هدف شما از انتخاب شغل چیست؟ آیا انتخابی هدفمند داشته اید؟

منبع: روزیاتو

1

1401/11/14

18:29


هدف شما از انتخاب شغل چیست؟ آیا انتخابی هدفمند داشته اید؟

هدف شما از انتخاب شغل چیست؟ آیا انتخابی هدفمند داشته اید؟

سلب مسئولیت: روزیاتو صرفا نمایش‌دهنده این متن تبلیغاتی است و تحریریه مسئولیتی درباره محتوای آن ندارد.

هدف از انتخاب شغل موضوع مهمی است که همه افراد درگیر آن هستند. در این مقاله به بررسی عوامل موثر در انتخاب شغل خواهیم پرداخت.

از دوران کودکی همیشه سوالاتی شبیه به اینکه دوست دارید در آینده به چه کاری مشغول شوید از شما پرسیده می‌شد که احتمالا با پاسخ‌هایی مثل دکتر، مهندس یا خلبان و غیره این بحث خاتمه پیدا می‌کرد. برای داشتن بهترین انتخاب در این مسیر پر فراز و نشیب باید فاکتورهای مختلفی را در نظر بگیرید که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

پیدا کردن شغلی که به زندگی انسان جهت و انگیزه زیست دهد همیشه برای افراد اولویت قرار داشته است. بسیاری از کارجویان به دنبال شغلی هستند که تاثیر مثبتی در جامعه، کشور یا حتی جهان آن ها بگذارد؛ هرچند بسیاری از کسب و کارها فرصت‌هایی را برای برآورده کردن اهداف شخصی فراهم می‌کنند، اما می‌توان انگیزه‌های درونی افراد را جزو مهمترین عوامل برای آشکار کردن هدفشان از انتخاب شغل برشمرد. در این شرایط داشتن هدف‌های بزرگتر برای کارهایی مفیدتر، باعث برتری موقعیت‌های شغلی نسبت به یکدیگر می‌شود.

پیشنهاد ویژه: تست رغبت سنجی شغلی هالند

اما نکته جالب اینجاست که معیارها در انتخاب شغل در بازه‌های مختلف سنی هیچ وقت یکسان نبوده و با تغییرات محیطی و شخصیتی‌تان دستخوش تغییرات شگرفی شده که احتمالا در شناخت واقعیت اصلی هدف‌‌هایتان از انتخاب شغل در آینده‌، کمک‌رسان شما بوده است.

اما با در نظر داشتن تاثیر همین تغییرات باز هم انتخاب مسیر شغلی و آگاهی درباره هدفتان از انتخاب شغل از اهمیتی بیش از پیش برخوردار است. همه شما بیشتر عمر خود را صرف فعالیت‌های اقتصادی می‌کنید، چرا که چیزی در حدود ۸ ساعت از زمان خود طی روز، حداقل ۵ روز در هفته را به انجام کارهایتان اختصاص می‌دهید. همه افراد بطور متوسط ۹۰۰۰۰ ساعت در زمان حیاتشان کار می‌کنند، پس بی شک این مورد باعث می‌شود با دقت بیشتری به انتخاب مشاغل خود بپردازند. یکی از راهکارها استفاده از انواع تست شخصیت شناسی که می‌توانید از طریق سایت دانشکار آن‌ها را امتحان کنید.

اما سوالی که در این قسمت مطرح می‌شود این است که مشاغل هدفمند را چگونه تشخیص دهید یا بطور کلی چه مشاغلی را هدفمند بدانید؟

داشتن هدف چه کمکی به افراد می‌کند؟

مشاغل هدفمند موقعیت‌های حرفه‌ای هستند که میل شما را برای انجام کارهایی که هم برای خدمت به خودتان و هم برای خدمت به دیگران مهم و معنادار است، برآورده می‌کند. اگر از شغل خود لذت ببرید بدیهی خواهد بود که می‌توانید تاثیر مثبتی بر سایر افراد بگذارید. آیا هدف ما از انتخاب شغل هایمان چیزی غیر از این است؟

آگاهی در خصوص هدف از انتخاب شغل می‌تواند باعث این شود که شما نه تنها به پیشبرد اهداف شغلی خودتان برسید، بلکه با وجود رضایت شغلی بتوانید به جامعه خود نیز در جهت بهبود شرایط خدمت رسانی کنید اما باز هم ممکن است گیج شده باشید که چگونه باید هدف خودتان از انتخاب شغل را تشخیص دهید، یا اگر بخواهیم بهتر بگوییم، چگونه در حرفه خود هدف پیدا کنید. در ادامه به چند نکته خواهیم پرداخت.

