ایران همچنان مقصد گردشگران روس است

منبع: همگردی

1

1401/11/12

21:39


خبرگزاری مهر/ براساس آخرین خبرهای بدست آمده و گزارش های منتشر شده، ایران همچنان مقصد گردشگران روس است.

لغو ویزای روسیه با ایران، محدودیت های سفر به چین، تحریم اتحادیه اروپا و سختگیری اروپا برای صدور ویزا به گردشگران روس، ارائه تصویر منفی از روسیه در کشورهای مختلف و ممنوعیت استفاده از کارت های بین المللی در روسیه مانند ویزا کارت موجب شده تا این کشور در محدودیت گردشگری داخلی و خارجی قرار گیرد.

در واقع صنعت گردشگری روسیه این روزها تحت تأثیر تحریم پروازهای بین المللی آن پس از جنگ با اوکراین قرار گرفته و توجه گردشگران روس به سمت کشورهای آسیا و خاورمیانه جلب شده است. به همین دلیل سفر روس ها که تا ماهها قبل تحت تأثیر کرونا افت کرده بود، حالا وضعیت متفاوتی دارد.

با این وجود روس های مرفه پس از تحریم صنعت هوانوردی غیر نظامی به سمت امارات و ترکیه سفر می کنند و در این کشورها بیشترین هزینه ها را در سفرهای طولانی مدت انجام می دهند. ایران نیز همچنان مقصد سفر بسیاری از گردشگران روس است این در حالی است که از چند ماه پیش تا کنون با وجود اتفاقات اخیر بسیاری از سفارتخانه های کشورهای خارجی اعلام کرده اند که شهروندانشان از سفر به ایران خودداری کنند. تعداد گردشگران خارجی ورودی به ایران نیز در اثر اتفاقات اخیر کاهش زیادی داشته و بطور مداوم متولیان دفاتر خدمات مسافرتی در ایران اعلام می کنند که تورهای ورودی لغو شده و حتی برای بهار سال 1402 همچنان در رکورد به سر می برند.

با این حال اما دفاتر خدمات مسافرتی که در حوزه ورود گردشگران روس فعالیت میکرده اند، بازار پررونق تری را دارند. حتی راهنمایان گردشگری روس زبان نیز این روزها پر مشغله هستند.

محمدحسین یزدانی، رئیس انجمن صنفی راهنمایان گردشگری استان تهران از رونق سفر روس ها در ایران خبر داد و گفت: اکنون راهنمای گردشگری روس زبان در ایران کم داریم همه آنهایی که روس زبان هستند نیز مشغول بکارند و گروههای زیادی از روس ها در ایران گردش می کنند شاید به این دلیل که روس ها به اروپا نمی توانند بروند و ایران برای آنها بهترین مقصد از نظر هزینه، ویزا و آب و هواست.

اکبر غمخوار، عضو جامعه تورگردانان ایران نیز با بیان اینکه سفر روس ها به ایران بیشتر از هر زمان دیگری شده، گفت: ما هنوز از اروپا با وجود اینکه سایت های خارجی تمام تلاششان را کردند که ایران را ناامن جلوه دهند؛ گردشگر ورودی داریم. هر چند که تعداد آن کم شده است به نحوی که توری برای بهار سال بعد رزرو نشد و ما نه تنها فصل پاییز را از دست دادیم بلکه بهار سال 1402 نیز از دست رفته است.

در سالهای اخیر وزارت میراث فرهنگی تلاش کرده تا توراپراتورهای زیادی را به صورت رایگان در قالب تور آشناسازی به ایران بیاورد تا بتواند جایگاه خود را در سفر روس ها پررنگ تر کند. در این میان، ترکیه گوی سبقت را ربوده و توانسته گردشگران بیشتری از روسیه را به سمت خود جذب کند.

ایران همچنان مقصد گردشگران روس است

مطالب مشابه


نظرات


تصویری


ویدئو