آیین سنتی کوسه ناقالدی در خان آباد خمین برگزار شد

منبع: همگردی

1

1401/11/12

18:30


ایسنا/ براساس آخرین خبرهای بدست رسیده، آیین سنتی کوسه ناقالدی در خان آباد خمین برگزار شد.

علی مشهدی، رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان خمین اظهار کرد: آیین سنتی کوسه ناقالدی (ناقالی) یک رسم از مناسک آیینی دیرینه مردم استان مرکزی است که هر سال در روستای خان آباد از توابع شهرستان خمین برگزار می شود. این جشن مربوط به چوپانان بوده و پیام آن شکرگزاری از خداوند است.

وی افزود: این آیین که دارای قدمت طولانی است کمتر مد نظر بود و در چند سال اخیر سازماندهی شده و با نظم بیشتری از سوی جوانان و همکاری شورا، دهیار و شورای ورزشی روستا برگزار می شود و بعد از سازماندهی این مراسم، مردم بطور چشمگیری از این آیین استقبال می کنند.

رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خمین گفت: اجرای این آیین سنتی به معنای آن است که کمر زمستان شکسته و بهار نزدیک است و این رسم در کنار کار ویژه فرهنگی، جنبه تفریح و سرگرمی نیز دارد.

وی افزود: این رسم که به لحاظ ریشه های تاریخی در شمار نمایش های آیینی آورده می شود، یادآور جشن سده از جشن های ایران باستان است که مردم با پشت سر گذاشتن سرمای شدید زمستان، نوید فرا رسیدن نوروز را جشن می گرفتند.

مشهدی با بیان اینکه این جشن در روزگاران قدیم مخصوص چوپانان و گله رانان بوده و بازیگران در این جشن پنج تا 10 نفر هستند، گفت: نفر اول با پوشیدن لباس چوپانان و به سر کردن پوست بزغاله و تزئین خود، به نقش کوسه یا ناقالدی در می آ ید. مردم معتقد هستند که آمدن کوسه ناقالدی شگون دارد و با خود خیر و برکت به همراه می آورد و موجب باروری و زایش میش ها و بزها می شود. از سوی دیگر چوپانان و افراد فقیر که اجرا کنندگان این مراسم هستند، از این راه معیشتی بدست می آوردند تا زمستان را راحت تر بگذرانند.

رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خمین اضافه کرد: اوج جشن و هنرنمایی کوسه و همراهان در منزل کدخدا یا بزرگ ده است. در این خانه کوسه هنرنمایی را به حد کمال می رساند و سنگ تمام می گذارد و صاحب خانه مبلغی پول یا خوراکی را به کوسه می دهد.

مشهدی اضافه کرد: آیین سنتی کوسه ناقالی در روستاهای چهارطاق، طیب آباد، لکان ، خوراوند و نازی شهرستان خمین نیز برگزار می شود.

آیین سنتی کوسه ناقالدی در خان آباد خمین برگزار شد

مطالب مشابه


نظرات


تصویری


ویدئو