علائق و تمایلات خود را مشخص کنید

وقتی که بدانید به چه چیزی علاقه‌مند هستید و در زندگی به دنبال چه چیزی می‌گردید تقریبا هدف شما از انتخاب شغل مشخص شده است. اگر مطمئن نیستید که به چه چیزی علاقه دارید، یک آزمون شغلی یا نظرسنجی در مورد علایق‌تان با نزدیکان خود و افرادی که احتمالا نسبت به شما شناخت بهتری دارند، می‌تواند به شما در جهت شناخت خودتان دید دهد. این کارها اغلب ویژگی‌های برتر شما را فهرست می‌کند و آن‌ها را به مسیر شغلی بالقوه شما مرتبط می‌کند.

شغلی را پیدا کنید که اشتیاق شما نسبت به رسیدن اهدافتان را تحریک کند

یکی از اساسی ترین فاکتورها در انتخاب شغل هدفمند انجام کاری است که از آن لذت می‌برید. طبیعتا هدف شما از انتخاب شغل لذت بردن از آن در کنار کسب درآمد خواهد بود اما این مورد را هم در ذهن خود داشته باشید که همه مشاغل دستمزدی معقول در قبال انجام وظایف محوله به شما پرداخت نخواهند کرد.

اثرات فرهنگ سازمان را نادیده نگیرید

کارجویان و کارمندان به طور فزاینده‌ای به دنبال سازمان‌هایی هستند که بیشتر به تأثیر آن‌ها بر جامعه و جهان خود توجه داشته باشد. ایجاد تمایل و رغبت برای انجام کارهایی مثبت از طریق شغل عامل تعیین کننده‌ای برای پذیرش یا رد موقعیت شغلی توسط افراد مختلف اعلام شده است.

هدف شما از انتخاب شغل چیست؟ آیا انتخابی هدفمند داشته اید؟

طبق بررسی‌های گذشته بیان شده است که داشتن هدف باعث افزایش مشارکت کارمندان از طریق ایجاد انگیزه و وفاداری آنان می‌شود که نهایتا بر بهره‌وری آنان تاثیر غیرقابل انکاری خواهد گذاشت. کارمندانی که احساس می‌کنند اهداف شغلی آن‌ها با اهداف سازمانشان همسو است با انگیزه و اشتیاق بیشتری کار می‌کنند که این مهم، عاملی برای جلوگیری از ترک خدمت کارکنان خواهد بود.

شاید این نکته برایتان جالب باشد که داشتن هدف در محل کار باعث افزایش رفاه و آسایش می‌شود چرا که وقتی کارمندان به اهداف بزرگتری می‌‍‌‌‌‌ا‌ندیشند و بطور متمرکز به کار خود می‌پردازند که نهایتا اثرات آن در داشتن خروجی بهتر نمایان می‌گردد و در آخر تاثیر مستقیمی بر آرامش روح و روانشان می‌گذارد. این آمادگی ذهنی باعث می‌شود که در برابر استرس‌ها، شکست‌های شغلی منعطف‌تر عمل کنند و این مورد با حضور حداکثری‌شان در سازمان و افزایش بهره‌وری‌شان رابطه مستقیم دارد.

پول یا پیشرفت مساله این است

با وجود توضیحات فوق اهمیت هدفمندی در شغل مشخص شد اما سوالات جدیدی در ذهن شکل گرفت از جمله اینکه  چرا باید کار کنید؟ هدفتان از انتخاب شغل چیست؟ امروزه چنین سوالاتی در جامعه به خصوص بین جوانانی که معنای کار را به درستی درک نکرده‌اند رایج شده است. با وجود شخصیت‌های مختلف افراد، می‌توان دلایل مختلفی را برای اینکه چرا مردم واقعاً سر کار می‌روند، بیان کرد.

