عربستان از آمادگی لازم برای بازگشت روابط دو کشور به حالت عادی برخوردار نیست

منبع: رکنا

2

1401/10/24

07:44


عربستان از آمادگی لازم برای بازگشت روابط دو کشور به حالت عادی برخوردار نیست

به گزارش رکنا، حسین امیرعبداللهیان جمعه شب در سفر خود به لبنان در یک نشست مطبوعاتی با حضور خبرنگاران در پاسخ به سوالی در ارتباط با روابط ایران و عربستان  تصریح کرد:

 ما تاکنون پنج دور گفت‌وگوی مهم با عربستان در بغداد داشته‌ایم و  در اجلاس بغداد ۲ در اردن نیز  گفت‌وگوی کوتاهی با وزیر خارجه عربستان داشتم و بین دو طرف این اتفاق نظر وجود داشت که گفت و گوها بین دو کشور ادامه پیدا کند.

وزیر امور خارجه با بیان اینکه آمادگی داریم که روابط تهران و ریاض به حالت طبیعی بازگردد، خاطر نشان کرد: در  گام اول باید سرکنسولگری دو کشور در جده  و مشهد بازگشایی شود تا  تسهیلات لازم کنسولی به اتباع دو کشور جهت سفر و دیگر مسائل کنسولی ارائه شود.

وی با بیان اینکه فکر می‌کنم که طرف سعودی هنوز از آمادگی لازم برای بازگشت روابط دو کشور به حالت طبیعی و عادی خود برخوردار نیست افزود: ما از نیت و اراده لازم برای عادی سازی روابط با عربستان برخورداریم  و اگر جدیت به معنای واقعی در طرف سعودی  مشاهده شود، بازگشت روابط دو کشور به حالت طبیعی قابل تحقق است.

امیرعبداللهیان خاطرنشان کرد: تاکنون گفت‌وگوهای دو کشور در بغداد رو به جلو بوده است.

همکاری های ایران و لبنان در موضوع سوخت

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران  همچنین در بخش دیگری از صحبت‌های خود در این نشست مطبوعاتی در پاسخ به سوال دیگری در ارتباط با همکاری های دو کشور ایران و لبنان در موضوع سوخت خاطرنشان کرد:  در سفر قبلی به لبنان با مقامات این کشور در ارتباط با این موضوع گفت‌وگو و آمادگی خود را برای ارائه کمک به لبنان در این زمینه اعلام کردیم؛ در همین چارچوب هیئت فنی از لبنان به تهران آمد و جزئیات  توافق صورت گرفته بین دو کشور در این زمینه مورد بررسی قرار گرفت.

وی با بیان اینکه ما همچنان آمادگی داریم که در حوزه انرژی به حمایت خود از لبنان از دو جهت ادامه دهیم، تصریح کرد: جهت اول کمک به تأمین سوخت در لبنان از  مسیر توافق بین دو کشور و  مسیر دوم انعقاد قرارداد با دولت لبنان برای ایجاد نیروگاه برق در بیروت و جنوب لبنان است.

امیرعبدالهیان خاطرنشان کرد: طرف لبنانی هر زمان که آمادگی خود را برای همکاری های دو کشور در حوزه انرژی اعلام کند، ما آماده ارسال سوخت به لبنان هستیم.

بیش از ۲۰۰۰ مگاوات برق به عراق صادر می‌کنیم

این دیپلمات عالی رتبه  جمهوری اسلامی ایران با اشاره به اینکه ما در حال حاضر بیش از ۲۰۰۰ مگاوات برق به عراق صادر می‌کنیم و به زودی فاز نهایی نیروگاه برق ۳۰۰۰ مگاواتی بصره در جنوب عراق توسط متخصصان ایرانی راه اندازی می‌شود، ادامه داد: ما آمادگی داریم این تجربه را در لبنان نیز تکرار کنیم.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه تحریمهای آمریکا چه تاثیری می‌تواند بر همکاری های ایران و لبنان در ارتباط با سوخت و انرژی  داشته باشد؟ خاطرنشان کرد: تحریم‌های آمریکا غیرقانونی و یکجانبه است. ما در همین شرایط همانطور که اشاره کردم برق و گاز به عراق صادر  می‌کنیم و در همین چارچوب به برخی دیگر از کشورها نیز گاز صادر می‌کنیم و توافقاتی برای صادرات گاز ایران به یک کشور اروپایی نیز انجام شده است.

