از ژیان تا شاهین با سایپا / 34 سال بعد از تاسیس باشگاهی که سه بار قهرمان شد

منبع: طرفداری

1

1401/11/12

20:49


از ژیان تا شاهین با سایپا / 34 سال بعد از تاسیس باشگاهی که سه بار قهرمان شد

در روز 12 بهمن ماه سال 1367 یکی از باشگاه های مهم ورزش ایران رسما تاسیس شد

باشگاه سایپا از تاثیر گذارترین تیم های تاریخ فوتبال کشورمان است که مهره های زیادی را هم تقدیم فوتبال ملی ما کرده و امروز سالروز تاسیس این باشگاه است.

به گزارش طرفداری، شرکت خودروسازی سایپا در سال 1344 با نام تجاری سایپاک تاسیس شد، این شرکت با مشارکت سیتروئن فرانسه کار خودش را آغاز کرد، آنها در ابتدا وانت آکا و خودروی ژیان می ساختند اما از سال 52 ساخت اتومبیل رنو 5 در این شرکت آغاز شد.

در سال 1354 نام سایپاک کوتاه شده به نام امروزی آن یعنی سایپا تبدیل شد. سایپایی ها در سال 1362 وانت نیسان را تولید کردند و در دهه هفتاد بعد از تولید کوتاه مدت رنو 21 اقدام به عرضه پرفروش ترین خودروی تاریخ ایران یعنی پراید کردند، پراید کاروان و سایر مدل های پراید، ریو، زانتیا، رنومگان، ال 90 در تیپ های مختلف، کوئیک، تیبا، ساینا و شاهین از دیگر خودروهای سایپا در تمام سالهای گذشته بوده است.

خودروسازی سایپا در روز 12 بهمن ماه 1367 یعنی از 34 سال قبل باشگاه ورزشی خود را تاسیس کرد که تاثیر زیادی در ورزش ایران طی سالهای مختلف به خصوص در فوتبال و والیبال داشته است.

سایپا در حال حاضر در دسته اول فوتبال ایران حضور دارد و امیدوار است بعد از تیم مدعی و پرامتیاز شمس آذر قزوین بار دیگر به لیگ برتر برگردد.

آنها 3 بار قهرمان لیگ و یک بار قهرمان مسابقات جام حذفی کشورمان شده اند.

مطالب مشابه


نظرات


تصویری


ویدئو