انتظار شنیدن داشتن درآمد و استقلال مالی دور از انتظار نیست چرا که بسیاری از افراد پول را مهمترین هدف از انتخاب شغلشان قلمداد می‌کنند. اگرچه کسی از اهمیت تمکن مالی خوب در زندگی چشم پوشی نکرده است اما وقتی جنبه‌های مختلف شغلی مانند مهارت‌ها و تجربیات ارزشمندی که از آن شغل به دست می‌آورید، چشم‌انداز شغل و موقعیت اجتماعی را در نظر می‌گیرید، ممکن است شک کنید که آیا پول مهم‌ترین است؟

از گذشته تا به امروز شاهد قضاوت‌های افراد در برابر موفقیت ها با معیار و سنجه میزان درآمدشان بوده‌اید. اگر شغلی را انتخاب کنید که درآمد زیادی دارد اما به این شغل علاقه‌ای ندارید، بدیهی است که  احساس خوشبختی واقعی را تجربه نخواهید کرد و ممکن است بعد از زمانی که برای انجام کار خود صرف می‌کنید، احساس بیماری و خستگی کنید. علاوه بر این شما مانند یک ربات، بدون هیچ دستاورد حرفه‌ای یا افزایش دانش و تجربه خود، کار می‌کنید. بنابراین علاقه در انتخاب شغل مهمتر از پول است. تنها زمانی که به شغل خود علاقه‌مند هستید، تمام تلاش و نیروی خود را به کار می‌گیرید که در آخر منجر به کارایی بالاتر شود و بی تردید حقوق متناسب با توانایی خودتان دریافت می‌کنید.

هدف شما از انتخاب شغل چیست؟ آیا انتخابی هدفمند داشته اید؟

طبق نظر سنجی انجام‌ شده در بریتانیا مردم دلایل مختلفی  را برای بیان هدفشان از انتخاب شغل  نام برده‌اند که در ادامه به آن اشاره می‌کنیم و سپس چند مورد از آن را بطور دقیق مورد بررسی قرار خواهیم داد:

  1. کشف خلاقیت
  2. یادگیری
  3. کمک کردن
  4. ایجاد مهارت ها و روابط اجتماعی
  5. حل مشکلات
  6. دریافت پاداش (پولی/غیر پولی)
  7. فراگیری مهارت های نرم
  8. بهتر شدن در یک کاردستی

داشتن درآمد

پول برای افرادی که مشغول بکار هستند یکی از عوامل انگیزاننده است چرا که همه شما برای گذران زندگی کار می‌کنید تا بتوانید شرایط بهتری را به ارمغان آورید. طبق تحقیقات انجام شده، پول اولین عامل انگیزشی است که افراد را مجبور به تحمل هر سختی می‌کند یا دلیلی برای گذر از تفریحاتشان است. پس شاید داشتن شغل با درآمد مناسب را بتوانید جز اصلی ترین عوامل در تعیین هدف از انتخاب شغل بدانید.

جالب است بدانید در سال ۱۹۰۰ آزمایشی برای تاثیر پول در مردم توسط فردریک تیلور انجام شده که اثبات می‌کند افرادی با عملکرد بهتر، حقوق بیشتری دریافت می‌کنند.

داشتن احترام و تایید اجتماعی

وجود احترام اجتماعی عامل نگهدارنده کارمندان در شرایط سخت و دشوار است. انجام کار گروهی، شبکه‌سازی و حتی جنبه‌های سرگرمی جزء عواملی است که باعث می‌شود شما با حال خوب بیدار شده و با انرژِی هرچه بیشتر راهی محل کار خود شوید. شاید بتوان ادعا کرد که این عامل دلیلی برای پیشرفت شغلی حتی بعد از بازنشستگی است. شما برای داشتن تعاملات اجتماعی کار می‌کنید و معتقد هستید فرهنگ سازمانی نقش مهمی در زندگی روزانه شما دارد.

