خانه مشق علی امین یکی از خانه های تاریخی یزد به شمار می رود

منبع: همگردی

1

1401/11/14

18:30


جاذبه ها/ براساس آخرین خبر و گزارش های منتشر گشته، خانه مشق علی امین یکی از خانه های تاریخی یزد به شمار می رود.

یکی دیگر از خانه های قدیمی و اصیل با معماری چشم نواز یزد، خانه مشق امین یزد هست. خانه مشق علی امین در سال 1378 توسط صاحب خانه یعنی مرحوم حسین امین با مبلغ 20 میلیون تومان بازسازی شد. وی خانه را پس از بازسازی به سازمان دانش آموزی اهدا کرد تا خانه تاریخی مشق علی امین یزد در اختیار دانش آموزان محروم قرار بگیرد. ایشان تصمیم گرفت در همین راستا که خانه برای دانش آموزان نیازمند استفاده شود، نام آن را خانه مشق نامگذاری کند اما در بازسازی و مرمت آن تلاش شد تا ارزشهای معماری و بومی خانه حفظ گردد. در این مکان فرهنگی برای حدود 14 هزار دانش آموز فعالیت های فوق برنامه طرح ریزی شده که از جمله فعالیت های آن، تشکیلات پیشتازان، فرزانگان و اعزام دانش آموزان به حج عمره هست. این خانه دقیقا همجوار حسینیه گلشن یزد است.

به محض ورود به خانه تاریخی مشق امین در یزد، با گذشتن از هشتی به راهرویی هدایت می شوید که به حیاط اصلی ختم می شود و وقتی به حیاط اصلی ورود پیدا می کنید، در طرف راست یک اتاق پنج دری زیبا و دلنشین با پنجره هایی که با شیشه های رنگی رو به آفتاب چشم نوازی می کند، مشاهده می شود. در پایین همان پنج دری، زیرزمین جالب و خنکی قرار دارد که دیوارهای آن با گچ اندود شده اند. در کنار همان اتاق یعنی روبروی ورودی اصلی، حیاط با تالاری زیبا واقع شده و زیر آن پایابی با معماری تحسین برانگیز خودنمایی می کند که صاحبان خانه برای تامین آب شرب از آن استفاده می کردند.

خانه مشق امین دارای یک حیاط با ابعاد کوچکتر نیز بوده که سمت حیاط اصلی قرار دارد و در آن اتاق های سه دری با درها و پنجره های بزرگ و زیبا خودنمایی می کند. در بالای هر کدام از پنجره ها کتیبه هایی قدیمی از جنس گچ وجود دارد ولی در کنار همان کتیبه ها، پنجره هایی کوچک با شیشه های رنگی تعبیه شده است. در اتاق های خانه روی دیوارها نوشته هایی از اشعار قدیمی حکاکی شده بچشم میخورد. طرح خانه مشق علی امین در یزد به سبک و سیاق خانه های اعیانی یزد بنا شده که از بیرون هیچ اشرافی بر آن وجود ندارد. مصالح ساخت خانه مشق علی امین نیز آجر، خشت خام و گچ هست.

خانه مشق علی امین یکی از خانه های تاریخی یزد به شمار می رود

مطالب مشابه


نظرات


تصویری


ویدئو