آشنایی با دهکده سیدی بوسعید تونس و زیبایی هایش

آشنایی با دهکده سیدی بوسعید تونس و زیبایی هایش


منبع: همگردی

5

1401/9/18

07:31


دهکده سیدی بوسعید تونس روی یک صخره بزرگ و شیب دار قرار گرفته و با مناظر مدیترانه ای هیجان انگیز احاطه شده است. این مکان در مقابل سر و صدا و شلوغی تونس، مانند پادزهر و همچنین مقصدی جذاب برای گشت و گذار مردم محلی و بازدیدکنندگان است. خیابانهای سنگ فرش شده شهر با مغازه های فروش صنایع هنری، غرفه های فروش سوغاتی و کافه های عجیب و غریب در کنار هم قرار گرفته و درهای زیبا با رنگ آبی روشن و داربست زیبای گلها با ساختمانهای یونانی سفید رنگ، تضاد زیبایی را بوجود آورده اند. با ما در این مقاله خواندنی همراه باشید تا بدانید شهرک سیدی بوسعید در تونس کجاست و از اسرارش آگاهی یابید.

شهرک سیدی بوسعید

تاریخچه

این شهر به نام ابوسعید بن خالف ابن یحیی البیجی، یک مرد مقدس مسلمان نامگذاری شد که بیشتر وقت خود را صرف مطالعه و تدریس در مسجد زیتون کرده است. او در بازگشت از سفر حج، مجذوب آرامش و سکوت یک روستای کوچک به نام جبل المنار شد. نام این روستا به معنای کوه آتش بوده و به چراغ دریایی اشاره دارد که در زمانهای گذشته در این کوه برای هدایت کشتی هایی که در خلیج تونس راه می پیمودند، روشن بود. ابوسعید بقیه عمر خود را به مراقبه و دعا در جبل المنار گذراند و در سال 1231 در آنجا از دنیا رفت. آرامگاه او کم کم به یک مکان زیارتی برای مسلمانان تبدیل شد و با گذشت زمان، شهری در اطراف آن رشد کرد و به احترامش سیدی بو سعید نامگذاری شد.

دهکده سیدی بوسعید تونس تا اوایل دهه 1920 طرح آبی و سفید رنگ خود را نداشت. این طرح از کاخ بارون رودلف د ارلانگر، نقاش مشهور فرانسوی و موسیقیدان شناخته شده در ترویج موسیقی عرب الهام گرفته شده است. او در سالهای 1909 تا 1932 در دهکده سیدی بوسعید در تونس می کرد و از آن زمان به بعد، این شهر به مرکز هنر و خلاقیت تبدیل شد.

چه کاری باید انجام دهیم؟

برای بسیاری از بازدیدکنندگان بهترین راه برای صرف زمان در شهرک سیدی بوسعید در تونس، قدم زدن در شهر قدیمی، کاوش در پیچ و تاب خیابانها و توقف برای دیدن گالری ها و کارگاه های هنری شهر است. در پیاده روها غرفه هایی که محصول آنها صنایع دستی و شیشه های عطر گل یاسمن بوده، قرار دارند. حتما به محل فانوس دریایی بروید؛ جایی که مناظر دیدنی خلیج تونس در انتظار شما هستند. هنگام گردش، از خانه بارون رودلف د ارلانگر هم دیدن کنید. این کاخ که نامش ستاره درخشان (Ennejma Ezzahra) بوده، نشان دهنده تعهد و عشق بارون به فرهنگ عربی است.

معماری آن به سبک معماری نوین موروها (Neo-Moorish) بوده که از تکنیک های قدیمی ساخت و ساز در عربستان و آندلس هست. این کاخ که دارای یک درگاه با طاقی زیبا بوده، از کنده کاری های چوبی، گچ کاری و کاشی کاری های حیرت انگیز برخوردار است. می توانید برای دیدن میراث موسیقی شناسی نیز از مرکز موسیقی عربی و مدیترانه ای دیدن کنید.

دیدنی های سیدی بو سعید

کجا بمانیم؟

در دهکده سیدی بوسعید تونس فقط چهار هتل وجود داشته که محبوبترینشان La Villa Bleue است. ویلا با همان رنگ آمیزی آبی و سفید مرسوم آنجا، ستونهای باریک، گچ کاری ظریف و سنگ مرمر یک شاهکار است. این مکان 13 اتاق داشته و حضور در آن صمیمیت و آرامشی را به همراه دارد که می تواند به شهرت این شهر به عنوان یک مکان مقدس هم مربوط باشد. یک رستوران با غذاهای لذیذ، دو استخر شنا در فضای باز با مناظر دریایی وسیع و یک آبگرم روز شما را تکمیل خواهند کرد.

اقامت در سیدی بو سعید

کجا غذا بخوریم؟

شما هنگامیکه به رستوران وارد می شوید، نمی دانید چه غذایی را انتخاب کنید. این بستگی دارد به اینکه دنبال تجربه کردن یک ناهار خوب هستید یا یک ناهار ارزان در یک کافه معتبر؟ برای دومی، سعی کنید به Au Bon Vieux Temps بروید که یک باغ-رستوران رمانتیک با یک منوی لذیذ از غذاهای کلاسیک مدیترانه ای و تونسی است. غذاهای خوب با مناظر سحرآمیز اقیانوس و سرویس دهی مطلوب کامل می شود. اگر بیشتر از گرسنگی احساس تشنگی کردید، به کافه des Nattes بروید؛ یک کافه واقعا منحصر بفرد در سیدی بوسعید که هم محلی ها و هم گردشگران آنجا را برای چای نعناع، قهوه عربی و قلیان دوست دارند.

رستوران های سیدی بو سعید

نحوه رفتن

اگر به همراه یک تور به تونس می روید، احتمالا سیدی بوسعید یکی از توقفگاه های برنامه ریزی شده برای شماست. در این مورد، شما احتمالا با اتوبوس تور به آنجا می روید و نباید بیش از حد نگران باشید. با این حال، کسانی هم که بطور مستقل به آنجا سفر می کنند، به راحتی سفر با تور می توانند با گرفتن ماشین یا تاکسی یا با کمک حمل و نقل عمومی به این شهر دسترسی پیدا کنند. سیدی بوسعید با یک قطار رفت و برگشتی منظم به نام TGM به مرکز متصل بوده و سفر با آن حدود 35 دقیقه طول می کشد. افراد کند و کم تحرک تر باید بدانند که از ایستگاه قطار تا قلب شهر قدیمی، باید یک مسیر شیب دار را پیاده روی کنند.

در ادامه بخوانیدسفری شگفت انگیز به جاذبه های دیدنی تونس در آفریقا

مطالب مشابه


نظرات


تصویری


ویدئو