رقابت به کمک تجهیزات دیگران؛ از تیراندازی تا دوومیدانی/ پرواز با نیزه قرضی!

منبع: طرفداری

1

1401/11/15

13:40


رقابت به کمک تجهیزات دیگران؛ از تیراندازی تا دوومیدانی/ پرواز با نیزه قرضی!

ملی‌پوش پرتابگر نیزه گفت: نیزه وسیله‌ای شخصی است که اندازه‌ آن متناسب با فرد ساخته شده و ویژگی‌های آن با نیزه‌های دیگر متفاوت است. کار سختی است که ورزشکار برای اولین بار با یک نیزه ناآشنا بپرد.

ملی‌پوش پرتابگر نیزه در مسابقات دوومیدانی داخل سالن قهرمانی آسیا، مشکلی عجیب و قابل تامل دارد.

به گزارش طرفداری، مسابقات دوومیدانی داخل سالن قهرمانی آسیا از ۲۰ تا ۲۳ بهمن 1401 در شهر نورسلطان (آستانه) کشور قزاقستان برگزار می‌شود. هشت ورزشکار ایران به این رقابت‌ها اعزام می‌شوند و ارشیا مصدقی ملی‌پوش ماده پرتاب با نیزه هم یکی از مسافران قزاقستان است.

مصدقی 17 ساله برای اولین بار در مسابقات قهرمانی رده بزرگسالان شرکت می‌کند و البته نیزه شخصی خود را در اختیار ندارد! اتفاقی که در دیگر رشته‌ها نیز به شکلی دیگر سابقه داشته؛ به طور مثال هانیه رستمیان تیرانداز ملی‌پوش که موفق به کسب اولیه سهمیه المپیک 2024 پاریس شد، با سلاح قرضی توانست به این سهمیه دست پیدا کند.

ارشیا مصدقی به تمرینات و آمادگی خود اشاره کرد و اظهار داشت:

حدود دو هفته است در اردوی تیم ملی هستم و تمرینات خوبی را با محمدحسن ربانی انجام می‌دهم. شرایط خوب است و بدنم هم در پیک آمادگی قرار دارد. امیدوارم نتیجه خوبی بگیرم.

وی در مورد خصوص خود در مسابقات قهرمانی آسیا گفت:

از تمام کسانی که در پرش با نیزه شرکت می‌کنند، کم سن و سال‌تر هستم. یک رقیب فیلیپینی دارم که ۵.۹۰ متر می‌پرد و در مسابقات جهانی دوم یا سوم شده است. ۱۸ ورزشکار در قهرمانی آسیا حضور دارند که حداقل ۱۰ نفر آنها بالای ۵ متر می‌پرند. رقبای قدرتمندی دارم و تجربه خیلی خوبی است. از مسئولان فدراسیون تشکر می‌کنم که مرا به این مسابقات اعزام می‌کنند. امیدوارم  در رقابت‌های جوانان آسیا که خرداد ماه ۱۴۰۲ برگزار می‌شود، جواب لطف و زحمت آنها را بدهم.

مصدقی با اعلام اینکه در قهرمانی آسیا نیزه خود را در اختیار ندارد، ادامه داد:

فدراسیون خیلی تلاش کرد که نیزه من را به قزاقستان ببرد اما از آنجایی که پرواز دومسیره است، نتوانستیم نیزه را ببریم. از هاشم خزایی و مسئولان تشکر می‌کنم که پیگیر کارم بودند. امیدوارم در مسابقات نیزه پیدا کنم و نتیجه خوبی بگیرم.

وی به اهمیت نیزه شخصی ورزشکاران در نتیجه رقابت اشاره کرد و به ایسنا گفت:

نیزه وسیله‌ای است که هر روز با آن تمرین می‌کنیم. وسیله‌ای شخصی است که اندازه‌ آن متناسب با فرد ساخته شده و ویژگی‌های آن با نیزه‌های دیگر متفاوت است. کار سختی است که ورزشکار برای اولین بار با یک نیزه ناآشنا بپرد.

مصدقی درباره  تهیه نیزه در جریان مسابقات قهرمانی آسیا گفت:

باید با حریفانم صحبت کنم و ببینم نیزه پیدا می‌کنم یا نه. فدراسیون تمام تلاش خود را کرد اما به دلیل مشکلات خط هوایی امکان ارسال نیزه‌ام وجود ندارد.

ملی‌پوش پرش با نیزه ایران به تجربه حضور در قهرمانی آسیا بزرگسالان اشاره و بیان کرد:

بهترین تجربه‌ای است که تا به این سن داشته‌ام و از مسابقات جوانان جهان هم برایم تاثیرگذارتر است. این مسابقات برایم مثل بازی‌های آسیایی است چون همه ورزشکاران بعد از چند سال تعویق مسابقات به دلیل کرونا، در این رقابت‌ها شرکت کرده‌اند.

مصدقی در پاسخ به این سوال که شانس حضور در بازی‌های آسیایی هانگژو را دارد یا خیر، گفت:

تمام تلاشم را می‌کنم. با عددهایی که اکنون در تمرین می‌پرم و نتایجی که با کمک محمدمحسن ربانی می‌گیرم، فکر می‌کنم جزو نفرات اعزامی به بازی‌های آسیایی باشم. آقای ربانی واقعا این رشته را درک می‌کند و از او تشکر می‌کنم. از فدراسیون و خانواده‌ام هم ممنون هستم که حمایتم می‌کنند.

مطالب مشابه


نظرات


تصویری


ویدئو