پاسخ سوالات درس سیزدهم پیام های آسمان هشتم کلید گنج‌ها

منبع: دانش‌چی

1

1401/11/14

18:20


جواب به سوالات و فعالیت درس سیزدهم پیام های آسمان هشتم ( پاسخ ها به صورت گام به گام )

پاسخ سوالات درس سیزدهم پیام های آسمان هشتم کلید گنج‌ها

پاسخگویی به سوالات درس سیزدهم کتاب پیام‌های آسمان هشتم کلید گنج‌ها صفحات ۱۰۵، ۱۰۷، ۱۰۸، ۱۰۹ با دانشچی همراه باشید.

جواب سوالات پیام‌های آسمان هشتم درس سیزدهم کلید گنج‌ها ( پاسخ گام به گام )

فعّالیت کلاسی درس سیزدهم صفحه ۱۰۵

به محتوای نماز دقت کنید و دعاهایی که در هر شبانه‌روز در نماز از خداوند می‌خواهید، بیان کنید.

📗 پاسخ:

در سوره حمد دعا می‌کنیم: «اهدنا الصِّراطَ المُستَقیم» یعنی ما را به راه راست هدایت فرما.

و در تشهد دعا می‌کنیم: «اللهمَّ صَلِّ عَلَی مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّد» یعنی پروردگارا بر محمد و خاندانش درود بفرست.

دعاهای مختلفی هم در قنوت نماز خوانده می‌شود که یکی از آنها این دعا است: «رَبَّنَا آتِنَا فِی الدُّنْیَا حَسَنَةً وَ فِی الْآخِرَةِ حَسَنَةً وَقِنَا عَذَابَ النَّارِ» یعنی خدایا ما را از نعمت‌های دنیا و آخرت هر دو بهره‌مند گردان و از عذاب آتش دوزخ نگاه دار.

فعّالیت کلاسی صفحه ۱۰۷

با توجه به احادیثی که خواندیم، فهرستی از آداب دعا تهیه کنید و آن را برای دوستانتان در کلاس بیان کنید. می‌توانید بهترین فهرست را در کلاس نصب کنید.

📗 پاسخ:

– کسب درآمد از راه حلال و پاک

– رعایت حقوق دیگران و احترام به حق‌الناس

– آغاز دعا با صلوات فرستادن

– دعا کردن در زمان‌های مناسب که عبارتند از: هنگام قرائت قرآن، وقت اذان، هنگام باریدن باران، هنگام روبه‌رو شدن سپاه ایمان و لشکر کفر

– صدقه دادن

– در مکان‌های مقدس مثل مسجد دعا کردن

– بعد از صدقه دادن و صلوات، برای دیگران و سپس برای خودش دعا کند.

خودت را امتحان کن صفحه ۱۰۸

۱- دعا کردن چه فایده‌هایی دارد؟ به دو مورد اشاره کنید.

📗 پاسخ:

دعاکننده

– مورد توجه خدا قرار می‌گیرد.

– از پاداش در روز قیامت بهره‌مند می‌شود.

– در دنیا نیز شایستگی دریافت نعمت‌های بیشتر خدا را به دست می‌آورد.

–  به خاطر اعتماد و تکیه بر خداوند، آرامش روحی پیدا می‌کند.

۲- چهار مورد از آداب دعا را بیان کنید.

📗 پاسخ:

– شروع دعا با صلوات و صدقه دادن باشد.

– کسب درآمد از راه حلال و پاک باشد.

– حق‌الناس بر عهده نداشته باشد.

– در مکان‌های مقدس مثل مسجد و در زمان‌های سفارش‌شده مثل هنگام قرائت قرآن، وقت اذان، هنگام باریدن باران و… دعا کند.

– ابتدا برای دیگران دعا کند بعد برای خودش.

۳- بنابر فرمایش حضرت علی علیه السلام، چرا برخی از دعاها فوری برآورده نمی‌شوند؟

📗 پاسخ:

دلیلش طبق فرمایش ایشان، افزایش پاداش درخواست‌کننده و اعطای کامل‌تر پاداش به او می‌باشد.

در ادامه نیز می‌فرمایند: «گاهی چیزی را خواسته‌ای، ولی آن را به تو نداده‌اند و [در عوض] بهتر از آن در این جهان یا آن جهان به تو داده‌اند، و گاهی دعایت به اجابت نرسیده است؛ زیرا چیزی طلب کرده‌ای که اگر داده شود، مایة تباهی دین تو خواهد بود. پس چیزی بخواه که نیکی و زیبایی‌اش برایت ماندگار باشد و رنج و سختی‌اش از تو برکنار!»

