روش های مورد نیاز رشد و تقویت گیاهان آپارتمانی

روش های مورد نیاز رشد و تقویت گیاهان آپارتمانی


منبع: آرگا

1

1401/10/26

00:05


تقویت گیاهان آپارتمانی نیاز به روش های متفاوتی دارد و باید چند تکنیک برای این کار را بلد باشید در غیر این صورت نمی توانید این کار را به درستی انجام دهید. در ادامه همراه ما باشید تا تکنیک های لازم برای این کار را برایتان بیان نماییم.

گیاهان نیز موجودات زنده هستند که برای رشد بهتر نیاز به مراقبت دارند از این رو اگر نتوانید این کار را به درستی انجام دهید مانند هر چیز دیگری دچار آسیب هایی می شوند و مجبور هستید برای همیشه آن ها را دور بریزید. در ادامه شما را با روش های تقویت گیاهان آپارتمانی آشنا خواهیم کرد

گیاهان خانگی و روش های نگهداری از آن ها

روش های تقویت گیاهان آپارتمانی

گیاهان خانگی و آپارتمانی مانند سایر گیاهان نیاز به مراقبت دارد و مراقبت هایی که در مورد این گیاهان انجام می دهید باید بر اساس نیازهای شان باشد و در غیر این صورت ممکن است زیبایی و شادابی خود را از دست بدهند. در ادامه چندین روش کاربردی برای تقویت گیاهان آپارتمانی به شما معرفی می کنیم که بر اساس نیازهای گیاهان و آن چیزی که تشخیص می دهید می توانید از این روش ها استفاده کرده و گیاهان خود را تقویت نمایید

اصلاح نور

یکی از چیزهایی که در مورد نگهداری از گیاهان آپارتمانی باید بدانید میزان نور متناسب با آن ها می باشد زیرا هر گیاه خانگی دارای نیازهای متفاوتی نسبت به نور می باشد که برخی از آن ها نور مستقیم را ترجیح می دهند و برخی دیگر نیاز به نور ملایم صبحگاهی دارند و نور مستقیم می تواند رشد آن ها را مختل نماید.

این را نیز به یاد داشته باشید که الگوی تابش خورشید در هر فصل متفاوت است بنابراین بهتر است اطلاعاتی در مورد گیاه خود کسب کنید و سعی کنید شرایط نوری مناسب آن را برایش ایجاد نمایید زیرا اگر شرایط نوری مناسب نباشد ممکن است نور بیش از حد منجر به کمرنگ شدن و زرد شدن و یا خشک شدن برگ ها شود و همچنین نور کم نیز می تواند منجر به کم پشت شدن برگ ها و لکه دار شدنشان گردد.

البته اگر بتوانید نور مناسب برای گیاهان آپارتمانی خود ایجاد کنید هیچ کدام از مشکلات گفته شده را در آن ها مشاهده نخواهید کرد و گیاهان شما همیشه سرسبز و با طراوت می مانند.

زنده کردن گیاهان خانگی

ایجاد رطوبت مورد نیاز

برای این که بتوانید سلامتی گیاهان آپارتمانی خود را حفظ کنید نیاز است تا رطوبت مورد نیاز برای آن ها را ایجاد نمایید زیرا به دلیل استفاده از وسایل گرمایشی و سرمایشی هوای خانه ممکن است خشک شود و این خشک شدن هوا در زمستان و تابستان می تواند سلامت گیاهان شما را به خطر بیندازد.

بهترین راهکار این است که گیاهان آپارتمانی خود را در جایی قرار دهید که رطوبت بالا تری دارد و از مهم ترین مکان ها می توان به آشپزخانه، حمام و سرویس بهداشتی اشاره کرد بسیاری از افراد دوست ندارند که گل های خود را در این مکان ها نگهداری کنند بنابراین بهتر است از روش هایی که در ادامه برایتان بیان می کنیم استفاده کنید و رطوبت خانه خود را برای گیاهان آپارتمانی تان افزایش دهید.

