس دقیق دره آل مشهد

آبشارهای دره آل مشهد

 

بهترین زمان سفر به در آل مشهد

بهترین زمان سفر به دره آل کلات فصل بهار است ، در این فصل آبشارهای فصلی روان هستند و سرچشمه ها و رودخانه ها پر آبند و طبیعت زیبا و سرسبز است و هوای معتدل بهاری امکان لذت بردن حداکثری از طبیعت را برایتان فراهم می کند. 

از آنجا که آب و هوای دره آل خنک است در تابستان هم که فصل رسیدن میوه های وحشی و میوه های روستا است میتوانید از دیدن طبیعت زیبای دره لذت ببرید و با خوردن میوه های وحشی و خریدن میوه باغداران لذت سفر را دو چندان کنید. 

 

اقامت در دره آل مشهد

از آنجا که این دره فاصله نزدیکی به مشهد دارد به راحتی میتوانید در یک سفر آخر هفته و یک روزه از صبح تا غروب از طبیعت زیبای دره لذت ببرید. 

در صورتی که قصد اقامت شبانه در دره را دارید میتوانید در ابتدای مسیر روستا یا کنار رودخانه چادر بزنید یا اتاقی در خانه های روستایی اجاره کنید. 

 

گردآوری : بخش گردشگری بیتوته

 

مطالب مشابه


نظرات


تصویری


ویدئو