پیشنهاد صفحه ۱۰۸

در کتاب مفاتیح الجنان برای هر یک از روزهای هفته، دعایی از امامان معصوم علیهم السلام آورده شده است. شما می‌توانید با مراجعه به این کتاب، ترجمه یکی از این دعاها را یادداشت کنید و آن را در کلاس برای دوستانتان بخوانید.

📗 پاسخ:

ترجمه دعای روز دوشنبه

به نام خدا که رحمتش بسیار و مهربانی‌اش همیشگی است، ستایش خدا را که هنگام آفرینش آسمان‌ها و زمین احدی را گواه نگرفت و به گاه ایجاد جانداران یاوری انتخاب نکرد، در معبود بودن انبازی ندارد و در یکتایی‌اش نیاز به پشتیبانی ندارد، زبان‌ها از بیان نهایت وصفش درمانده و خردها از ژرفای شناختش وامانده و گردنکشان در برابر عظمتش فروتن و چهره‌ها از بیم او در تنگنا افتاده و هر بزرگی در برابر بزرگی‌اش تسلیم گشته است. ستایش پیاپی و پیوسته و دنباله‌دار و پایدار فقط ویژه توست و رحمت همیشگی و درود جاودان و بی‌پایان او بر رسولش باد.

خدایا! ابتدای امروزم را خیر و صلاح و میانه امروزم را رستگاری و پایانش را کامیابی قرار ده؛ و به تو پناه می‌آورم از روزی که آغازش شیون و میانش بی‌تابی و پایانش دردمندی است، خدایا! از تو آمرزش می‌خواهم برای هر نذری که کردم و هر وعده‌ای که دادم و هر پیمانی که بستم سپس به آن وفا نکردم.

و پرداخت حقوق بندگانت را که بر عهده دارم از تو درخواست می‌کنم، پس هر بنده‌ای از بندگانت و هر کنیزی از کنیزانت که او را نزد من حقی پایمال شده باشد که در آن به جان یا آبرو یا مال یا خانواده‌اش یا فرزندش ستم روا داشته‌ام یا غیبتی از او کرده‌ام یا بر اثر میل خود یا خواهش دل یا تکبّر یا خشم یا خودنمایی یا تعصّب بر او باری نهاده‌ام، این بنده یا کنیزت غایب باشد یا حاضر، زنده باشد یا مرده و دستم کوتاه شده و توانایی‌ام محدود از پرداخت آن حق یا طلب حلالیت از اوست؛ از تو می‌خواهم ای کسی که رفع نیازها در اختیار اوست و حاجات در برابر مشیت او اجابت‌پذیر و به‌ سوی اراده‌اش شتابانند، که بر محمّد و خاندان محمّد درود فرستی و آن بنده را که بر او ستمی کردم هرگونه که خواهی از من راضی گردانی و از سوی خود مرا رحمت عطا کنی، چه آمرزیدن از تو نکاهد و بخشیدن به تو زیان نرساند،

ای مهربان‌ترین مهربانان؛ خدایا! در هر دوشنبه از سوی خویش دو نعمت به من عطا کن، خوشبختی به بندگی‌ات را در آغازش و نعمت آمرزشت را در پایانش، ای آن‌که تنها او شایسته پرستش است و جز او کسی گناهان را نیامرزد.

منبع: https://www.erfan.ir/mafatih13

انباز به معنی شریک و همکار است.

الهی صفحه ۱۰۹

تو هم اگر می‌خواهی چند کلامی با پروردگارت سخن بگو.

رَبَّنَا لَا تُزِغْ قُلُوبَنَا بَعْدَ إِذْ هَدَیتَنَا وَهَبْ لَنَا مِنْ لَدُنْک رَحْمَةً إِنَّک أَنْتَ الْوَهَّابُ * رَبَّنَا إِنَّک جَامِعُ النَّاسِ لِیوْمٍ لَا رَیبَ فِیهِ إِنَّ اللَّهَ لَا یخْلِفُ الْمِیعَادَ

📗 پاسخ: پروردگارا! دل‌هایمان را، بعد از آنکه ما را هدایت کردی، [از راه حق] منحرف مگردان! و از سوی خود، رحمتی بر ما ببخش، زیرا تو بخشنده‌ای! * پروردگارا! تو مردم را، برای روزی که تردیدی در آن نیست، جمع خواهی کرد؛ زیرا خداوند، از وعده خود، تخلف نمی‌کند. [ما به تو و رحمت بی‌پایانت، و به وعده رستاخیز و قیامت ایمان داریم.] (سوره آل‌عمران، آیات ۸ و ۹)

مطالب مشابه


نظرات


تصویری


ویدئو