  • استفاده از دستگاه بخور
  • استفاده از کتری آب
  • استفاده از مقداری سنگ زیر سینی گلدان و آب ریختن درون سینی
  • قرار دادن گیاهان متفاوت در کنار یکدیگر
  • اسپری کردن آب به برگ ها

اصلاح کردن خاک

برای این که گیاهان سالم داشته باشید نیاز است تا خاک آن ها را با دقت بیشتری انتخاب کنید و هر از چند گاهی آن ها را اصلاح کنید. در واقع خاک خوب هم تهویه هوای مناسبی دارد و هم مواد مغذی لازم برای رشد گیاه را فراهم می نماید.

خاک های بسیار متفاوتی وجود دارند که می توانید آن ها را از فروشگاه های متفاوت تهیه کنید و باید سعی کنید خاک را متناسب با گیاه خود انتخاب کنید زیرا بسیاری از گیاهان نیاز به خاک سبک و بسیاری نیاز به خاک سنگین دارند و همچنین این موضوع را نیز مد نظر قرار دهید که اگر خاک با سرعت بسیار زیادی آب را تخلیه کند ممکن است ریشه گیاه خشک شود و دچار مشکلاتی مانند پوسیدگی و مشکلات قارچی گردد.

نکته دیگری که در پی اصلاح خاک باید به آن دقت کنید اسیدی یا بازی بودن خاک می باشد زیرا بسیاری از گیاهان هستند که در خاک های اسیدی رشد بهتری دارند و یک سری از گیاهان هستند که در خاک های قلیایی بهتر رشد می کنند از این رو قبل از این که به اصلاح خاک بپردازید نیاز است اطلاعاتی در مورد گیاه خود و خاک مناسب آن پیدا کنید در غیر این صورت اصلاح خاک ممکن است به گیاه شما آسیب برساند.

تغییر خاک در گیاهان

آبیاری متناسب

آب دادن به گیاهان آپارتمانی باید از طریق اصول آن انجام شود زیرا آبدهی بیش از حد منجر به پوسیدگی ریشه و آبدهی کم تر از حد مورد نیاز منجر به خشک شدن گیاه می شود. بهتر است آب دادن را زمانی انجام دهید که خاک گلدان تقریبا خشک شده است و دست شما به اندازه یک بند انگشت به داخل خاک فرو می رود و خاک تا این حد خشک است در غیر اینصورت ممکن است مشکلات بسیاری برای گیاه شما ایجاد شود و در اثر آبیاری بیش از حد گیاه شما از بین برود.

البته باز هم باید بدانید که آب دادن به گیاه بر اساس نوع نیاز آن می باشد زیرا بسیاری از گیاهان خاک های خشک را بیشتر دوست دارند و بسیاری دوست دارند که همیشه خاکشان مرطوب باشد از این رو باید اطلاعاتی در مورد نوع و میزان آب دوست بودن آن به دست آورید.

یکی از مشکلاتی که در مورد آبیاری گیاهان آپارتمانی وجود دارد وجود املاح و تشکیل نمک در خاک می باشد بنابراین بهتر است برای این که به گیاهان آپارتمانی خود آب دهید آن ها را با استفاده از آب باران و یا آبی که استراحت کرده و املاح آن ته نشین شده است آبیاری کنید.

برای پیشگیری از مشکلات بیشتر در خاک بهتر از ماهی یک الی دو بار گلدان را زیر سینک ظرفشویی و خاک آن را زیر جریان مداوم آب بشویید و بگذارید که این آب از زیر گلدان خارج گردد و نمک های تشکیل شده در آن شسته شود تا مشکلی برای گیاه شما ایجاد نشود.

شرایط نگهداری از گیاهان آپارتمانی

کود دادن متناسب

تقویت گیاهان آپارتمانی با استفاده از کود دادن مناسب نیز امکان پذیر است و برنامه کود دادن متناسب باعث می شود تا مواد مغذی مورد نیاز برای گیاه دوباره فراهم شده و رشد گیاهان دو برابر خواهد شد.

آبیاری گلدان های گیاهان آپارتمانی منجر به خارج شدن مواد مغذی موجود در خاک آن ها می شود و شما شاهد کاهش رشد آن ها خواهید بود زیرا هیچ ماده مغذی مانند پتاسیم و فسفر در آن ها وجود ندارد که بتواند منجر به رشد بیشتر گیاه شود بنابراین کود دادن امری بسیار مهم در تقویت این مدل از گیاهان می باشد.