امیرعبداللهیان افزود: کشورهایی مثل عراق توانستند خود را از تحریمهای یکجانبه آمریکا مستثنی کنند؛ البته طبیعی است که آمریکا از تقویت روابط ایران و لبنان خرسند نخواهد بود.

وی تاکید کرد: ما به همکاری های اقتصادی و تجاری خود با لبنان از جمله در حوزه انرژی ادامه می‌دهیم و  دوست لبنان در روزهای سخت باقی خواهیم ماند.

امیرعبداللهیان در بخش دیگری از صحبتهای خود در پاسخ به سوالی در ارتباط با نا آرامی  های اخیر در ایران و فشار آمریکا و چند کشور اروپایی در این زمینه به جمهوری اسلامی ایران خاطرنشان کرد: در خصوص مداخلات خارجی و اغتشاشات در ایران که البته به خوبی از آن عبور کردیم، یک نکته  مهم وجود دارد؛ آمریکا و چند کشور اروپایی با هدف تضعیف جمهوری اسلامی ایران، مرگ یک دختر ایرانی را بهانه قرار دادند؛ در حالی که این کشورها و مدعیان حقوق بشر نسبت به قتل آشکار «شیرین ابو عاقله» خبرنگار زن فلسطینی و مسیحی توسط رژیم صهیونیستی هیچ واکنشی از خود نشان ندادند.

وی تاکید کرد: نیت اصلی آمریکا و کشورهای اروپایی در ارتباط با دخالت در امور داخلی ایران در جریان تحولات اخیر، تضعیف جمهوری اسلامی ایران و امتیاز گرفتن در مذاکرات هسته ای بود ولی بصیرت ملت ایران مانع شد که این کشورها بتوانند جمهوری اسلامی ایران را تضعیف کنند.

امیرعبداللهیان با اشاره به پایبندی ایران به مسیر  دیپلماسی و مذاکره در موضوع مذاکرات رفع تحریمها افزود: ما مذاکره و  دیپلماسی را روش مناسبی برای  رسیدن به نقطه توافق می دانیم. البته در این مسیر از اصول خود عبور نمی کنیم و به این اصول پایبند هستیم. در این مسیر خط قرمز ما رعایت منافع ملت ایران است.

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود همچنین بار دیگر در پاسخ به سوالی در مورد روابط ایران و عربستان تصریح کرد: در گفت‌وگوی کوتاهی که با وزیر خارجه عربستان در اردن داشتم، بر این موضوع تاکید کردم که بازگشت روابط دو کشور به حالت عادی، اثر مثبتی بر کل منطقه خواهد داشت و البته دو طرف بر ادامه گفت‌وگوها اتفاق نظر داشتیم.

وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه گفته می شود عربستان از ناآرامی‌های اخیر در ایران حمایت کرده است  و این حمایت ها یکی از موانع ادامه گفت‌وگوها برای عادی سازی روابط دو کشور است، تصریح کرد: ما علاوه بر گفت‌وگوهایی که در بغداد داشتیم، گفت وگوهای امنیتی هم به موازات آن برگزار کردیم و چنین موضوعاتی در قالب گفت‌وگوهای امنیتی پیگیری می شود.

جزئیات دیدار با سید حسن نصرالله

وی همچنین در پاسخ به سوال دیگری در ارتباط با دیدار خود با سید حسن نصرالله - دبیرکل حزب الله لبنان، نیز اظهار کرد: در این دیدار در مورد موضوعات مختلف از جمله موضوع فلسطین گفت‌وگو کردیم و با توجه به آنچه که امروز از سخنان دبیر کل حزب الله لبنان و همچنین آقای «زیاد نخاله» یکی از رهبران جریان مقاومت فلسطین دریافت کردم، می‌توان با صدای بلند  گفت  که مقاومت در لبنان و فلسطین به لطف الهی در بهترین شرایط خود قرار دارد و بدون تردید  رژیم صهیونیستی در بدترین وضعیت خود قرار دارد.

امیرعبداللهیان تاکید کرد: امروز بحران های چند لایه امنیتی، سیاسی و اجتماعی در برابر رژیم جعلی اسرائیل قرار دارد.

منبع: ایسنا

نظرات


تصویری


ویدئو