استفاده از مهارت‌ها و تلاش برای یادگیری بیشتر

هیچکس دوست ندارد بیکار بماند یا فرصت حضور در مکان‌هایی که اجازه می‌دهد تا از مهارت‌ها و استعداد خود استفاده کنند را از خود بگیرد .این توضیح بیان می‌کند که هدف شما از انتخاب شغلی که با مهارت‌ها و توانایی‌ها و استعدادهایتان تطبیق بیشتری داشته باشد چیست؟ بررسی‌ها بیان می‌کند که افراد به دنبال فرصتی هستند تا در آن بتوانند توانایی‌های خود را ابراز کنند.

وجود رضایت شغلی

رضایت شغلی فاکتوری است که افراد هنگام جستجو برای مشاغل بهتر یا تصمیم برای ترک محل کار خود مورد ارزیابی و بررسی قرار می‌دهند. به عنوان مثال اگر شما که در محل کار خود حس عدم رضایت را تجربه کنید بیشتر تمایل به تغییر شغل خود دارید تا افرادی که از محیط کاری و شغل خود لذت می‌برند.

کسب احترام

عزت نفس و شادی از جمله فاکتورهایی است که برای زندگی شادتر با حس احترام گره خورده است. افراد به دنبال مشاغلی هستند که باعث حفظ احترام در داخل و یا خارج از محیط کار شود. همانطور که مشخص است مدیریت خوب هم نیازمند احترام به افراد و توانمندی‌های آنان همراه با ایجاد حس مسئولیت‌پذیری و پیشرفت در کارمندان است.

نیاز به برقراری ارتباط

داشتن تعاملات اجتماعی با هدف خدمت باعث بروز این حس می‌شود که باید با انسان ها بطور مستمر در ارتباط باشید چرا که تعاملات به زندگی شما معنا و مفهوم می‌بخشد به طوری که هیچ پاداشی با جنبه مادی می‌تواند جایگزین آن شود. قدرت ارتباط به قدری است که باعث می‌شود افراد با انگیزه‌تر و در برابر مشکلات، شکست ناپذیرتر باشند. در نظر گرفتن این مورد به عنوان هدف از انتخاب شغل معیاری است که کمک می‌کند در برابر سختی‌ها و دشواری‌ها مقاوم باشید و تسلیم نشوید.

کار بخش اولیه زندگی همه ماست که برای رسیدن به رویاهایمان به ما کمک می‌کند . انگیزه شما، توانایی بیدار شدن هر روز صبح، برای رفتن به محل کار را تعیین می‌کند. به طور کلی، محرک‌های مالی نقش اصلی را در افزایش سطح انرژی ایفا می‌کنند که افراد را وادار می‌کند تا شاید به کاری نه چندان دلچسب مشغول باشند.

شما باید بدانید که چه می‌خواهید، ​​چه چیزی به شما لذت می‌دهد ، هدفتان از انتخاب شغل چیست؟ و سپس برای رسیدن به بالاترین سطح خود تلاش کنید. اگر از کارتان لذت نمی‌برید، هرگز نمی‌وانید در محل کار خود به سطوح بالاتری برسید. همچنین اگر به پول نیاز دارید، به دنبال علاقه خود نخواهید گشت. از این رو بهتر است اگر سعی کنید بین این دو تعادل برقرار کنید. شغل مناسبی پیدا کنید که حقوق خوبی به شما بدهد و با علاقه آن را انتخاب کنید.

منبع برای مطالعه بیشتر:  indeed

سوالات متداول

چگونه باید هدف‌مان از انتخاب شغل را تشخیص دهیم؟

با بررسی دقیق نیازها و تمایلات خود می‌توانید هدفتان را به درستی بشناسید.

شناخت درست هدف از انتخاب شغل چه کمکی به ما می‌کند؟

با شناخت تمایلات درونی خود و توانایی و مهارت‌هایتان می‌توانید بهترین جایگاه شغلی را برای خودتان پیداکرده و از آن لذت ببرید.

مطالب مشابه


نظرات


تصویری


ویدئو