به یاد داشته باشید که کود دهی برای هر گیاهی بسیار متفاوت می باشد و هر گیاهی را باید متناسب با نیازهایش کود دهی نمود زیرا در غیر این صورت ممکن است در اثر استفاده کود بیش از حد یا نا مناسب گیاه شما خشک شده و از بین برود بنابراین بهتر است قبل از این که به گیاه خود کود بدهید در مورد نیازهای آن تحقیق کنید.

کنترل آفت ها

آفت ها از مهم ترین مشکلات گیاهان آپارتمانی می باشند زیرا آسیب هایی که به آن ها وارد می کنند گاها بسیار زیاد و جبران ناپذیر می باشد. مهم ترین آفت ها برای گیاهان آپارتمانی کنه، شپشک، مگس سفید یا شته می باشد که منجر به ایجاد بیماری های دیگر نیز خواهد شد بنابراین بهتر است هر چند وقت یک بار گیاهان خود را از نظر آفت ها مورد بررسی قرار دهید و اگر نشانه های آن ها را در این گیاهان مشاهده می کنید بهتر است آن ها را به یک گل خانه دار نشان دهید و  برای درمانشان اقدام نمایید.

تقویت گیاهان خانگی

تمیز کردن غبار برگ ها

یکی از ساده ترین روش های دیگر برای تقویت گیاهان آپارتمانی تمیز کردن غبار روی برگ ها و ساقه های آن ها می باشد زیرا این غبار ها می تواند منجر به کاهش دریافت نور شده و در نتیجه تبخیر آب از گیاه را کاهش داده و جلب توجه برای حشرات باشد.

بهتر است هر از چند گاهی گیاهان آپارتمانی خود را تمیز کنید می توانید این کار را با استفاده از یک دستمال تمیز انجام دهید. در فصل های گرم سال بهتر است گیاهان را به خارج از خانه منتقل کرده و با این کار تنفس گیاه را بهبود بخشید و افزایش رشد آن را شاهد باشید.

تغییر گلدان ها

همانطور که می دانید خانه هر گیاه آپارتمانی گلدان ها می باشند از این رو اگر نامناسب باشد ممکن است آسیب زیادی ببینید و برای این که بتوانید گیاهان خانگی خود را تقویت کنید باید سعی کنید تا گلدان مناسب برای آن انتخاب نمایید. در واقع گلدانی که بیش از حد بزرگ باشد نیاز به آبیاری بیش از حد دارد و دیر تر خشک می شود در نتیجه امکان پوسیدن گیاه در آن وجود دارد و همچنین اگر گلدان بسیار کوچک باشد ممکن است ریشه های گیاه را آزرده کرده و گیاه به مرور خشک خواهد شد.

جنس گلدان نیز بر روی رشد گیاهان تاثیر گذار است بنابراین اگر بتوانید از گلدان های سفالی استفاده کنید برای گیاهان آپارتمانی بسیار مناسب است زیرا زود تر خشک می شوند و گردش هوای بیشتری در آن ها وجود دارد.

جالب است بدانید که رنگ گلدان ها نیز بر روی سلامت گل ها تاثیر دارد و گلدان های تیره نور بیشتری را جذب می کنند و سریع تر آب را تبخیر خواهند کرد و گلدان های روشن نور کم تری جذب کرده و رطوبت در آن ها ماندگار تر خواهد بود.

تقویت گیاهان آپارتمانی

اگر از این مطلب رضایت داشتید در ادامه می توانید اطلاعات دیگری در زمینه پرورش گل و گیاه بدست آورید و برای این کار نیاز است تا بر روی لینک های داده شده مانند دفع آفات گیاهان آپارتمانی و آفات خاک گلدان کلیک کنید و به صفحات مربوطه وارد شوید.

کرم ضد چروک؛ اکسیر جوانی قرن22

بالا رفتن سن، استفاده مداوم از لوازم‌آرایشی و هوای آلوده باعث چروک شدن پوست صورت می‌شوند. با استفاده روزانه از کرم ضد چروک می‌توان چروک‌‌ها را از بین برد و از ایجادشان جلوگیری کرد، همچنین خاصیت سفت کنندگی این کرم‌ از افتادگی ماهیچه و عضلات صورت جلوگیری می‌کند.

مطالب مشابه


نظرات


تصویری


ویدئو